požiarna ulička

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
annabudi

požiarna ulička

Post by annabudi »

Prajem pekný deň,

prosím Vás o odpoveďna nasledujúcu otázku:

Je možné časť parcely, ktorá mala spôsob využitia ako pozemok na ktorom je postavená inžinierska stavba - cestná, miestna a účelová komunikácia, lesná cesta, poľná cesta, chodník... Slúžila pre všetkých obyvateľov záhradkárskej osady na prechod a prejazd medzi dvomi paralelne existujúcimi komunikáciami odpredať do vlastníctva súkromnej osoby a obmedziť tak prechod cez túto parcelu ostatným obyvateľom/užívateľom okolitých pozemkov? Na základe ktorého zákonného ustanovenia je takýto odpredaj možný?
Kde môžem zíslkať informáciu, ktoré parcely sú evidované ako tzv. požiarne uličky a dokumentáciu o ich prípadnom vyňatí z tohto inštitútu?

Ďakujem za odpoveď.

Anka
trillan

Re: požiarna ulička

Post by trillan »

Dobrý deň Anička :)

Už len myslenie na to, že umýselne chcete obmedziť vlastníkov k prístupu na ich pozemok je chore!

Ale aby som Vám odpovedal na Vaše otázky:
- predaj a kúpa je v podstate možná tak, ako u každeho iného pozemku, kataster neskúma samotné využitie v teréne. Obmedzenie samozrejme už môže byť evidované na LV, vtedy je potrebné sa s nim vysporiadať. Samotné právne dôsledky vyplývajúce s takéhoto právneho úkonu by mali zrejme dohru na súde (napr. zriadenie vecného bremena na prístup ku pozemkom a pod.). Predatavte si, že zamedzite cestu, t.j. prístup a kvôli tomu tam nebudu môcť prísť zachranári alebo hasiči, potom to ešte začne byť zaujmavé, keď sa prestaneme baviť o občianskom práve ale prejdeme na trestné právo...
- elaborát požiarne uličky (čo to vlastne je?) zrejme nenájdete officiálne nikde, napadá ma jedine obrátiť sa na hasičov, alebo odbore CO, sídliacom na príslušnom Okresnom úrade. Podľa mojich skúsenosti však ich evidencia je často v rozpore so skutočnosťou a s evidovaním na iných úradoch....aby som bol úprimny, znie to ako nejaká úloha do školy, realita je však taká, že štát alebo mesto často cesty ani nevlastní a nie to ešte aby tvorili aj takéto zariadenia. S tým sa da stretnúť možno, keď je niečo novobudované komplexne....
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests