Tarcha na cudzie LV

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Pa3c
Posts: 4
Joined: 12.11.2014, 14:07
Contact:

Tarcha na cudzie LV

Post by Pa3c »

Susedia mi nechcu dovolit natiahnut elektrinu cez ich pozemok. Nechcu pristupit na nijake rozumne financne vysporiadanie, iba predaj.
Pritom sa jedna o komunikaciu bez vlastnika(C-kove parcely), kt je postavena na ornej pode(Parcela 9437/1).
Podla energetickeho zakona §39 ods 10 je povinny vlastnik pozemku umoznit pripojenie do distr siete:
(10) Ak žiadateľ o zriadenie odberného elektrického zariadenia alebo elektrickej prípojky nie je vlastníkom nehnuteľnosti, v ktorej má byť odberné elektrické zariadenie alebo elektrická prípojka zriadená, je povinný požiadať vlastníka nehnuteľnosti o súhlas so zriadením odberného elektrického zariadenia alebo elektrickej prípojky. Vlastník nehnuteľnosti je povinný tejto žiadosti vyhovieť, ak nepreukáže, že v dôsledku zriadenia odberného elektrického zariadenia alebo elektrickej prípojky budú neprimeraným spôsobom porušené jeho práva; ustanovenie odseku 12 tým nie je dotknuté. Odmietnutie žiadosti je povinný vlastník nehnuteľnosti odôvodniť.

Ako mam postupovat, aby som dosiahol zapis tarchy na cudzi pozemok?

Vdaka vopred za radu
trillan

Re: Tarcha na cudzie LV

Post by trillan »

Dobrý deň.

1. vyzvite suseda písomne (na doručenku), zároveň žiadajte aj o uvedenie dôvodu na nevyhovenie. V prípade nevyhovenia pohrozte súdom a vymáhania trov konania a ušlej mzdy.
2. poradte sa s právnikom.
3. ak, vám právnik poradí, že ste v práve, dajte suseda na súd.
4. skúste sa poradiť aj u správci el. vedenia ako postupovať, oni majú aj právo na existujúce vedenia dať zo zákona zapísať takéto ťarchy.
Pa3c
Posts: 4
Joined: 12.11.2014, 14:07
Contact:

Re: Tarcha na cudzie LV

Post by Pa3c »

Vdaka za promptnu odpoved. Bod 1 urcite urobime. Zial, len neviem, co s tym, ked v danom termine neodpovedia....mozem s tym prist na kataster a ziadat o zapis, kedze nikto nic nenamietal?
Urcite preverim aj bod 4.
Vdaka este raz, pripadne aj za moj novy dotaz.
trillan

Re: Tarcha na cudzie LV

Post by trillan »

Dobrý deň.

Len k tomu bodu 1. by som dodal, že kataster Vám zapíše lvlastnícke práva (aj ťarchy) len na základe zmluvy, ktorú predložite na zápis do KN. Ta listina,že ste žiadali od suseda o dohodu môže slúžiť napr. ako doklad, ak sa s nim pustite do sporu, že z Vašej strany bola ochota dohodnúť sa (dôkazný materiál, ktorý budete musieť preukázať, a je to aj určitý tlak na vlastníka). Problém však zrejme budete mať v tom, že sused môže argumentovať tým, že pozemok Vám pod vedenie bol ochotný predať.
Pa3c
Posts: 4
Joined: 12.11.2014, 14:07
Contact:

Re: Tarcha na cudzie LV

Post by Pa3c »

vdaka za odpoved.
Zial, keby mi chcel sused predat pozemok pod vedenim aj s ochrannym pasmom, je to ca 15m2, ale on chce predat cely pozemok...15aro.
Takze skusim este vas bod c4...mohli by ste mi este poradit, kde najdem legislativnu oporu pre toto tvrdenie, ked pojdem na elektrarne.
Vdaka vopred
Pa3c
Posts: 4
Joined: 12.11.2014, 14:07
Contact:

Re: Tarcha na cudzie LV

Post by Pa3c »

Dobry den, nepodarilo sa Vam zistit, kr clanok zakona pojednava o moznosti zapisu tarchy uz existujucich sieti, resp kt predpis?
JA by som si to uz potom nasiel.
Vdaka vopred za radu.
trillan

Re: Tarcha na cudzie LV

Post by trillan »

Dobrý deň.

Malo by to byť nejako takto:

Vecné bremeno sa zapíše zo zákona podľa § 151o Občianskeho zákonníka vyplývajúce z ustanovenia § 22 ods.1 zákona č.79/1957 Zb. v znení neskorších predpisov a § 10 ods.1 a § 36 zákona č.656/2004 Z.z. o energetike a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v prospech Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a.s. Bratislava.
mp3

Re: Tarcha na cudzie LV

Post by mp3 »

Prodim vas ako to dopadlo? Mam podobny problem a zaujima ma ci sud naozaj prinutil susedov strpiet vytvorenie el.pripojky hoci nechceli dat suhlas. Vdaka.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests