Vysporiadanie podieloveho spoluvlastnictva

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
Janulka
Posts: 3
Joined: 14.5.2014, 7:19
Contact:

Vysporiadanie podieloveho spoluvlastnictva

Post by Janulka »

Dobry den,mna by zaujimalo,ako postupovat v zmene vlastnika nehnutelnosti. Kedze sme uz dlhsie rozvedeni a k dohode o podielovom vysporiadani sme dosli az teraz,zaujimalo by ma,aku podobu musi mat dohoda. Je nutne,aby bola spisana u pravnika? Alebo ju mozem napisat aj sama a obidva podpisy overit na urade a takuto dohodu doniest na kataster? Za skoru radu vopred dakujem.
trillan

Re: Vysporiadanie podieloveho spoluvlastnictva

Post by trillan »

Dobrý deň.

Ak sa viete dohodnúť, stači spísať dohodu vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov v zmysle občianského zákonníka (môžete aj Vy, alebo právník) a predložiť na zápis do katastra formou vkladu (66 euro poplatok, dva rovnopisy zmluvy s ovrenými podpismi, návrh na vklad a rozhodnutie o zrušení manželstva). Ak sa nedohodnete, vysporiadanie môže vykonať súd. Toto platí len do troch rokov.

Ak ste rozvedený dlhšie ako tri roky a neviete sa dohodnúť (príp. Vám to vyhovuje), môžete požiadať aj o evidenčne rozdelenie majetku v BSM na polovičné podiely oboch vlastníkov a to taktiež na základe právoplatného rozhodnutia o zrušení manželstva (napr. vlastníte v BSM v 1/1-ine, tak každý po rozdelení BSM bude mať podiel 1/2-cu k celku) - ide o tzv. vyporiadanie zo zákona.
Janulka
Posts: 3
Joined: 14.5.2014, 7:19
Contact:

Re: Vysporiadanie podieloveho spoluvlastnictva

Post by Janulka »

Dakujem za odpoved.Upresnujem,ze sme rozvedeni uz styri roky a chceme napisat dohodu,ze ja byvaleho vyplatim dohodnutou sumou a on mi necha dom aj zahradu.Co budem teda potrebovat na vykonanie zmeny v liste vlastnictva?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Vysporiadanie podieloveho spoluvlastnictva

Post by lukas »

Janulka wrote:Dakujem za odpoved.Upresnujem,ze sme rozvedeni uz styri roky a chceme napisat dohodu,ze ja byvaleho vyplatim dohodnutou sumou a on mi necha dom aj zahradu.Co budem teda potrebovat na vykonanie zmeny v liste vlastnictva?
ako napísal trillian vyššie, 66 euro poplatok, dva rovnopisy zmluvy s overenými podpismi, návrh na vklad a rozhodnutie o zrušení manželstva.
Janulka
Posts: 3
Joined: 14.5.2014, 7:19
Contact:

Re: Vysporiadanie podieloveho spoluvlastnictva

Post by Janulka »

Dakujem pekne,dufam,ze sa mi vsetko podari podat na prvy krat a budem s tym mat konecne pokoj :-)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests