Prodej spoluvlastnického podielu

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
mariana

Prodej spoluvlastnického podielu

Post by mariana »

Dobrý deň.Som spolumajitelka nehnutelnosti,svoj podiel chcem predať,čo mám pre to urobiť?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Prodej spoluvlastnického podielu

Post by lukas »

Ak ide o predaj inej, než blízkej osobe, je vhodné ponúknuť svoj podiel najprv ostatným spoluvlastníkom (písomne).
K samotnému prevodu potrebujete návrh na vklad, 2x zmluvu s Vašim overeným podpisom, správny poplatok - kolky v hodnote 66 €. Pri predaji bytu aj potvrdenie o nedoplatkoch od správcu alebo spoločenstva vlastníkov.
Pokiaľ k návrhu na vklad pridáte aj oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad (vypĺňa sa cez formulár na katasterportáli), tak správny poplatok sa znižuje o 15 €.

Pokiaľ je toto na Vás príliš, zmluvu Vám môže spísať ktokoľvek prípadne môžete využiť služby advokáta alebo notára.
mariana

Re: Prodej spoluvlastnického podielu

Post by mariana »

Prepačte,ja som sa nepresne vyjadrila.Ja mám večšinový podiel,nemám tam prístup a na moje písomné žiadosti o komunikaciu to riešiť,žiadna odpoveď.Není nejaký zakon ktorý by mi ako večšinoveému spoluvlast.umožnil prodej riešiť?Je tomu 10 rokov a ja musim len se smutkem sa dívať ako chatra dom po rodičoch ,v ktorom zanechali kus svojho života,aby nam deťom zabezpečili spokojné detstvo.Nikto o to zaujem nema ,inač by to nenechavali tak devastovať.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Prodej spoluvlastnického podielu

Post by lukas »

Chcete svoj podiel predať alebo chcete odkúpiť podiely ostatných spoluvlastníkov?
mariana

Re: Prodej spoluvlastnického podielu

Post by mariana »

Ano chcem ,aby sa dom aj s pozemkom predal ako to bolo povedane, pokial žiadný s účastnikov o to nema zaujem a podla toho jak to nechavaju chátrať za tu dobu nema, preto by sa to malo predať a rozdeliť zisk podľa rozhodnutia v dedickom konani.Počula som že od 1.1.2014,bol vydany zakon,že večšinový spoluvlastník,zdeli svoj zamer a ostatný spoluvlastnici su povinný sa k tomu do mesiaca vyjadriť.Pokial sa tak nestane ma pravo s tým nakladať sam a ostatny sa s tym musia spokojiť.Neviem čo je na tom pravdy ,chcela by som sa dozvedie ako to je vo skutočnosti.
trillan

Re: Prodej spoluvlastnického podielu

Post by trillan »

Dobrý deň.

Neviem kde ste to počuli, ale Vy môžete nakladať len s podielom, ktorý vlastnite, iný podiel bez podpisu vlastníka Vám kataster neprevedie. Ak Váš podiel odmietnu kúpiť od Vás Vaši spoluvlastníci a Vy najdete kupca, ktorý by mal záujem kupiť len Váš podiel, môžete svoj podiel previesť na inú osobu.

Inak, ak tam nikto nebýva a dom chátra, nevidím dôvod prečo by nepredali svoje podiely aj ostatný spoluvlastníci.

A s tým argumentom, ktorý ste uviedli to môžete skúsiť akurát tak na súde, teda ak k dohode medzi vlastníkmi nedôjde.
mariana

Re: Prodej spoluvlastnického podielu

Post by mariana »

Ďakujem za odpoveď,aspoň som v obraze.Súdiť sa so surodencama mi nejak nepríde na moju povahu vhodné ,tak to je bezvýchodná situacia.Ja mám akorat 1 šestinu viac ako oni, že som sa 5 rokov starala o nemocnou maminku , v mojom dome kde aj zomrela ,to je ten dovod že radší nechaju to spadnuť.Mne to proste hlava nebere.Ešte raz dík.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 43 guests