hranica pozemkov

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
zuzanah

hranica pozemkov

Post by zuzanah »

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, ako postupovať...
Zdedila som rekreačnú chatu na pozemku o výmere 830 m2. Výstavba uvedenej nehnuteľnosti začala na základe stavebného povolenia v r. 1968 a súčasťou dokumentácie vtedy bolo aj "Vytýčenie stavby pred začatím stavby". Chata bola skolaudovaná v r. 1978 a súčasťou dokumentácie bolo "Zameranie skutkového stavu po dokončení stavby".
Nehnuteľnosť teda bola riadne zameraná pred aj po ukončení výstavby a bolo zakreslené, ako je situovaná na pozemku a následne bol stav zapísaný do Katastra nehnuteľností.
Problémom je, že pozemky nikdy neboli oddelené plotmi a majiteľ susedného pozemku v r. 1998 posunul (bez vedomia mojich rodičov) hranicu tak, že prechádza nie za chatou, ale uprostred našej chaty!!! A tento stav je aktuálne zapísaný v KN- to sme zistili náhodou, keď sme dali vymerať pozemok nakoľko sme ho chceli oplotiť...
Je možné niekde (v nejakom archíve) vyhľadať pôvodné nákresy/zamerania? Žiaľ, žiadna grafická dokumentácia mi po rodičoch nezostala... Týka sa to katastrálneho územia Pezinok- Modra.
Vopred ďakujem za pomoc a prajem pekný deň
Z.
trillan

Re: hranica pozemkov

Post by trillan »

Dobrý deň.

Vo Vašom prípade si treba najprv uvedomiť. dve veci a to,že:
- pozemok je samostatná nehnuteľnosť a stavba taktiež samostatná nehnuteľnosť. To, že je stavba zakreslená v katastrálnej mape, na vlastníctvo k pozemku to nemá žiadny vplyv.
- užívanie nie je vlastníctvo. Nikde neuvádzate, že spolu s chatou ste zdedili aj pozemok.
Z uvedeného teda vyplýva, že zameranie skutkového stavu stavby nám nič nehovorí o hraniciach pozemku pod stavbou. Vo Vašom prípade mohol napríklad nastať stav, že stavba leží na dvoch alebo viacerých pozemkoch.

Čo Vám vlastne vytýčil vonku geodet, resp. čo Vám povedal, že prečo Vám nechce v teréne vytýčiť pozemok?

K pôvodným mapám (a aj iným mapám, zobrazujúcim hranice vlastníckych práv k pozemkom) sa dostanete na katastri v Pezinku. Treba však počítať s tým, že poskytovanie informácií nie je zadarmo. Ak však budete chcieť vykonať identifikáciu na katastrálny stav alebo vytýčenie pôvodného pozemku v teréne, bez geodeta to zrejme nezvládnete. Váš problém však v podstate nie je v grafike, ale v listine na základe ktorej nadobudol Váš sused pozemok (kúpil, zdedil, osvedčil a pod...). Podkladom na zákres do katastrálnej mapy zrejme bude priložený geometrický plán, ku ktorému sa geodet bez problémov môže dostať (geodet ma prístup k celému grafickému operátu katastra).

Moja rada znie, dajte si v teréne geodetom vytýčiť pozemok (aj pôvodný, tak ako je uvedené v dedičstve - teda ako ste ho vôbec zdedili) a to aj za účasti všetkých dotknutých susedov - vlastníkov, vyznačte si pevným spôsobom v teréne všetky lomové body Vášho pozemku - tak ako ich vytýčil geodet a potom začnite jednotlivo z dotknutými vlastníkmi jednať ako mohli prísť k "Vášmu" pozemku, príp. navrhnúť dohodu na základe, ktorej ma prísť k náprave. Ak k náprave nedôjde, môžete sa obrátiť aj na sú a toto vytýčenie bude podkladom k Vašej žalobe.
Ak chcete predísť zbytočným sporom, môžete využiť napr. aj služby kolegu geodeta-mediatora :)
Guest

Re: hranica pozemkov

Post by Guest »

Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď,
máte pravdu, nenapísala som, že zmienený pozemok som tiež zdedila (to som brala ako samozrejmosť...), k obom nehnuteľnostiam mám LV. Okolité pozemky v minulosti patrili širšej rodine, susediaci pozemok patrí tiež vzdialenému príbuznému a nadobudol ho "kúpou" tiež od príbuzného (dľa zápisu v KN), o čom sme od r.1998 netušili. K žiadnemu vymeriavaniu tam v tom období a ani neskôr fyzicky nedošlo, tak neviem, ako to mohli na KN zapísať... K listine, na základe ktorej urobili vklad do KN, sa asi ja sama nedostanem...

Majiteľa susedného pozemku som sa snažila kontaktovať a dohodnúť sa- doporučená zásielka, ale na adrese, ktorá je uvedená v KN ako jeho bydlisko, zásielku neprevzal. Okrem toho sa pravdepodobne zdržiava v zahraničí, mobil má nevystopovateľný...
Súdu by som sa samozrejme chcela vyhnúť...

Chata bola pred výstavbou riadne vytýčená a pri kolaudácii znovu zameraná a zakreslená, len žiaľ tie staré výkresy nemám... Práve to som chcela- získať pôvodnú mapu a dať podľa nej zamerať pôvodný pozemok, nové zameranie robil geodet podľa toho, čo je aktuálne v KN- a tam sa práve zistil ten problém... Inak v celej oblasti Modra-Harmónia sú poposúvané hranice pozemkov a ľudia sú z toho nešťastní... Na katastri v Pezinku ochotou neoplývali, odkázali ma na Obecný úrad Modra. Dala som vyhľadať v archíve komplet dokumentáciu ohľadom chaty, ale všetky nákresy/grafická dokumentácia zmizla (ostali len otlačené hrdzavé spisové sponky na ostatných papieroch, niekto v tom už hrabal...)

Prosím ako postupovať ak by som chcela využiť služby geodeta-mediátora??? Javí sa mi to ako najlepšie riešenie.

Vďaka
Zuzana H.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: hranica pozemkov

Post by lukas »

Zuzana H. wrote: K listine, na základe ktorej urobili vklad do KN, sa asi ja sama nedostanem...
Iba vlastník alebo jeho právny predchodca. Čiže keď nebude zrejmé, že ten pozemok (alebo jeho časť) ste predtým vlastnili, tak bez splnomocnenia od terajšieho vlastníka sa k tomu nedostanete. To sa týka listiny, k mape by ste sa však dostali.

Zuzana H. wrote:
Prosím ako postupovať ak by som chcela využiť služby geodeta-mediátora??? Javí sa mi to ako najlepšie riešenie.
Trillian má asi na mysli osobu, ktorá tu občas píše rady:
Ondrej_Kozlovsky
Nájdete ho v zozname autorizovaných geodetov:
http://www.kgk.sk/clenovia
aj v zozname mediátorov:
https://www.justice.gov.sk/Stranky/Regi ... px?Ic=1613
zuzanah

Re: hranica pozemkov

Post by zuzanah »

Vďaka za radu a kontakty, určite sa obrátim na geodeta-mediátora
Pekný deň ZuzanaH.
Ondrej_Kozlovsky
Posts: 73
Joined: 27.8.2015, 10:13
Contact:

Re: hranica pozemkov

Post by Ondrej_Kozlovsky »

Dobry den,

kedze som tu bol spomenuty :), tak sa ako geodet-mediator, vyjadrim tiez k vzniknutej situacii a pokusim sa v skratke vysvetlit ako sa dana situacia riesi.

Posun pozemkov je pomerne casta zalezitost, hlavne v uzemiach, ktore su bud obce, alebo chatove oblasti. Preco je to tak, nebudem zdovodnovat, no pokusim sa objasnit skor mozne riesenie.

To, ze nemate vsetky doklady, nie je problematicke, pretoze v archive katastra, kde su ulozene vsetky zamerania, a kde maju pristup hlavne geodeti, sa tieto zamerania mozu nachadzat a mozu pomoct k objasneniu situacie (to nie je tam kde ste boli sa vy pytat na snimku z mapy). Tu je ale samozrejme moznost, ze ani v archive zamerani sa nebude nic nachadzat, no to sa nedeje casto, v tejto situacii je mozne sa obratit na archiv GKU, kde by mohlo dane zameranie byt. No tieto starsie zamerania treba vhodne skombinovat s meranim existujúcich stavieb, oploteni a mapy, ktora sa naskenuje. Tieto tri veci, teda meranie, naskenovana mapa a zamerania z minulosti spolu s výmerou, ktora je zaverecny kontrolnym udajom, sa pouziju na zrekonstruovanie hranice.

Mozu nastat situacie, kedy nemame vsetky tieto moznosti, teda musíme postupovat len s niektorym z podkladov, co je casovo narocnejsie. O tom, ze tento proces je naozaj tazko rozlusknutelny, prikladam snimku z mapy s takym zameranim v kombinacii s mapou.
Ciernym je povodna mapa, cervenym zameranie. Tu vidite aj posuny jednotlivých hranic, ktore sa musia korigovat pomocou zamerania, aj kvalitu tejto mapy, t.j. ciary su hrube, nie vzdy je ich vidno a pod. No to je uz uloha geodeta, aby tu hranicu urcil spravne.

Pre Vas konkretny pripad, ale treba poznat presne parcelne cislo a katastralne uzemie. Ak by ste mali zaujem, mozete sa na mna obratit.
Attachments
kat-mapa-hranica-pozemok.jpg
(139.83 KiB) Not downloaded yet
------------------------------
Ondrej Kozlovský
autorizovaný geodet / mediátor
http://www.gkng.sk
Marianna
Posts: 1
Joined: 4.5.2016, 9:32
Contact:

Re: hranica pozemkov

Post by Marianna »

Dobrý deň potrebujem poradiť..Pred 6 rokmi sme kúpili rodinný dom.Mama predošlého majiteľa nášho domu býva vedľa nás je to staršia babka.Keď sme kúpili tento dom tak sme nemali peniažky aby sme si dali pozemok vymerať aby sme sa presvedčili či je to naozaj tak ako je to zapísané v katastri.Pred dvomi mesiacmi sme sa rozhodli že si urobíme okolo pozemku murované ploty ,tak sme si dali aj zamerať pozemok aby sa nestala dáka chyba.Po vymeraní pozemku sme ostali veľmi prekvapený.Po našej ľavej strane býva tá spomínaná babka od ktorých sme kúpili tento dom..časť nášho domu aj prístavba stojí na jej pozemku ..robí to asi 90 cm a ťahá sa to až po koniec zahrady a v zadu na konci pozemku to robí až 4 metre...a po našej pravej strane je to tak isto ale s tým že sused stojí na mojom pozemku a časť jeho záhrady je ešte naša.Teraz sú tie pozemky ohradené plotom ktorý ide rovno až po koniec ale po vymeraní pozemku sa zistilo,že tie pozemky sa ťahajú šikmo dolu.Boli sme aj za pani starostkou.Obávame sa že možno tu nastala chyba už dávno pri vymeraní..tých domov v našom rade je asi 6 a nejde nám do hlavy ,že by tí ludia ohrádzali pozemky ako sa im páčilo a len tak stavali domy,garáže,prístavby.Susedia od ktorých sme kúpili tento dom boli oboznámený s výsledkom čo sa týka vymerania a povedali že oni nám teda darujú tu čast pozemku kde nám dom aj prístavba zasahujú na ich pozemok ,ale že aj my im teda ten kúsok budeme darovat dole v záhrade.dva krát vymeriavat asi aj dve čísla parcely a zápis do katastra ..dalšie peniaze..toto všetko by sme urobili ale čo ked sa zisti niekedy že to bolo zbytočné ,že sme im darovali naše a oni nám darovali už naše.Môže to byť tak ,že sa tu niekto niekedy pochybil v tých súradniciach? Starostka posielala žiadosť na kataster o prešetrenie..Koľko trvá pokiaľ sa kataster vyjadrí prípadne pokiaľ to prešetrí?Synovia tej babky sa chystajú predať už aj jej dom ,lebo babka na tom není už dobre..bojíme sa ,že ako sa k tejto veci postaví nový majiteľ.Dúfam ,že som to všetko napísala zrozumiteľne ja sa tomu nerozumiem .Ďakujem veľmi pekne
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: hranica pozemkov

Post by lukas »

Marianna wrote:nejde nám do hlavy ,že by tí ludia ohrádzali pozemky ako sa im páčilo a len tak stavali domy,garáže,prístavby.
nečudujte sa, hlavne dávnejšie do minulosti ľudia stavali kadečo bez povolení či nebodaj nejakého vytýčenia, za čo sa platilo aj vtedy.

Čo sa presnosti týka, jeden tunajší diskutér už písal na podobnú vec jednu odpoveď tu a druhú odpoveď tu.

Odpoveď z katastra čakajte v priebehu mesiaca, maximálne dvoch (plus pár dní, kým to pošta doručí).
Každopádne ak je babka alebo jej synovia prístupní náprave, riešte to a nečakajte na nového majiteľa.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests