podielove spoluvlastníctvo k pozemku

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
Motlochova

podielove spoluvlastníctvo k pozemku

Post by Motlochova »

Sme s manželkou spoluvlastníci pozemku k.ú.Karlova Ves. Zistili sme, že na pozemok je uvalená ťarcha kvôli úverom niektorých spoluvlastníkov. My sme sa vlastne k tomu dopátrali, keď sme pozreli LV. Je možné, aby bez schválenia ostatných spoluvlastníkov bola zapísana v katastri ťarcha? Okrem toho niektorí spoluvlastníci neoprávnene zabrali desiatky m2 zo spoločného pozemku čím znefunkčnili k nemu prístup, chceli by sa niektorí aj vyrovnať s tými čo nezabrali, ale tvrdia, že je to zložité potom zapísať na katastri. Čo je na to pravdy.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: podielove spoluvlastníctvo k pozemku

Post by lukas »

to záložné právo bude zapísané na poradové číslo konkrétneho vlastníka a len na jeho podiel. Pokiaľ je to tak, nebol dôvod, aby ste niečo schvaľovali.
Ak chcete "vyrovnanie" zapísať na katastri, treba dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. Nie je to ani zložité, ani drahé, ani dlhé.
ac3

Re: podielove spoluvlastníctvo k pozemku

Post by ac3 »

Dobrý deň,
ja by som tiež poprosil o odpoveď. Sme traja súrodenci vlastniaci RD s väčším pozemkom (šírka 13m a dĺžka 170 m kde na začiatku je RD a ostané sa využíva buď ako trávnik približne 40m a ostatná pôda ako záhrada kde máme ovocné stromy a pod.) každý 1/3. Dvaja súrodenci sa spolu dohodli na prestavbe a obnove domu a na mňa ako tretieho nejako pozabudli.Prestavali si obytné miestnosti, mne pridelili jednu izbu a tvária sa ako by to všetko bolo iba ich dvoch a ja nemám nárok nič povedať.Kedže nie som hádavý typ poprosil som ich o súhlas na vysporiadanie nehnuteľnosti a dal som im návrh aby sme si pozemok rozdelili na tri časti rovnako. Keďže si spolu rozumejú tak som navrhol aby RD a prvé dve tretiny si ponechali oni dvaja a tú tretiu tretinu pozemku ktorá sa nachádza na konci nehnuteľnosti by som chcel využiť pre seba a postaviť si tam svoj vlastný RD. Po niekoľkomesačnej úvahe mi oznámili že s mojim návrhom nesúhlasia. A možno by súhlasili jedine s finančným vyrovnaním čo je zasa pre mňa neprijateľné. Mám nejakú možnosť to vyriešiť tak ako to navrhujem?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: podielove spoluvlastníctvo k pozemku

Post by lukas »

ac3 wrote:Mám nejakú možnosť to vyriešiť tak ako to navrhujem?
Dohoda je vždy najlepšie riešenie. Ak sa dohodnúť nedá a chcete to nejako vysporiadať, tak v občianskom zákonníku existuje § 142: "zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd"
ac3

Re: podielove spoluvlastníctvo k pozemku

Post by ac3 »

Ďakujem. No ja by som to nechcel iba nejako vysporiadať. Ja by som chcel fyzicky 1/3 nehnuteľnosti. Stačila by mi 1/3 pozemku. Je možné že by súd určil takúto možnosť, rozdeliť to na tri tretiny?
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests