cena prepisu z ornej pody na stavebný pozemok

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: cena prepisu z ornej pody na stavebný pozemok

Post by lukas »

veronka wrote:Dobrý deň chcem sa spýtať, koľko stojí prepis ornej pôdy na stavebný pozemok v ZUO o výmere cca 750m2?? Ďakujem
K zmene potrebujete na katastri doložiť záväzné stanovisko a jeho zápis bude v katastri bez poplatku. Avšak to stanovisko vydá pozemkový a lesný odbor, takže sa musíte informovať tam, aké podklady k tomu potrebujete.
Jan

Re: cena prepisu z ornej pody na stavebný pozemok

Post by Jan »

[quote="trillan"]Dobrý deň.

K tomu by ste potrebovali rozhodnutie o zmene hranice zastavaného územia obce a k tomu sa zrejme nedopracujete, nakoľko samotné obce s tým majú v súčasnosti veľký problém (zrejme nie je v súčasnosti zákonom zriadená žiadna inštitúcia, ktorá by takéto rozhodnutia vyhotovala).[/quote]


ako to myslite ?
ja mam pozemok tesne za hranicou, a chcel by som podat ziadost na zmenu aby patril do ZUO, jeden znamy mi povedal, ze budem musiet tu zmenu zaplatit ale ze to ide...tak teraz neviem ci sa do toho pustat alebo to rovno predat
Dakujem za odppoved
Fred
Posts: 1
Joined: 27.3.2017, 10:40
Contact:

Re: cena prepisu z ornej pody na stavebný pozemok

Post by Fred »

Jan wrote:
trillan wrote:Dobrý deň.

K tomu by ste potrebovali rozhodnutie o zmene hranice zastavaného územia obce a k tomu sa zrejme nedopracujete, nakoľko samotné obce s tým majú v súčasnosti veľký problém (zrejme nie je v súčasnosti zákonom zriadená žiadna inštitúcia, ktorá by takéto rozhodnutia vyhotovala).

ako to myslite ?
ja mam pozemok tesne za hranicou, a chcel by som podat ziadost na zmenu aby patril do ZUO, jeden znamy mi povedal, ze budem musiet tu zmenu zaplatit ale ze to ide...tak teraz neviem ci sa do toho pustat alebo to rovno predat
Dakujem za odppoved


to by zaujimalo aj mna :roll:
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: cena prepisu z ornej pody na stavebný pozemok

Post by lukas »

Fred wrote:
Jan wrote:
trillan wrote:Dobrý deň.

K tomu by ste potrebovali rozhodnutie o zmene hranice zastavaného územia obce a k tomu sa zrejme nedopracujete, nakoľko samotné obce s tým majú v súčasnosti veľký problém (zrejme nie je v súčasnosti zákonom zriadená žiadna inštitúcia, ktorá by takéto rozhodnutia vyhotovala).

ako to myslite ?
ja mam pozemok tesne za hranicou, a chcel by som podat ziadost na zmenu aby patril do ZUO, jeden znamy mi povedal, ze budem musiet tu zmenu zaplatit ale ze to ide...tak teraz neviem ci sa do toho pustat alebo to rovno predat
Dakujem za odppoved


to by zaujimalo aj mna :roll:
Pokiaľ mám správne informácie, tak trillian má pravdu a v súčasnosti neexistuje postup, ktorým by ktokoľvek mohol iniciovať zmenu zastavaného územia obce.
Ondrej_Kozlovsky
Posts: 73
Joined: 27.8.2015, 10:13
Contact:

Re: cena prepisu z ornej pody na stavebný pozemok

Post by Ondrej_Kozlovsky »

Skor by som povedal ze otazka zmeny ornej pody na stavebny pozemok nestoji na posune ZUO (zastavaneho uzemia obce - tkz, intravilan) ale na uzemnom plane. Je vela pripadov ked su stavebne pozemky mimo ZUO, t.j. toto na to nema vplyv.

Kataster ako taky nepozna stavebny pozemok on deli pozemky v zmysle vyhlasky nasledovne: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... .oznacenie
A podla toho sa pozemky potom zdanju (myslim tym dan z nehnutelnosti/nie dan z prijmu).
Tu pozor nemylit si druh pozemku "zastavaná plocha a nádvorie" za stavebny pozemok moze nim byt a nemusi.

Co sa tyka zmeny pozemku na stavebny rozhoduje o tom obec pri tvorbe uzemneho planu.
Tu su dve moznosti zmenu uzemneho planu zaplatite vy, alebo sa spravidla kazdych 5 rokov uzemny plan aktualizuje cez tkz. zmeny a doplnky kde mozete ziadat, aby pozemok zarhnuli do tejto zmeny a stane sa tak stavebnym resp. bude urceny na stavebny pozemok.
Tato zmena sa ale na taky maly pozemok nevydava t.j. malo by to byt aspon ucelene uzemie okolo 1 ha. Inak sa to neoplati, resp. je to nerentabilne. (cena sa moze pohybovat v sume od 3000 € a viac a cas do zmeny min 1 rok)

Dalsou dolezitou vecou co robi stavebny pozemok skutocne stavebnym su inzinierske siete ako voda, elektrina, kanalizacia, prip. plyn a opticke siete.

Samozrejmostou je tiez vybudovana pristupova cesta (aspon betonova), samozrejme usporiadana a pripadne verejne osvetlenie.

Potom mozeme hovorit o stavebnom pozemku.

Su tri moznosti, ako tento proces spravit. spojit sa s ostatnými okolitými vlastníkmi dat si spravit studiu na zmenu uzemneho planu a zmenit ho. Najat si na to spolocnost, ktora to zabezpeci, alebo pozemok predat.

Zaverom teda mozeme povedat, ze o ucele vyuzitia pozemku resp. co na nom mozno postavit rozhoduje obec vo svojom uzemom plane. Na katastri budete tieto informacie zbytocne hladat, kataster eviduje pozemky za ucelom zdanovania a ochrany vlastnictva.
------------------------------
Ondrej Kozlovský
autorizovaný geodet / mediátor
http://www.gkng.sk
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests