pozastavenie vpisovania

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
takfaktneviem

pozastavenie vpisovania

Post by takfaktneviem »

Dobrý den,

prebieha nám dedičské konanie a dozvedela som sa, že problémom sú parcely, kde bolo pozastavené vpisovanie.Pôvodne boli dve vedla seba ležiace parcely a boli označené ako E , tie mali list vlastníctva vlastníkom bol otec/ten zomrel a prebieha po ňom dedičské/ a jeho sestra rovnakým dielom. Teraz je parcela označená C , má nové číslo a nie je evidovaná na LV. Prečo a čo s tým môžeme urobiť, aby sme nečakali večnosť na ded. konanie. Ďakujem
trillan

Re: pozastavenie vpisovania

Post by trillan »

Dobrý deň.

Pokiaľ je parcela C KN (stav v katastrálnej mape) stale bez LV, vlastníctvo je stale zapísané na pozemkoch, parcelách E KN (tzv. určený operát, napr. vychádzajúci z pozemkovej knihy).

Notár Vám vykonaná dedičstvo po otcovi ako pozemky E KN. Nie je dôvod na žiadne čakanie, kataster pošle podklady a následne notár vyhotový osvedčenie o dedičstve. Následne po doručení aj kataster vykoná zápis vlastníctva na pozemok E KN.

Kde vidíte problém?

Ak to budete chcieť dostať do stavu C KN, budete si musieť dať vyhotoviť geometrický plán a následne ho aj predložiť na zápis do KN (je možné ho priložiť aj k dedičskému konaniu a dať zapísať priamo s dedičstvom).
Guest

Re: pozastavenie vpisovania

Post by Guest »

tak volala som s pani notárkou, že jej prišlo z katastra tento stav, kde je pozastavený vklad a nemôže ďalej konať kým sa to nevyrieši. čakáme už 9 mesiacov a povedala mi že sama nevie ako dlho to bude zastavené a podla toho budeme čakať. Takže som chcela vedieť od niekoho povolaného čo v tom môžem ja ako obyčajný občan urobiť. Pani notárke je lautr fuk, drží sa svojho.
Guest

Re: pozastavenie vpisovania

Post by Guest »

a ešte by som poprosila o info: predtým to boli dve parcely a ku každej bol list vlastníctva polkaz každej bola bola otcova, polka jeho sestry.prečo potom bola parcela zlúčená pod jedno číslo a nie je evidovaná na LV? Jedná sa o pôvodné parcely E 722/11 a 723/11/Nová ves nad váhom okres Nové Mesto n,.V. a teraz je z toho jedna parcela 722/1. Nie je mi jasné, za akých okolností daná zmena mohla prebehnúť, a prečo bolo to zastavenie do katastra. Podajú mi podrobné info na katastri ? . Otec isto nič nepodnikal a ani sestra, pokial viem.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: pozastavenie vpisovania

Post by lukas »

Guest wrote:tak volala som s pani notárkou, že jej prišlo z katastra tento stav, kde je pozastavený vklad a nemôže ďalej konať kým sa to nevyrieši. čakáme už 9 mesiacov a povedala mi že sama nevie ako dlho to bude zastavené a podla toho budeme čakať. Takže som chcela vedieť od niekoho povolaného čo v tom môžem ja ako obyčajný občan urobiť. Pani notárke je lautr fuk, drží sa svojho.
Parcela EKN 723/11, 722/11 v k.ú. Nová ves nad váhom je zapísaná na LV 397. Parcela CKN 722/1 Vás vôbec nemusí zaujímať, pretože v aktuálnom dedičskom konaní zrejme ani nebude spomenutá.
Problém s tým termínom je v tom, že na tom liste vlastníctva je napísaná poznámka:
Poznamenáva sa pozastavenie zápisov v obvode projektu pozemkových úprav podľa § 14
ods. 2 zákona SNR č. 330/1991 Zb o pozemkových úpravách k dátumu 10.07.2014. Verejné listiny a iné listiny, ktoré nadobudnú právoplatnosť po tomto termíne pozastavenia zápisov do katastra orgán katastra ako nezapísateľné vráti tomu, kto ich vyhotovil podľa § 42 zákona NR SR č. 162/1995 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Čiže v k.ú. Nová Ves Nad Váhom prebiehajú pozemkové úpravy (ľudovo sceľovanie alebo komasácia) a pokým to nebude zapísané v katastri, tak notárka listy vlastníctva nedostane. Ak by napriek tomu notárka teraz spravila dedičstvo na terajší stav, po pozemkových úpravách bude ten stav úplne iný a kataster by jej dedičstvo vrátil na opravu.
Toto notárka nijako neovplyvní a musí čakať. Príliš to neovplyvní ani kataster, pretože ten pozemkové úpravy len zapisuje (dostane na CD nový stav, urobí nejaké kontroly a prepíše ním doterajšiu databázu).
Informujte sa na pozemkovom a lesnom odbore, ktorý zodpovedá za pozemkové úpravy a mali by Vám povedať, v akom stave sa pozemkové úpravy v Novej Vsi nad Váhom nachádzajú a kedy by mohli byť zapísané na katastri.
zaujimave
Posts: 2
Joined: 1.4.2015, 18:24
Contact:

Re: pozastavenie vpisovania

Post by zaujimave »

Prosim Vas, ako dlho toto moze trvat?

