Nezapísané dedičstvo

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
zuzu
Posts: 2
Joined: 9.5.2011, 12:01
Contact:

Nezapísané dedičstvo

Post by zuzu »

Dobrý deň,

náhodou som pozerala katasterportal a zistila som, že ešte stále sú na moju babku napísané nejaké pozemky. Babka zomrela pred 27 rokmi a máme aj rozhodnutie štátneho notárstva z roku 1985, že všetky pozemky preberá jej syn (môj otec).

Čo mám robiť, aby to bolo prepísané na otca?
Ďakujem za pomoc.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Nezapísané dedičstvo

Post by lukas »

Dobrý deň,

Ak parcely vo vlastníctve Vašej babky boli v rozhodnutí uvedené, potom napíšte na správu katastra žiadosť o zápis a priložte k nej overenú kópiu rozhodnutia. Na prvej strane rozhodnutia ešte musí byť pečiatka s vyznačenou právoplatnosťou.

Ak parcely nie sú uvedené v rozhodnutí, potom ide o novoobjavený majetok a budete musieť požiadať súd o náhradné dedičské konanie.

Ešte si skontrolujte, či náhodou na jednotlivých listoch vlastníctva nie sú zapísaný obaja. Ak má Váš otec v titule nadobudnutia napísané aj predmetné rozhodnutie a súhlasia podiely, potom vlastníctvo Vašej babky na takomto liste vlastníctva bude novoobjavený majetok. Mohlo sa stať, že bola zapísaná dva krát, to jedno sa prededilo a to druhé nie.
zuzu
Posts: 2
Joined: 9.5.2011, 12:01
Contact:

Re: Nezapísané dedičstvo

Post by zuzu »

Je to ten prvý prípad, ale pečiatka je iba na konci a tam žiadna právoplatnosť nie je napísaná. Ako by mala potom vyzerať tá žiadosť?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Nezapísané dedičstvo

Post by lukas »

právoplatnosť si môžete nechať vyznačiť na súde (ak náhodou nie je právoplatné, povedia vám čo ďalej).
Žiadosť na kataster stačí úplne stručne meno, priezvisko, adresa, žiadam zapísať rozhodnutie č. ......, ktoré nebolo v katastri nehnuteľností zapísané a podpis. Pokiaľ v katastri nebolo vôbec zapísané, netreba sa vôbec rozpisovať, iné by to bolo, ak by bolo zapísané iba čiastočne.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests