ako zabranit prevodu pozemku

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
johanka
Komentárov: 3
Člen od: 22.8.2016, 18:16
Kontakt:

ako zabranit prevodu pozemku

Post autor johanka » 22.8.2016, 18:32

Dobry den, chcela by som zistit ako sa da zabranit prevodu pozemku na ineho vlastnika alebo darovat pozemok charite. Mam suseda (byvaly vlastnik susedneho pozemku) s ktorym sa uz 5 rokov natahujeme o hranicu, pozemok daroval svojej dcere ale o vsetkom rozhoduje on a teraz som sa dopocula ze ho chce darovat charite ako mozem tomu zabranit kym nebude neskoro? vlastnikom je zatial este stale jeho dcera. Geodeti uz 4krat vytycovali hranice a zakazdym inak. Je to mozne?

Ondrej_Kozlovsky
Komentárov: 73
Člen od: 27.8.2015, 10:13
Kontakt:

Re: ako zabranit prevodu pozemku

Post autor Ondrej_Kozlovsky » 23.8.2016, 6:28

Dobry den,

susedovi nemozete branit v jeho vlastníckych pravach, ak chce pozemok previest tak sa v tom neda zabranit.

Da podat na sud ziadost o zastavenie nakladania z majetkom, no musite dolozit relevantne dokazy a spornost hranice nemusi postacovat.

Aky je vlastne rozdiel v urceni hranice geodetmi ak tam boli 4 a kazdy hranicu urcil inak ? Je to rozdiel v cm, m ? Ako dany geodeti zdovodnili rozdiel v urceni hranice medzi sebou ?
------------------------------
Ondrej Kozlovský
autorizovaný geodet / mediátor
http://www.gkng.sk

johanka
Komentárov: 3
Člen od: 22.8.2016, 18:16
Kontakt:

Re: ako zabranit prevodu pozemku

Post autor johanka » 23.8.2016, 19:01

Dobry vecer, ake su to relevantne dokazy? Ked ani jedna hranica jeho pozemku nesedi s katastralnou mapou dokonca so svojim pozemkom zasahuje do obecneho a susedneho pozemku to nie su dost relevantne dokazy? A ked je psychicky naruseny tak co? Liecit sa nechce! Rozdiel v hraniciach je niekde pol metra ale niekde aj meter a pol, cely pozemok je skrizovany. Geodeti to nezdovodnili nijak kazdy urobil svoju pracu a odisiel im je to jedno co ako vychadza. Preco by sa vlastnikovi nedalo zabranit v jeho pravach? Ked sa poda navrh na sud o spor hranice? to nestaci ked bude prebiehat sud?

trillan

Re: ako zabranit prevodu pozemku

Post autor trillan » 24.8.2016, 6:56

Dobrý deň p. Johanka.

Skúsim Vám odpovedať polopaticky":
- ak Vám hranicu vytyčovalo viac geodetov, mali by ste mať aj toľko vyhotovených vytyčovacích plánov s autorizačnými overeniami (ak mate tak ich sem priložte, nech si ich pozrieme a uvidíme Vami uvádzané rozdiely - už sa teším či mate vôbec jeden a nie to ešte 4). Geodet vytýči jedine to, k čomu má podklady, samozrejme od podkladov závisí aj presnosť vytýčenia a taktiež sa prihliada aj na stav teréne. Vyhotoví o tom náčrt, ktorý v jednom rovnopise odovzdá na katastri (toto nerobia všetci, resp. maloktorí a to hlavne z dôvodu, že osoba, ktorá si dá hranicu vytýčiť nie je často ochotná zaplatiť a stačí jej len samotné vytýčenie v teréne povedzme za polovičnú cenu). V prípade, že takáto listina by sa po prvom vytýčení nachádzala v operáte katastra, ostatný traja geodeti by mali prevziať už vytyčovacie prvky z existujúceho náčrtu a vytýčiť tie, ale keďže ho zrejme nenašli....ak by bol problém, že niektorý z geodetov by napadol existujúcu listinu, ktorá je súčasťou operátu (v tomto prípade vytyčovací náčrt alebo geometrický plán a pod., bol by povinný pred samotným vytýčením požiadať o nápravu v operáte katastra a doložiť podklady, na základe ktorých by došlo na príslušnom katastri k prípadnej preukázanej náprave.
- ak Vám prvý geodet vytýčil hranicu (s nejakou danou možnou presnosťou) a dal Vám o tom aj relevantný podklad, tak potom Vy a Váš sused ste mali rešpektovať vytýčenú vlastnícku hranicu (o užívaní pozemku sa nebavíme, to nie je predmetom vytyčovania). Ak ste mali nejaké pochybnosti, mali ste ju uviesť v protokole o vytýčení a nie volať ďalších 4-och geodetov....ako ste Vy ako laik preukázali, že práca prvého geodeta nebola v súlade s právnymi normami a údajmi evidovanými v katastri? Že naozaj nedošlo k vytýčeniu vlastníckej hranice len Vám alebo susedovi sa nepáčilo ako to vytýčil a nedal to povedzme na Váš plot?
- ak mate problém z hranicou v teréne, vždy je táto hranica evidovaná v príslušnom katastrálnom operáte a vytýčením sa len ukáže v teréne zo stavom v katastri. Zároveň platí, že vytýčením sa vlastníctvo nenadobúda.
- relevantným podkladom je podklad, ktorý preukazuje Vaše vlastnícke právo, ktoré neoprávnene vlastní niekto iný a to už úmyselne. neúmyselne, omylom a pod. Môže sa jednať aj napr. o duplicitné evidovanie vlastníctva a pod. V žiadnom prípade sem naťahajte užívanie v teréne, to je iný právny problém a rieši sa iným spôsobom.
-k tomu, čo uvádzate, že ani jedna hranica nesedí s katastrálnou mapou - zase zrejme užívanie je iné ako vlastníctvo a samozrejme platí, že užívanie nie je dôkaz vlastníctva.
- "ak je niekto narušený", Vy ste není zrejme odborník na stanovenie diagnózy, on to tiež môže prehlásiť o Vás a bude sa Vám to páčiť? Ak je tam tento problém, je potrebné ho zbaviť napr. svojprávnosti. Potom bude s pozemkom nakladať ten, kto bude určený súdom ako poručník. Inak nerozumiem stále jednej veci, kde tvrdíte že pozemok je už vlastníctvo dcéry účastníka, tak potom prečo to neriešite s jeho dcérou, ktorá v súčasnosti je jediná, kto môže s pozemkom nakladať ale stále riešite pôvodného vlastníka, ktorý už podľa toho čo píšete už nie je vlastníkom. Dohodnite sa s jeho dcérou, spíšte medzi sebou zmluvu o vysporiadaní, náprave alebo nejakú iné, predložte ju na zápis do KN a mate svätý pokoj (on to síce zrejme riadi, ale ona musí podpísať zmluvu, nie on). Samozrejme to čo zasahuje do iného pozemku, resp. do obecného si budete musieť vyriešiť samostatne s nimi a to už dohodou alebo súdnou cestou.

"Keď sa podá návrh na sud o spor hranice? to nestačí keď bude prebiehať súd?"
- ak máte právne otázky, je potrebné obrátiť sa na advokátsku komoru, alebo všeobecne právnikov (geodeti a kataster rieši iné problémy, nie právo a súdne spory), oni Vám určite radi odpovedia aj na túto otázku.

Ak Vám to už teraz nie je jasne, a ide Vám principiálne len o určenie Vašej pravdy (a susedovi o to iste aj keď mi je jasne, že takto to nikdy ani jeden z Vás zrejme nesformuluje, ale skúste aspoň nad tým zamyslieť) a nehľadania skutočnej pravdy, ktorá bohužiaľ nemusí by taka ako si predstavujete, tak Vám už asi nepomôže nikto :) ... a skutočnú radosť s Vás budu mať len Vaši právnici...

johanka
Komentárov: 3
Člen od: 22.8.2016, 18:16
Kontakt:

Re: ako zabranit prevodu pozemku

Post autor johanka » 24.8.2016, 19:47

Dakujem za tak obsirnu odpoved, nejde mi len o moju pravdu ale jednoducho vychadzaju dve hranice pol metra od seba a to meter od mojho domu a teraz co? ako to vyriesit? ked on aj ked uz neni vlastnik stale chce ist az pol metra k domu kde mame aj elektricku pripojku, keby to bolo take jednoduche s jeho dcerou tak by sme to davno vyriesili ale do toho zasahuju byvaly vlastnici, jeho dcera je len na papieri ona sama nic neurobi len na jeho prikaz! nehnevajte sa nechcela som nikho urazit len som chcela viac informacii a geometricke plany su skutocne zatial 3 a ten stvrty pred par dnami este len vytycil hranice a geometricky plan urobi neviem kedy, ten prvy bol este z roku 1985 ten nesedi s katastralnou mapou co priznala aj geodezia podla ktoreho sa vytycil dom na mojom pozemku a bol zhotoveny podla toho byvaleho vlastnika, a dalsie podla map este z rokov 70-tych a ten posledny neviem podla ktorej mapy lebo vsetky geometricke plany ma druhy byvaly vlastnik(moj otec). Takze mi sa 5 rokov nenatahujem len pre moju pravdu. Tie geometricke plany by som vam poslala ale otec mi ich neda. Radost budu mat samozrejme pravnici lebo inak to nejde a obratim sa aj na nich. S pozdravom.

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: No registered users a 9 hosť