Katastrálna mapa

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
michal 43

Katastrálna mapa

Post by michal 43 »

V roku 2004 som Zmluvou od obce kúpil časť obecného pozemku, ktorý naväzoval na mnou pôvodne vlastnený pozemok od roku 2000. Na uvedené dve parcely bol bezproblémovo prevedený vklad zapísaných na LV.
V roku 2011 podal náš sused žalobu s tvrdením,že katastrálna mapa je nesprávna a posunutá a časť pozemku, ktorý vlastníme od roku 2004 patrí jemu na uvedenú časť pozemku si nechal vyhotoviť geometrický plán za účelom oddelenia pozemku. Uvádza , že katastrálna mapa je zlá a na katastrálnom úrade je "bordel". Podľa môjho vedomia aktuálna katastrálna mapa a jej údaje neboli minimálne 35 rokov menené a naopak slúžia k zápisu parciel a iných právnych úkonov minimálne v 2000 prípadoch.
Mám otázku ku katastrálnej mape, kto je oprávnený meniť v nej zapísané údaje o hraniciach napriek tomu, že v obci bol v minulosti prevedená
ROEP-ka? Či môže jednotlivec navrhnúť katastru takýto úkon a čo ho k tomu oprávňuje?
Ďakujem za odpoveď
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Katastrálna mapa

Post by lukas »

Sused žalobu môže podať, ale o tom, či má pravdu, rozhodne súd. Takže ak nemá nejaké dôkazy, že katastrálna mapa je chybná, vaše pozemky sa v nej bez vášho súhlasu nebudú prekreslovať.
michal 43

Re: Katastrálna mapa

Post by michal 43 »

Ďakujem za odpoveď. Mám na Vás ešte dotaz. Môže súdny znalec zmeniť katastrálnu mapu aj, keď jeho rozhodnutie nie je v súlade s Územným rozhodnutím , stavebným povolením aj rozhodnutiami predchádzajúcich súdnych konaní, ktoré potvrdili stav právnych hraníc podľa súčasnej katastrálnej mapy? ďakujem
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Katastrálna mapa

Post by lukas »

Znalec nie, aspoň nie bez vášho súhlasu. To môže jedine súd.

Čo sa týka stavebných povolení a podobne, treba si uvedomiť, že vlastnícke právo je nedotknuteľné. Ak teda súd zistí, že katastrálna mapa bola chybná, v prvom rade sa bude zaoberať nápravou vlastníckych práv. Samozrejme ak tam už máte postavený dom, nikto vám ho nezbúra, lebo je to vaše vlastníctvo, ale to bude najlepšie riešiť s advokátom, čo vám vo vašej konkrétnej situácii poradí.

Každopádne skúste sa najprv nejako dohodnúť s tým vašim susedom.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests