Zapis rozostavanej stavby s pridanim spoluvlastnika pozemku

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
Lenka A.

Zapis rozostavanej stavby s pridanim spoluvlastnika pozemku

Post by Lenka A. »

Dobry den,

Berieme s manzelom uver na rozostavanu stavbu. chceme naraz dat vklad do katastra na viacero zmien:
- zmena priezviska vlastnicky pozemku kedze som sa vydala - co k tomu potrebujeme?
- vklad zalozneho prava banky - uz je existujuce na pozemok a budeme to potrebovat zmenit na rozostavanu stavbu
- zapis geometrickeho planu a rozostavanej stavby do katastra

Mame ale taky problem ze vlastnickou pozemku som vylucne ja a na stavebnom povoleni uz figurujeme obaja, kedze bolo na manzelovo (vtedy priatelovo) meno vytvorene pravo prejazdu a stavby ci cosi take.
Kedze sme sa medzicasom vzali a staviame spolu, chcela by som , aby sme figurovali ako spoluvlastnici obidvaja (bezpodielove spoluvlastnictvo) aj na dom aj na pozemok. Co je potrebne k tomu aby sa dal aj pozemok aj rozostavana stavba zapisana na obidvoch bezpodielovo? Staci nejake cestne prehlasenie z mojej strany? A co sa tyka toho prava prejazdu a stavby pre manzela, to tym padom odtial vlastne budeme moct vypustit nie?

Mozte nam prosim poradit co vsetko k tomu potrebujeme a ako by sa to co najjednoduchsie dalo cele upravit ?

Dakujem pekne a prajem pekny den.

Lenka
trillan

Re: Zapis rozostavanej stavby s pridanim spoluvlastnika poze

Post by trillan »

Dobrý deň.

1. Priezvisko zmenite úplne jednoducho, skočte čim skôr na kataster (mali ste to zo zákona ohlásiť už do 30 dni od zmeny) a tam na základe doloženého nového OP Vám vypíšu žiadosť a overia si údaje (dá sa to aj písomne, ale k písomne vyhotovenej žiadosti musíte priložiť úradne overenú kopiu OP).
- neodporúčam to robiť priamo pri všetkých ostatných úkonoch, lebo na LV pre znalca a banku budete mať iné údaje a tieto údaje Vám môže dať banka aj na záložne zmluvy (a to aj napriek tomu, že predpokladam, že v banke ste zmenu už nahlásili...). Katastru je to v podstate jedno, len všreky lstiny musia mať rovnaký tvar a musia byť všetky doložené spoloťne v jednom ináč Vám nezapíšu nič a vrátia listinu ako nezapísateľnú.

2. založne právo môže byť zriadené zvlášť na pozemok a zvlasť na rozostavanu stavbu (viď bod 3). Záleži od Vás a od samotnej banky ako sa dohodnete (predtým by som ešte na Vašom mieste doriešil bod 4).

3. Čo sa týka rozostavanej stavby, môžete zvoliť dva postupy a to:
- dať najprv náveh na zápis rozostavanej stavby, na základe písomne vyhotovenej žiadosti (väčšinou tu Vám dajú na katastri), stavebného povolenia, znaleckého posudku (musí mať charakter min. 1. nadzemného podlažia) a GP zo skutočným pôdorysom rozostavanej stavby a zmenou druhu pozemku (ak už nebola pod stavbou skôr vykonaná). Ako vlastníci na LV budete zapísaný obaja manželia v BSM (budú zapísané tie údaje ako vlastníkoch ako sú uvedené v stavebnom rozhodnutí) a do banky následne stačí už zaniesť len nový LV na pozemok a LV na stabvu a kópiu katastrálnej mapy (žiadne duplicitné dokazovanie banke všetkých listín k úveru - zabudnite na to, že listiny, ktoré date banke, znalcovi a pod. sa dostanú aj na zápis do KN (zostanú ako dôkazový matertiál banke), pri zápise do KN budete musieť dokladovať znova všetky uvedené prílohy v origináloch.
- samozrejme dá sa robiť všetko aj naraz a do KN sa dá zapísať stavba priamo zo záložnou zmluvou a zmenou priezvviska, ale problémy ktoré s tým môžu byť spojené som uviedol vyššie a to v bode 1 a aj v bode 2. Zároveň však veľmi záleži aj od banky a samotných pracovníkov ako k tomu pristupujú (banka nechce isť nikdy do žiadneho rizika a vždy chce mať úplnu istotu).

4. Kataster eviduje pozemok a stavbu na pozemku ako dve rozdielne nehnuteľnosti, t.j. každa nehnuteľnosť môže mať aj iného vlastníka.
Kedže pozemok ste nadobudli len Vy, vlastníkom môžete byť len Vy. Do BSM sa da nadobúdať len kúpnou zmluvou a to len počas trvania manželstva. Vo Vašom prípade pripadá jedine možnosť, že by ste polovicu podielu pozemku previedla na manžela darovacou zmluvou alebo iným spôsobom, ktorým sa nenadobúda do BSM. Ak by ste sa obaja manželia stali ako vlastníci v podielovom spoluvlastníctve, právo prechodu pre manžela by bolo možné zrušiť ako nedôvodné (zase zmluvou, ktorú je potrebné predložiť na zápis do KN, alebo na základe jeho úmrtného listu po jeho smrti ako je zriadené len na jeho meno). Samozrejme, kedže teraz tam mate záložnu zmluvu, súhlas k takýmto prevodom by musela dať aj Vaša banka, kedže má taktiež vlastnícke práva k nehnuteľnosti.

Inak ste ma pobavili :) Vykonávať zmenu vlastníckych práva na základe "scestného častného prehlásenia" to by bol v SR ešte len Klondajk :D (neviem či by sa Vám páčilo keby kataster previedol na inú osobu všetok Vás majetok čo mate evidovaný na katastri a dokladoval by to čestným prehlásením, ktoré ste údajne podpísali...)
Lenka A.

Re: Zapis rozostavanej stavby s pridanim spoluvlastnika poze

Post by Lenka A. »

Dakujem,

Takze, kedze sme s bankou dohodnuti, ze budeme davat navrh na vklad spolu s zapisom zalozneho prava a na uvolnenie prostriedkov nam treba len LV s plombou, najlepsie asi bude ked pozemok zatial nechame len na mne a rozostavanu stavbu dame zapisat na obidvoch co myslite?
Co sa tyka mena, ide o to, ze na znaleckom posudku je to LV s mojim starym menom, takze nebude lepsie ked to meno zmenim az potom naraz aj s vkladom?
Ako dlho zvycajne trva katastru kym meno zmenia? Tiez sa tam caka az do 30 dni? Lebo my by sme tie vklady chceli podat uz dalsi tyzden ked nam pride schvalenie uveru nech mame peniazky co najskor..
Este sa chcem opytat, keby sme to poriesili s manzelom nejakou darovacou zmluvou polovice pozemku, nemusi sa potom platit dan z darovania? Resp nejak mu to “predat za 1Eur”?
Co sa tyka cestneho prehlasenia, bolo mi to dnes povedane v banke, ze jeden ich kolega udajne to tak urobil a na katastri mu to bolo uznane :) ale vraj nie v Kosiciach..
Dakujem pekne za rady
Lenka
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Zapis rozostavanej stavby s pridanim spoluvlastnika poze

Post by lukas »

Na zmenu mena má kataster, na rozdiel od zápisu vkladu, až 60 dní.
trillan

Re: Zapis rozostavanej stavby s pridanim spoluvlastnika poze

Post by trillan »

Dobrý deň.

Skúsim odpovedať:

Takze, kedze sme s bankou dohodnuti, ze budeme davat navrh na vklad spolu s zapisom zalozneho prava a na uvolnenie prostriedkov nam treba len LV s plombou, najlepsie asi bude ked pozemok zatial nechame len na mne a rozostavanu stavbu dame zapisat na obidvoch co myslite?
- myslím že toto rozhodnutie je čisto len na Vás a banke aký postup zvolíte, ako ste to uviedli to určite bude jednoduchšie (aspoň zatiaľ).

Čo sa tyka mena, ide o to, ze na znaleckom posudku je to LV s mojim starym menom, takze nebude lepsie ked to meno zmenim az potom naraz aj s vkladom?
- znalecký posudok len popisuje skutkový stav v čase keď bol vyhotovený a nie je podkladom určovania vlastníckých práv, t.j. slúži len na účel odhadu hodnoty (ceny) nehnuteľnosti, takže túto otazku považujem za bezpredmetnú :)

Ako dlho zvycajne trva katastru kym meno zmenia? Tiez sa tam caka az do 30 dni? Lebo my by sme tie vklady chceli podat uz dalsi tyzden ked nam pride schvalenie uveru nech mame peniazky co najskor..
- takáto evidenčná zmena (tzv. register "R" - evidenčné zmeny) nemá zo zákona určenú žiadnu lehotu na zápis (nie je to klasicka záznamova listina evidovaná v registri "Z" - záznam, ako uvádza lukas, tam by platilo do 60 dní od podania na kataster - túto otázku som riešil osobne aj s katastrálnou inšpekciou a ich záver bol jednoznačne taký ako som tu uviedol), väčšinou sa však táto lehota 60 dni v tichosti toleruje, resp. takéto zápisy sa robia bežne aj do 30 dní od podania (často aj skôr, zase záleži od samotného katastra). Vo Vašom príade je to však úplne jedno, pretože Vám stačí podať takúto žiadosť ako prvú a napr. aj hneď v ten deň za tým môžete už podať návrh na vklad už s uvedenými opravenými údajmi. Kedže kataster musí vykonať vklad do 30 dní od podania vkladu, automaticky musí ešte pred tým vykonať aj zápis skôr podanej žiadosti (v praxi bežne sa zapíšu obe listiny naraz, pretože aj pre toho zapisovateľa je to najrychlejšie a najjednoduchšie).Dôležita je v tomto prípade len uvedená postupnosť.

Este sa chcem opytat, keby sme to poriesili s manzelom nejakou darovacou zmluvou polovice pozemku, nemusi sa potom platit dan z darovania? Resp nejak mu to “predat za 1Eur”?
- predať sa to v BSM manželovi nedá (už som Vám to minule vysvetlil), darovať ano ale len len so súhlasom banky, resp. premetom daru musí byť aj príslušný podiel úveru. Daň z prevodu sa neplatí (len v špecifickych prípadoch), z darovania už vôbec nie :).

Co sa tyka cestneho prehlasenia, bolo mi to dnes povedane v banke, ze jeden ich kolega udajne to tak urobil a na katastri mu to bolo uznane :) ale vraj nie v Kosiciach..
- ako som povedal, záleži vždy na samotnej banke, a pracovníkov ktorí tam pracuju a ako si vykladajú zákony, takže držím palce :)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests