Neznámy podielový vlastník pozemku

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Rojak
Komentárov: 3
Člen od: 13.1.2014, 14:47
Kontakt:

Neznámy podielový vlastník pozemku

Post autor Rojak » 13.1.2014, 14:53

Potreboval by som poradiť . Máme parcelu , na ktorej sme zapísani 4 vlastníci. Je to podla starej mapy a chceme to zamerať a dať na novú mapu a každy už zo svojou parcelou na svojom liste vlastníctva. Problém je v tom , že jeden vlastník zomrel v 1905, neboli po ňom dedičia. My traja to chceme . Ako postupovať ? Na obecnom úrade nám povedali , že nemajú také staré kroniky s evidenciou obyvateľstva a nevedia nám pomôcť .

lukas
Komentárov: 875
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Neznámy podielový vlastník pozemku

Post autor lukas » 13.1.2014, 17:02

Musíte sa nejako dopátrať k dedičom dotyčného, nechať ich to predediť a potom od nich kúpiť. Keďže ste spoluvlastníkmi, teoreticky by to mohol byť nejaký vzdialenejší príbuzný (alebo príbuzný človeka, od ktorého ste to nadobudli) alebo ak máte možnosť spýtať sa starších ľudí v rodine alebo v obci, mohli by vedieť, kto to je.
Ak si na to netrúfate, niektorí (súkromní) geodeti v tom majú skúsenosti.

Pokiaľ to nepomôže, v občianskom zákonníku existuje § 142. Čiže súd na Váš návrh môže rozhodnúť o zrušení spoluvlastníctva a vyporiadaní. Treba si však pripraviť peňaženku na právnika (náhradu trov konania Vám súd zrejme neprizná) a pokiaľ sa vlastníctvo dotyčného úplne zruší, budete musieť na účet toho, kto ho bude zastupovať (zrejme Slovenský pozemkový fond), poslať finančnú náhradu.

Rojak
Komentárov: 3
Člen od: 13.1.2014, 14:47
Kontakt:

Re: Neznámy podielový vlastník pozemku

Post autor Rojak » 14.1.2014, 11:29

Ďakujem za rýchlu a promtnu odpoveď . Nikto ju nepozná - nepamätajú si na ňu a ty najstarší vravia , že sa im zdá , že bola bezdetná . Čiže asi skúsime to cez ten súd . Koľko to všetko asi trvá?

lukas
Komentárov: 875
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Neznámy podielový vlastník pozemku

Post autor lukas » 14.1.2014, 17:20

Rojak wrote:Ďakujem za rýchlu a promtnu odpoveď . Nikto ju nepozná - nepamätajú si na ňu a ty najstarší vravia , že sa im zdá , že bola bezdetná . Čiže asi skúsime to cez ten súd . Koľko to všetko asi trvá?
Neviem, to je otázka skôr na právnika. Ale keď tak pozerám na súdne rozhodnutia zverejnené na stránkach ministerstva spravodlivosti, tak to vyzerá na niekoľko málo mesiacov (len odhadujem podľa roku v spisovej značke a dátumu vydania rozhodnutia).

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: No registered users a 7 hosť