Prevod pozemku bez súhlasu vlastníka

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
Radoslav

Prevod pozemku bez súhlasu vlastníka

Post autor Radoslav » 14.11.2015, 20:18

Chcel by som sa opýtať, ako je možné že zamestnanec katastra prevedie pozemok určitého vlastníka, na inú osobu, bez jeho vedomia a podpisu a zápise inú osobu ako vlastníka,bude moja reakcia správna keď to ohlasim polícii ako tr.čin podvodu, ďakujem za odpoveď

lukas
Komentárov: 877
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Prevod pozemku bez súhlasu vlastníka

Post autor lukas » 15.11.2015, 8:45

Ako prvé choďte alebo zatelefonujte dotyčnému zamestnancovi, nechajte si to vysvetliť, nechajte si zavolať jeho nadriadeného... a podľa toho sa rozhodnite, či to budete najprv riešiť sťažnosťou adresovanou katastru (vybavuje nadriadený zamestnanca, na ktorého sa sťažujete) alebo rovno dáte trestné oznámenie polícii alebo podnet prokuratúre (pozrite § 31 zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre).

Radoslav
Komentárov: 3
Člen od: 14.11.2015, 20:21
Kontakt:

Re: Prevod pozemku bez súhlasu vlastníka

Post autor Radoslav » 15.11.2015, 11:00

Ďakujem pekne, ide o to ze pred dvoma rokmi sa ten istý pozemok previedol na tú istú osobu ako teraz a zevraj sa pracovníčka pomýlila a pozemok vrátili späť a teraz zas to isté, keby nebolo pracovníčky na obecnom úrade tak sa to človek ani nedozvie.ešte by som sa chcel spýtať, je možné napadnúť darovaciu zmluvu resp.kúpno predajnu zmluvu za 1euro v prípade ak známy dal týmto spôsobom synovcovi pozemok aj s chalupou, lenže ten ho psychicky stále odvtedy tyra, zastavil mu studňu nechce mu dať vodu atď, a ako to prebieha keď synovec ma tu chalupu prevedenu na svoju ženu a takisto si ju aj porobil, ide vlastne o to ze synovec ho chce obrat aj o tú ďalšiu susednu chalupu aj s pozemkom a pomaly sa snaží poprepisovat pozemky na seba resp.ženu tak ako som uviedol hore.dúfam že som sa správne vyjadril a pochopíme sa. Ďakujem všetkým za odpoveď, nevyznám sa v týchto veciach preto sa rád poradím,

lukas
Komentárov: 877
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Prevod pozemku bez súhlasu vlastníka

Post autor lukas » 16.11.2015, 8:36

Podla obcianskeho zakonnika:
§ 630
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
Co sa tyka kupnej zmluvy za 1€, opat Obciansky zakonnik paragraf 41a:
Ak právnym úkonom má byť zastretý iný právny úkon, platí tento iný úkon, ak to zodpovedá vôli účastníkov a ak sú splnené všetky jeho náležitosti. Neplatnosti takého právneho úkonu sa nemožno dovolávať voči účastníkovi, ktorý ho považoval za nezastretý.
Ked sa Vas znamy so synovcom nedohodne, tak nech ide za pravnikom. Ten by ho mohol presvedcit, aby sa znormalnil, ze na sude asi prehra.

lukas
Komentárov: 877
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Prevod pozemku bez súhlasu vlastníka

Post autor lukas » 16.11.2015, 8:52

Radoslav wrote:Ďakujem pekne, ide o to ze pred dvoma rokmi sa ten istý pozemok previedol na tú istú osobu ako teraz a zevraj sa pracovníčka pomýlila a pozemok vrátili späť a teraz zas to isté, keby nebolo pracovníčky na obecnom úrade tak sa to človek ani nedozvie.
Takyto "omyl" sa stat moze. Ale dvakrat na ten isty pozemok, to uz asi naozaj bude umysel...

Radoslav
Komentárov: 3
Člen od: 14.11.2015, 20:21
Kontakt:

Re: Prevod pozemku bez súhlasu vlastníka

Post autor Radoslav » 17.11.2015, 14:56

Zajtra ideme na kataster, tak uvidíme či sa to pohne nejako dopredu,napíšem potom ako to dopadlo aby aj ostatní vedeli čo v takomto prípade je urobiť najlepšie, ďakujem za Vaše odpovede.

