posunutie hranic pozemku

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
zuzana-s20

posunutie hranic pozemku

Post autor zuzana-s20 » 2.10.2014, 14:46

Dobrý deň potrebovala by som poradiť.. Suseda sa rozhodla predať pozemok vedľajšemu majtelovy pozemku na ktorom už zacal stavat dom. minuly rok prisli a zacali rozmeravať parcely (nakolko mi byvame na zaciatku ulice ) tak prisli k nam na dvor a zacali merat nas dvor.. prva vec je v tom ze plod ktorý je pri hlavnej ceste sme posunuly bližšie do priekopy aby sme mali zarovno so susedmi . ony zacali merat nie vsak od hranice ktoru mame poznacenu doma aby sme vedeli odkadial je nas pozemok ale od plotu ktory sme posunuly... tak vyslo ze jednu stranu plota (od pozemku ktorý ide suseda predať ) treba posunuť ani nie o pol metra späť.. že mame viacej prihradene..

vcera prisla k nam ako to vyriešime.. ona navrhla ze nam to preda ale je to naozaj smiešny trojuholnik ktorý vychadza. či je lepšie aby sme to odkupili či nas to vybavovanie a nove prepisovanie nebude stať viac ako keby sme posunuly plot ani nie o pol metra späť. .. no predtym by sme sa chceli pozrieť ako to je v katastri zamerane a zapisane aby sme vedeli či vobec mame posuvať alebo čo robiť.. nakoľko je to súrne.. ďakujem

trillan

Re: posunutie hranic pozemku

Post autor trillan » 3.10.2014, 8:21

Dobrý deň.

Typický problém na SR - prevažna väčšina ľudí užíva niečo iné ako v skutočností vlastní....(a úplne najhoršie je to vtedy, keď má aj o tom vedomosť).

Pokúsom sa vyjadriť k jednotlivým častiam:

1) "Suseda sa rozhodla predať pozemok vedľajšemu majtelovy pozemku na ktorom už zacal stavat dom"
Tomuto celkom nerozumiem, sused stava dom na susedovom pozemku? Ma k tomu stavebné povolenie, alebo ako je pomali už "bežne" zvykom najprv čieran stavba a potom to postupne legalizujeme...?

2)"minuly rok prisli a zacali rozmeravať parcely (nakolko mi byvame na zaciatku ulice ) tak prisli k nam na dvor a zacali merat nas dvor"
Prečo to riešite až teraz? Ak ste si Vy neobjednali geodeta a objednávka nebola zamerať Váš pozemok, prečo bol merať aj u Vás? Spoločnú hranicu by v pohode zameral aj od suseda....

3)" prva vec je v tom ze plod ktorý je pri hlavnej ceste sme posunuly bližšie do priekopy aby sme mali zarovno so susedmi"
Každý vlastník je povinný zo zákona si vyznačiť všetky lomové body svojho pozemku, trvalým spôsobom v teréne a to najneskôr do 30 dni od nadobudnutia vlastníctva. Prepáčte, ale argument, že chcete mať "zarovno" plot zo susedom nie je v žiadnom prípade akceptovateľný (a vôbec nie je isté, že tiež ho má správne osadený...).

4)"ony zacali merat nie vsak od hranice ktoru mame poznacenu doma aby sme vedeli odkadial je nas pozemok ale od plotu ktory sme posunuly"
Prečo, keď ste pustili geodetov na svoj pozemok (zabezpečili ste súčinnosť), ste ich preukázateľným spôsobom neinformovali o tom, že ste úmyslene posunuli pozemok (napr. spravili s nim písomny zápis a pod.). Geodet Vám povedal, že berie hranicu plotu ako hranicu Vášho vlastníctva k pozemku?
Zároveň by som Vás chcel upozorniť, že geodet v teréne meria skutočný stav, všetky zmeny v teréne, to znamená aj posunuté ploty oproti vlastníckej hranice a je povinný všetky tieti zmeny zakreslit v tzv. zázname podrobného merania zmien, ktorý ostavá ako dôkaz na príslušnom katastri (v geometrickom pláne sú len vlastnícke hranice) - bližšie Vám to môže vysvetliť aj príslušny alebo iný geodet. Takže argument merali geodeti "odtiaľ - potiaľ " v žiadnom prípade neobstojí. Takto jednoducho nie je možné povedať, či daný geodet pochybil alebo nie, to môže len iný geodet novým premeraním v teréne alebo súdny znalec v odbore geodézia....

5)"tak vyslo ze jednu stranu plota (od pozemku ktorý ide suseda predať ) treba posunuť ani nie o pol metra späť.. že mame viacej prihradene.. "
Otázkou ostáva, či tento problém máte len Vy, alebo aj susedia vedľa Vás povedzme aj niekoľko domov a pozemkov za Vami. V prípade, že by Vás bolo viac, tak by mohlo aj dosť ku chybe pri mapovaní, alebo pri tvorbe pôvodného geometrického plánu, napr. chybným určením bodu z ktorého bolo vykonané meranie, ale to je pomerne rozsiahli problém a určite nie na takúto diskusiu (odpoveď na to Vám da geodet, ktorý zistí takýto stav).

Aby sme to však zhrnuli, jedinou Vašou možnosť v súčasnosti je zavolať geodeta (toho istého alebo aj iného, ak pôvodnému neveríte) do terénu (premietne Vám stav v katastri do terénu - a to vlastne chcete, zo samotnej katastrálnej mapy to určiť sami nebudete vedioeť), aby v teréne za Vašej aj susedovej asistencie vytýčil vlastnícke hranice Vášho a susedovho pozemku a povedal Vám ako je to vlastne s tým vlastníctvom a skutočným užívaním (posunutím plotom). O danom stave odporúčam dať si vyhotoviť u geodeta aj officiálny vytyčovací náčrt a hlavne už si na pevno v teréne vyznačiť všetky lomové body pozemkov, ab ste nemali v budúcnosti už žiadne problémy.

Ideálny stav je, že sa viete dohodnúť (ušetrí Vám to peniaze a hlavne Vaše nervy :). Po samotnom vytýčení v teréne sa za aj účasti geodeta poradte, ake riešenie je pre všetky strany najprijateľnejše (posunutie plota na základe vytýčenia hranice, predaj ku ktorému budete potrebovať nový geometrický plán, príp. iné riešenie).

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: No registered users a 2 hosť