posunutie hranice pozemku

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
ola
Posts: 1
Joined: 20.10.2016, 10:08
Contact:

posunutie hranice pozemku

Post by ola »

dobry den. chcela by som poprosit o radu jedna sa o pozemok ktory zdedila moja mama.je to stavebny pozemok v strede obce.Jedna sa o to ze susedia postavali uz davno dom na hranici pozemku este ked zili stari rodicia cca 70 rokov dozadu. problem je ze ked sme chceli dat urobit geometrak mi pan geodet oznamil ze tri metre od ich domu je pozemok este ich. A tu nastava problem som si 100% ista ze pozemok patril nam. vsak naco by niekto staval dom plot a nechaval si 3m siroky a 60m dlhy pozemok za plotom a este sa chodil nas pytat ked potreboval nieco urobit z boku na dome. Mozem sa niekde dopatrat kde nastala zmena existuje nejaky archiv so starymi mapami?Zistila som ze pani suseda ma na LV ku pozemku nahlasenu zmenu v r.2012 pritom pozemok dedila mozno 30 rokov dozadu da sa zistit aku zmenu vykonala?Proste potrebovala by som zistit akym sposobom prisli ku casti nasho pozemku ak je to mozne. dakujem vopred za vsetky rady
trillan

Re: posunutie hranice pozemku

Post by trillan »

Dobrý deň.

Všetky mapy, preukazujúce terajšie aj pôvodne hranice pozemkov sú evidované na katastri a každý za určitých podmienok do nich môže nahliadnuť. Nahliadnutím do mapy však neurčite (a pozemkovoknižnej už vôbec nie), či Vaša vlastnícka hranica je totožná so skutočnou hranicou v teréne, to môže vykonať len osoba, ktorá ma oprávnenie vykonávať geodetické a kartografické práce alebo znalec v danom odbore.

Ak sa odvolávate na to, že prečo a akým spôsobom bolo vykonané oplotenie, bolo by potrebné doložiť listinu, na základe čoho bol určené lomové body oplotenia (napr. geometrický plán, vytyčovací plán a pod.). Inak nie je zrejmé, ako Váš právny predchodca určil svoje užívacie hranice v teréne a kľudne si to mohol aj zahradiť ako mu to v tej dobe vyhovovalo a ako to vtedjší vlastníci medzi sebou rešpektovali podľa užívania.../v SR je úplne bežné, že veľký počet vlastníkov užíva niečo iné ako vlastní, je to dané aj obdobiami, v ktorých sme žili/.

V dedičstve vlastnícke hranice a samotne užívanie vlastníci 100% neriešili.../len sa dedil príslušný spoluvlastnícky podiel/.

Otázka teda neznie tak ako ste ju položili a to: "Proste potrebovala by som zistit akym sposobom prisli ku casti nasho pozemku ak je to mozne. dakujem vopred za vsetky rady." - pretože to vlastne ani neviete, len sa domnievate, že by to tak mohlo byť, ale žiadnu právnu listinu o tom zrejme nemáte, ale tak, že je potrebné najprv nezávislou osobou zistiť, kto je skutočným vlastníkom a potom podľa toho vykonať nápravu.

"Zistila som ze pani suseda ma na LV ku pozemku nahlasenu zmenu v r.2012 pritom pozemok dedila mozno 30 rokov dozadu da sa zistit aku zmenu vykonala?" - túto informáciu taktiež môžete zistiť na príslušnom katastri /ak Vám to nebudú vedieť zistiť priamo osobne, tak za poplatok si vyžiadajte kópiu originálu listu vlastníctva, tam to bude uvedené/ alebo si ju dajte zisťiť osobe, ktorá Vám bude vykonávať geodetické činnosti. V princípe však platí, že zaujimať by Vás to malo až vtedy, keď zistíte, že uvedenou zmenou bolo reálnym spôsobom /nie domnienkou/ zasiahnuté do Vašich vlastníckych práv .
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 40 guests