Radoslav
Komentárov: 3
Člen od: 14.11.2015, 20:21
Kontakt:

Re: Prevod pozemku bez súhlasu vlastníka

Post autor Radoslav » 18.11.2015, 11:16

tak dnes sme zasli na kataster,v prvom rade sme si vyžiadali vytlačiť zmluvu o prevode pozemku,nakoľko už známy nie je vlastník tak nás odmietla,že sú tam rodné čísla atd.Na naše naliehanie,sa nám predsa podarilo pozrieť kúpno-predajnu zmluvu,kde bol podpísaný starosta obce a žena synovca môjho znameho,otázka ako je možne že pod kupnopredajnou zmluvou bol podpísaný starosta obce ktorý s pozemkom nema nič spoločne,není to obecný pozemok.nevypatrali sme ktorý zamestnanec katastra pozemok previedol,mali sme podozrenie na jednú zamestnankynu,ktorá ked nas videla okamžite zacala pobehovat a niečo vytahovať zo spisov,ale vybavovala nas ina.potom ta iná isla pozriet zmluvu o prevode pozemku do spisu nesedilo jej tam číslovanie nebolo 1,2,3,ale 1,3,4,dvojka sa záhadné stratila.ako bolo evidentne jasné že sa kryju,nedovolila mi ani odfotit dokument ani natačať,pritom je to verejná osoba,nakolko tam riaditeľ nebol,bol tam zastupca ktorého poznam dobre a ten mi prislubil že sa na všetko pozrie a dá to do poriadku,a zajtra sa mamé zastaviť,počkáme do zajtra a uvidíme ako sa to vyrieši ale nech to dopadne akokolvek určite podame trestne oznamenie.ak sa na tom podielal synovec,jeho žena ,starosta a zamestnankyna katastra, mam zato že sa jednalo o organizovanu skupinu ak sa nemýlim,budem rád ak sa niekto vyjadri ako by dalej postupoval v mojom prípade teda,aby som ani ja nemusel pobehovať kade tade pokial by to nemalo mat význam. Dakujem

trillan

Re: Prevod pozemku bez súhlasu vlastníka

Post autor trillan » 25.11.2015, 10:10

Dobrý deň.

Tak vo Vašom prípade je to jednoznačne otázka na právnikov.

Ak ste ako pôvodný vlastník, alebo úradne splnomocnená osoba 100%-tne presvedčený o skutočnostiach, ktoré uvádzate, na Vašom mieste by som asi urobil dve veci a to:
1. neodkladne podať žalobu na súd o vyznačení obmedzujúcej poznamky nakladania pozemku - kým nedojde k následnému prevodu, nasledne sa pokúsiť o zmier (písomne všetkým účastníkom konania) a ak zmier nebude možný podať na súd určujúcu žalobu o určení vlastnického práva k pozemku (všetko riešiť zo skúseným právnikom na pozemkové právo) - občiansko právna stránka veci. Tu si hlavne overte, či obec nebol uvedený ako vlastník už na LV, napr. na základe osvedčenia o vydržaní, vyvlastmení a pod. (vyžiadajte si výpis originalu listu vlastníctva kde budú uvedený aj pôvoodný vlastníci).
2. písomne požiadať o vyhotovenie kópie kúpnej zmluvy, resp. celého spisového obalu a to ako právnemu predchodcovi (čo vydokladujete napr. predchádzajúcim LV na Vašu osobu). Ak je problém iba v rodných číslach, tie môzu kludne aj zakryť. V prípade, že Vám písomne odmietnu vyhotoviť takúto zmluvu, môžete dať prešetriť tento postup na inšpekciu alebo prokuratúru.
3. následne podať na okresnu prokuratúru podozrenie s trestného činu aj s vašimi listinnými dôkazmi, resp. s vyjadrením kaatstra, prečo Vám listinu nechceli vydať (prokuratúre a orgánom činným v trestnom konnaní ju vydať budú musieť v každom prípade) - trestnoprávna stránka veci, ak sa zisti takéto konanie, prokuratúra a orgánny činne v trestnom konani by mali ďalej konať aj sami.

PS: v žiadnom prípade by som nečakal na postup katastra (kataster to už aj tak zrejme nevie sam napraviť) a už vôbec by som sa nikde nechválil, že mi niekto na katastri pomáha...
PS2: a k tomu pobehovaniu kade tade, mate len dve môžnosti buď sa budete domáhať svojich práv a urobite preto všetko alebo nebudete. Iné mmožnosti proste niesu. A kedže sa jedná o právny problém, výsledok je vždy až do vyriešenia problému nejasný....

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: No registered users a 2 hosť