Upravy evidujem podla § 14 ods. 2 zákona SNR č. 330/1991 Zb o pozemkovych upravach k datumu 10.07.2014 aj v mojom LV v Novej Vsi nad Vahom.
Dnes je 1.4.2015, dokaze mi, prosim, niekto ozrejmit, co moze trvat 3/4 roka na pozemkovej uprave? Da sa to nejak pravne riesit, ak clovek potrebuje manipulovat s nehnutelnostou?

Dakujem!
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: pozastavenie vpisovania

Post by lukas »

zaujimave wrote:Prosim Vas, ako dlho toto moze trvat?

Upravy evidujem podla § 14 ods. 2 zákona SNR č. 330/1991 Zb o pozemkovych upravach k datumu 10.07.2014 aj v mojom LV v Novej Vsi nad Vahom.
Dnes je 1.4.2015, dokaze mi, prosim, niekto ozrejmit, co moze trvat 3/4 roka na pozemkovej uprave? Da sa to nejak pravne riesit, ak clovek potrebuje manipulovat s nehnutelnostou?

Dakujem!
Obávam sa, že stále len informovať sa na pozemkovom a lesnom odbore. Viac asi nie. Iba ak by ste mali aj nejaké nehnuteľnosti mimo obvodu pozemkových úprav (napr. dom s dvorom v zastavanom území obce), tak môžete notárke povedať, že to chcete prejednať len čiastočne a zvyšok po tom, čo sa zapíšu pozemkové úpravy.
zaujimave
Posts: 2
Joined: 1.4.2015, 18:24
Contact:

Re: pozastavenie vpisovania

Post by zaujimave »

Dakujem za odpoved!

Mam este doplnujucu otazku, dalo by sa toto pozastavenie charakterizovat ako nestandardne dlhe, alebo pripadne nejak subjektivne/objektivne popisat preco tomu tak je?

Dakujem!
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: pozastavenie vpisovania

Post by lukas »

zaujimave wrote:Dakujem za odpoved!

Mam este doplnujucu otazku, dalo by sa toto pozastavenie charakterizovat ako nestandardne dlhe, alebo pripadne nejak subjektivne/objektivne popisat preco tomu tak je?

Dakujem!
Podľa § 14, ods. 2 zákona 330/1991 Z. z. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách:
Pred schválením vykonania projektu pozemkových úprav okresný úrad určí termín, ku ktorému sa aktualizuje register pôvodného stavu na právny stav spolu s rozdeľovacím plánom vo forme umiestňovacieho a vytyčovacieho plánu. Na vykonanie aktualizácie registra pôvodného stavu a rozdeľovacieho plánu vo forme umiestňovacieho a vytyčovacieho plánu pozastaví správa katastra na základe výzvy okresného úradu zápisy do katastra nehnuteľností v obvode projektu pozemkových úprav na 90 dní pred predpokladaným termínom schválenia vykonania projektu pozemkových úprav.
Takže pozastavenie výrazne nad 90 dní by sa dalo považovať za neštandardne dlhé.
takfakt neviem

Re: pozastavenie vpisovania

Post by takfakt neviem »

Dobrý deň, tak sme sa konečne dočkali ukončenia sceľovania pozemkov v Novej Vsi nad *Váhom,ktoré nám to zastavilo dedičské konanie po otcovi a ten zomrel vo februári 2014. čiže čakáme už rok aj pol na dedičské.Myslela som, že dostaneme po tolkom čakaní LV od katastra a prededíme.Ale omyl!!!.Už dva mesiace sa snažim ja aj notárka dostaťnové LV ale dodnes bez úspechu. Na katastri sa ani po urgenciách sa nič nezmenilo, pán XY ktorý to spracúva mi oznámil, že má toho veľa a nemá ani zdanie, kedy to bude hotové, a robí aj iné / určite dôležitejšie veci / a moje robí len akosi popritom. Myslím si, že ked nám kataster zastavil týmito úpravami na rok aj pol dedičské, mohol by tam niekto / alebo mal by / zvážiť, čo je urgentné a čo počká. Velkým paradoxom je aj to, že sused, ktorý zomrel 8 mesiacov po otcovi a tiež čakali , sa dočkali a už koncom júna už mali dedičské aj novými LV.ˇA tiež ich nemali málo!Existuje tu nejaký predpis alebo postup, ktorým sa niekto riadi, alebo sa to posúva na niečie modré alebo zelené oči, alebo kto je čí známy a pod? Lebo nevidím v tom logiku. O tom , ako to odradilo prípadných kupcov ani nehovorím, stále sa platia na dome zálohové platby a pod,. Kto toto všetko nahradí mne? Ušlú stratu z predaja domu, náklady na dom ktorý možno mohol byť predaný a pod? To je tu občan ozaj len pre srandu? ĎAkujem.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests