Návrh na vklad - zmena vlastníkov

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
evahal
Posts: 5
Joined: 30.4.2014, 7:52
Contact:

Návrh na vklad - zmena vlastníkov

Post by evahal »

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť:
S manželom sme sa rozviedli a dohodli sme sa, že nehnuteľnosť, ktorá je zapísaná na liste vlastníctva, na ktorej sme obidvaja vlastníci - budem využívať naďalej ja.
Na prepis vlastníka na LV potrebujem Návrh na vklad do katastra, notárom overený rozsudok o rozvode, Dohoda o vyporiadaní BSM - overená a poplatok?

Moja otázka znie: Dohoda o vyporiadaní BSM musí byť 2x, overená.
Môj bývalý manžel pochádza zo Srbska, kde momentálne býva, a chcela by som informáciu, či tú dohodu o vyporiadaní BSM môže on dať overiť tam v Srbsku (svoj podpis), alebo je platné overenie podpisu len slovenským notárom?
Na ostatné úkony ako: podanie návrhu na vklad do katastra....mi dal splnomocnenie.
A ešte druhá vec: ja som si zmenila po rozvode priezvisko (čo som mala za slobodna) a chcela by som vedieť, že na tej dohode, ako aj v Návrhu o zmene vlastníka mám dať aktuálne priezvisko, alebo to, čo mám na liste vlastníctva?
Ďakujem
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Návrh na vklad - zmena vlastníkov

Post by lukas »

- základný poplatok je 66 €; pri podaní oznámenia o zamýšľanom návrhu na vklad znížený na 51 € (v tomto prípade vytlačený pripojíte k návrhu na vklad)
- toho, kto mu bude osvedčovať podpis v Srbsku sa spýta, ktorý orgán mu k tomu vydá apostilu (mali by to byť súdy prvej inštancie, viz stránku Haagskej konferencie pre medzinárodné právo súkromné). Apostila bude síce v Srbštine/Angličtine, ale jej preklad potrebný nie je (k tomu už dávnejšie ÚGKK dal usmernenie, že v nej nie je čo prekladať, keďže má danú formu)
- priezvisko uvádzajte aktuálne
evahal
Posts: 5
Joined: 30.4.2014, 7:52
Contact:

Re: Návrh na vklad - zmena vlastníkov

Post by evahal »

Dobrý deň, ďakujem za odpoveď, ale mám ešte jednu otázku:
Keďže môj ex-manžel je momentálne v Srbsku, a nedá sa mu (alebo nechce) prísť na Slovensko

a mám splnomocnenie - na podpis kupno-predajnej zmluvy a na návrh na vklad do katastra- dalo by sa s ním

vyporiadať aj takou formou, že ja si od neho odkúpim polovicu domu a nebudeme to riešiť

cez Dohodu o vyporiadaní BSM? Vopred ďakujem S pozdravom Eva Haluzová
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Návrh na vklad - zmena vlastníkov

Post by lukas »

Nie pretože na vyporiadanie BSM existuje dohoda o vyporiadaní BSM, nie kúpnopredajná zmluva. Prípadný návrh na vklad podľa kúpnopredajnej zmluvy, ktorá by bola v skutočnosti dohodou o vyporiadaní BSM, by katastrálny odbor zamietol kvôli obchádzaniu zákona.
evahal
Posts: 5
Joined: 30.4.2014, 7:52
Contact:

Re: Návrh na vklad - zmena vlastníkov

Post by evahal »

Dobrý deň, ďakujem za predošlú odpoveď, ešte by som mala jednu otázku.
Všetky tlačivá z predošlého "rozhovoru" mám (Dohoda BSM,Apostila, Návrh.....), ale chcela by som sa informovať, že keď
chcem, aby majitelom nehnuteľnosti som bola ja a môj terajší partner, tak to sa musí riešiť na dvakrát? (2x podať návrh na vklad,
2x 66€ kolok...)
Pretože by sme s terajším partnerom chceli na tuto nehnutelnost hypotéku a v banke nám povedali, že ich zaujíma kto je vlastníkom
nehnutelnosti, tomu dajú hypotéku, takže, aby sme si my dvaja zobrali hypotéku na tuto nehnutelnost, musíme na liste vlastníctva
byť obidvaja. Ďakujem
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Návrh na vklad - zmena vlastníkov

Post by lukas »

dohoda o vyporiadaní BSM je jeden právny úkon a nadobudnutie druhou osobou (terajším partnerom) je druhý právny úkon a návrh na vklad sa spoplatňuje podľa počtu právnych úkonov, čiže či naraz alebo samostatne, dvom poplatkom sa nevyhnete.
Ak však plánujete podať elektronické oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad, tam sa vyberá poplatok znížený o 15€, ale zníženie je na návrh na vklad, nie na právny úkon, takže dvoma návrhmi na vklad ušetríte pár eur.
Guest

Re: Návrh na vklad - zmena vlastníkov

Post by Guest »

Ďakujem, a ešte otázka: Podpisy na dokumentoch majú byť overené u notára, alebo stačí na matričnom úrade?
V návrhu na vklad musí byť tiež overený podpis? Lebo niekto spomínal, že tam podpis nemusím overovať Ďakujem
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Návrh na vklad - zmena vlastníkov

Post by lukas »

Guest wrote:Ďakujem, a ešte otázka: Podpisy na dokumentoch majú byť overené u notára, alebo stačí na matričnom úrade?
V návrhu na vklad musí byť tiež overený podpis? Lebo niekto spomínal, že tam podpis nemusím overovať Ďakujem
Overené môžu byť u notára aj na matrike, nerozlišuje sa to.
V návrhu na vklad overovať podpis netreba.
evahal
Posts: 5
Joined: 30.4.2014, 7:52
Contact:

Re: Návrh na vklad - zmena vlastníkov

Post by evahal »

Dobrý deň,
dostala som rozhodnutie, že konanie bolo prerušenié, sú tam nejaké nedostatky, takže mám už spísaný dodatok aj k návrhu aj k dohode.
Ten dodatok k dohode o BSM musí byť 2x ?
A môj ex-manžel sa ma pýtal (on je v Srbsku) či môže na tom dodatku mať súdom overený podpis,alebo to
musí byť aj s tou Apostilou. Ďakujem
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Návrh na vklad - zmena vlastníkov

Post by lukas »

K dodatku pristupujte presne tak isto, ako dohode, takže dvakrát a overiť/osvedčiť takým istým spôsobom.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests