Spoluvlastnícky podiel na nehnutelnosti

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
Marta Jamrichova
Posts: 2
Joined: 1.11.2016, 20:48
Contact:

Spoluvlastnícky podiel na nehnutelnosti

Post by Marta Jamrichova »

Dobrý den,
viete mi poradiť ako postupovať, resp. naštudovať si zákonný postup ohľadne môjho problému:
Som vlastník 1/2 domu vč. pozemku, druhú polovicu vlastní 13 majiteľov. Náhodou som zistila, že niektorí začali predávať svoje alikv.čiastky a mne ako vlastníkovi domu nebol ponúknutý predaj ich podielov. Viete mi v tejto veci poradiť na koho sa obrátiť, či na súd, resp. nových majiteľov? Ďakujem Marta
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Spoluvlastnícky podiel na nehnutelnosti

Post by lukas »

Je to riešené v § 40a a § 140 Občianskeho zákonníka:
§ 40a
Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, 140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto ju sám spôsobil. To isté platí, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje dohoda účastníkov (§ 40). Ak je právny úkon v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom o cenách, je neplatný iba v rozsahu, v ktorom odporuje tomuto predpisu, ak sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti dovolá.

§ 140
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
Jedno riešenie spočíva v tom, že sa s novými spoluvlastníkmi dohodnete a podpíšu Vám darovaciu zmluvu.
Druhé riešenie spočíva v tom, že sa nedohodnete, pôjdete za advokátom a budete to riešiť s nim súdnou cestou. Tu však treba pamätať na to, že predkupné právo sa premlčuje po troch rokoch.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 31 guests