Potoky na pozemku

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Jaroslav

Potoky na pozemku

Post by Jaroslav »

Dobrý

Mám otázku ohľadom situácie, ak mám na pozemku potoky/riečky, a výmera pozemku zahŕňa aj tieto potoky.
Čo to pre mňa znamená pokiaľ ide o úživanie týchto potokov? Môžem si nad ne postaviť mostík? Chytať v nich ryby?
Kedže sú zahrnuté potoky do výmery, môžem ich plochu úživať, alebo sú to len metre navyše na papiery a nemám nárok na ich užívanie?

Ďakujem za odpoveď
trillan

Re: Potoky na pozemku

Post by trillan »

Dobrý deň.

V zasade si môžete postaviť aj mostík, ale kedže na to nebudete mať stavebné povolenie tak si ho na svoje naklady aj odstranite. O to o tom chytaní rýb na Vašom pozemku radšej preskočim, neviem si predstaviť rybu, ktorá by bola cely svoj zivot iba na Vašom pozemku :). ... ale dosť bolo srandy :DDD

V principe platí, že vodne plochy môže vlastniť len obec alebo štát, kde správcom je SVP, š.p. a teda nie súkromna osoba.

Vo vašom prípade však ide skôr o to, že právny predchodcovia pozemku zrejme nevlasnili vodnú plochu, ale dlhodobo časom sa stalo to, že rieka zmenila svoje koryto a to na základe dlhodobo pôsobiacich rôznych vplyvov a možno aj Vašich alebo Vašich predchodcov, lebo ako vieme ruka človeka vie zmeniť toho dosť a nie je to vždy na prospech veci.

Riešenie je v podstate jednoduché a sú to tieto dve možnosti:
- oslovite správcu toku a spravite dohodu tak, aby vlastníctvo odpovedalo skutočnosti,
alebo
- oslovite spravcu toku a spoločnými silami zabezpečíte, aby sa potok dostal do svojho pôvodného koryta a Vy už nebudete "vlastniť vodný tok".

Ten úvod som napísal z dôvodu, že už z Vášho príspevku je zrejme, že "ja som vlastník kto je viac". Vôbec si nepripúšťate možnosť, že problém môže byť aj niekde inde. Vaše vyroky o svojvoľnom stavaní a chytaní rýb sú úbohe a na úrovní 5 triedy ZŠ. Neverím, že by ste nepoznali základne princípy vyplyvajúce zo stavebného zákona a zákona o rybárstve, na to stačí predsa jednoduchý sedliacký rozum. Vo Vašom príspevku je arogantnosť úplne zbytočná, opytať sa to da aj jednoducho a slušne (to, že sa tak citite nie je vyhovorka). Je mi jasné, že v tomto štáte sa preferuje hlavne to, že ja mam právo ale to, že ma každý aj zakonné povinnosti, ktoré si často neplní, ale tak to už akosi nie je pre nikoho zaujmavé. Bohužial, aj tu si treba uvedomiť, že vlastníctvo neprináša len užitky, ale treba sa aj on starat a zabezpečiť, aby nedochádzalo napr. k aj takýmto skutočnostiam.

Dúfam, že sa neurazite, to nie je mojím cieľom.
Ondrej_Kozlovsky
Posts: 73
Joined: 27.8.2015, 10:13
Contact:

Re: Potoky na pozemku

Post by Ondrej_Kozlovsky »

Dobry den,

doplnim este predosle spravne odpovede. Ano voda je majetkom Slovenska vid ustava:

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1992-460#c4-1

A ano v praxi su casto potoky/rieky nespravne zakreslene v kat. mape, je tak zakresleny priebeh z pred 100 rokov co samozrejme nezodpoveda sucasnosti.

Co sa tyka riesienia situacie tak odporucam, aby ste sa spojili ostatni vlastnici a vyriesite cely priebeh vodného toku, jednak aj majekto pravne t.j. priebeh vodného pojde v skutocnosti tak ako je na kat. mape. a zaroven zregulujete tento potok.

Napada ma aj moznost riesit uvedenu situaciu cez eurofondy a nejaku vyzvu na riesenie zivotneho prostredia a minimalizovat tak naklady.
------------------------------
Ondrej Kozlovský
autorizovaný geodet / mediátor
http://www.gkng.sk
ponitran68
Posts: 2
Joined: 15.2.2016, 15:59
Contact:

Re: Potoky na pozemku

Post by ponitran68 »

Aj ja mám "súkromný" potok ! Nad obcou je z hlavného potoka odrazený tok v minulosti využívaný ako mlynský náhon. Koryto náhonu sa však zanieslo, na brehu sa vyvrátila obrovská jelša a tadiaľ sa mi cez pozemok valí voda - doslova malý potok. Vinníka niet. Mlynár zomrel pred 60 rokmi, mlyn je zbúraný náhon nie je v správe vodohospodárov a pozemok cez ktorý náhon preteká nie je evidovaný na liste vlastníctva. Kto je teda skutočným vlastníkom potoka ? Keď prítok do náhonu z hlavného potoka odstavím, chce ma polovica dediny lynčovať, lebo zdarma z neho polievajú záhrady. Diera po vývrate nejde upchať, koryto je plytké a bahnité, mechanizmy sa tam kvôli porastu nedostanú. Takže poviem to takto: keď sa vodohospodárom alebo štátu nepáči, že si urobím cez takto vzniknutý potok lávku, alebo tam budem chovať rybky, nech sa páči, dajte náhon do poriadku a ja nebudem mať potok. Samozrejme že sa nehodlám podieľať na nákladoch. Kým tak neurobia,budem tam mať to, čo ja uznám za vhodné.
trillan

Re: Potoky na pozemku

Post by trillan »

Dobrý deň p. ponitran68.

Evidentne ste to nepochopili a to najmä v tom, že si mýlite užívanie s vlastníctvom ("mám súkromný potok").
Každý pozemok ma vlastníka, a to aj v prípade, ak na LV nie je uvedený vlastník.

"Kým tak neurobia,budem tam mať to, čo ja uznám za vhodné"
Predstavte si, že si cez potok spravíte lávku, tak aby prešlo po nej aj auto (nosník - oceľ, vrch mosta - kombinácia drevo, betón), čo je v SR úplne bežné. Váha je bežne niekoľko ton. Následne príde povodeň a Váš most, keďže nie je dostatočne naprojektovaný a vyhotovený na takéto situácie poškodí susednú stavbu, alebo iný objekt, príp. inú škodu keďže nepoznám terén, kto bude podľa Vás vinník? Podobne by sa to dalo aplikovať aj s chovom, kde keď dáte do potoka nevhodný druh (ide o chov z vašej strany), môže to spôsobiť ekologickú katastrofu, napr. vymretie iného druhu, napr. aj ohrozeného a pod. Naozaj si myslite, že ochrana prírody a stavebný zákon sú tu len preto, aby Vás mohol niekto buzerovať?
Ja súhlasím s tým, že správca toku by sa mal lepšie starať o zverené nehnuteľnosti, ale preto ešte ja nebudem teraz propagovať anarchiu. Však napíšte čo ste podnikli Vy (najlepšie aj tu doložte písomnosti), čo ste spravili preto, aby došlo k náprave? Ja Vám odpoviem - nič a dokazuje to práve to, že Vy ani neviete kto je vlastníkom pozemkov, kde preteká teraz vodný tok. Možno by ste nakoniec zistili, že užívate cudziu nehnuteľnosť bez súhlasu vlastníka....
Majkl

Re: Potoky na pozemku

Post by Majkl »

Dobry den.

Moze obec vlastnit potok? Niekde som pocul ze tomoze len SVP s.p.

Teraz ho ma na LV obec a parcela je oznacena ako vodna plocha. Bude musiet obec previest parcelu na LV SVP s.p.?
trillan

Re: Potoky na pozemku

Post by trillan »

Obec vlastníkom vodných plôch nemá byť a zo zákona nemôže byť. Ak je to tak, je potrebné zjednať nápravu a to najmä vrátiť koryto rieky do pôvodného stavu. Ak to nie je možné, musí sa s týmto problémom vysporiadať s SVP, š.p. (výmena, zámena, predaj, darovanie, delimitácia pod.)
mjc

Re: Potoky na pozemku

Post by mjc »

Dobry den pan trillan,
koncom roka 2015 ste písal :
V principe platí, že vodne plochy môže vlastniť len obec alebo štát, kde správcom je SVP, š.p. a teda nie súkromna osoba.

3.6.2016 :
Obec vlastníkom vodných plôch nemá byť a zo zákona nemôže byť.

Zmenil sa zakon?
trillan

Re: Potoky na pozemku

Post by trillan »

Dobrý deň.

Odpoveď nie je jednoznačná ale rieši to zákon o vodách a to takto:

Správa vodných tokov
(1) Správa vodných tokov je všestranne zameraná starostlivosť o zachovanie a rozvoj všetkých funkcií vodných tokov a ich korýt. Správca vodného toku je aj správcom pozemkov korýt, ktoré sú vo vlastníctve Slovenskej republiky.3)

(2) Správu vodných tokov vykonávajú:
a) správca vodohospodársky významných vodných tokov, ktorým je štátna odborná organizácia ministerstva,
b) správcovia drobných vodných tokov, ktorými sú správca vodohospodársky významných vodných tokov a štátne organizácie, ktorým bola prevedená správa podľa § 51 ods. 1.

Bližšie info nájdete v tomto zákone alebo sa obratte na SVP, š.p., ktorý by mal o tom rozhodnúť v prípade spornosti.
Michal1984
Posts: 1
Joined: 18.5.2017, 1:28
Contact:

Re: Potoky na pozemku

Post by Michal1984 »

Dobry vecer,

Mame podobnu situaciu co sa tyka potoka ktory kedysi davno prechadzal krizom cez pozemok a teda na katastralnej mape je zakresleny povodny ako 5.6m siroky co vobec nezodpovedalo ani skutocnosti ( co neviem asi geodet chcel aby SR zarobila na buducom predaji kedze v sucastnosti vyregovalny potok ma max 1m na sirku a voda je asi na 10cm hlbky) avsak v dosledku toho ze pocas poslednych 35 rokov sa kazdy dotknuty vlastnik pozemkov v celej doline snazil vyregulovat tak aby potok nepretinal pozemky na polovicu a tktiez aby sa zabranilu vylievaniu vody kedze sprava potokov nemala ziadna zaujem s tym nieco riesit tak v podstate prislusna cast ktora pretina na papieri moj pozem uz teraz figuruje na katastri ako zahrada avsak vo vlastnictve SR spravovany pozemkovym fondom. Teda dali sme si ziadost na odkupenie prislusnej parcely a teraz cakame co sa bude diat. SPF si vyziadal dokumentaciu a bolo nam povedane ze proces az do nasledneho odkupenia moze trvat aj 3 roky co si myslim ze je neskutocne dlha doba. Momentalne cakame 6 mesiacov a zatial nam nedosla ziadna odpoved. Dalsia vec co sa tyka toho isteho potok avsak jeho pokracovania ktory este stale pretina nas pozemok resp jeho parcely je v katastri stale zapisany ako vodne plochy a pritom skutkovy stav je zhodny s tou predchadzajucou parcelou a to teda ze potok bol vyregulovany tak aby nepretinal nase parcely. A teraz sa dostaneme k jadru veci taktiez sme si poziadali k odkupeniu tejto parcely z dovodu scelania parciel avsak ziadost nam bola zamietnuta s odpovedou ze tato parcela je vedena ako vodna plocha a tie sa nemozu predavat. Posledna vec tohto pripadu je to ze vyregulovany potok je poslednych 20 rokov v stadiu takom ze minimalizoval zaplavenie a vylevy vody a tym pad zabranil skodam na sukromnom majetku ale kedze jeho poloha v sucastnosti je z dovodu regulacie na okrejovej casti mojho pozemku otazka znie ? Je mozne dosiahnut to ze tym ze potok je vyregulovany avsak v podobe takej ze zasahuje do okrajovej casti mojej pracely co mne v podstate nevadi a teda jeho skutocny stav nezodpoveda katastralnej mape je mozne tu druhu parcelu ktora je este stale vedena ako vodne polochy previest na podnu parcelu na zaklade skutocneho stavu a nasledne tym by som mohol poziadat o odkupenie od SPF ? Navacsia tragedia celeho tohto procesu je v podstate to ze nevieme sa dovolat toho aby sme si vedeli scelit nase parcely do nejakho celku v dosledku planu na vystavby chatky a pritom v predmetnej oblasti ako som spominal potok vyregulovany velkym mnozstvom ludi avsak na katastri este stale vidiet povodne koryto na ktorom ludia maju postavene chaty poniektori aj domy.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 2 guests