Vrátenie dedického podielu

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
stejan
Komentárov: 1
Člen od: 8.5.2017, 8:42
Kontakt:

Vrátenie dedického podielu

Post autor stejan » 8.5.2017, 9:14

Dobrý deň, chcel by som požiadať o radu. V roku 1972 zomrela babka môjho otca, a na základe dedičstva všetku poľnohospodársku pôdu prebral do vlastníctva najstarší syn, ktorý bol povinný vyplatiť ustupujúcim spoludedičom - svojim sestrám z ich hodnoty každej 1/3, teda každej 3.000,- Kčs, v lehote ihneď, v prípade jej prevzatia do voľného užívania, alebo preplatenia socialistickým sektorom - bezúročne. K vyplateniu pozemkov, ktoré v tom čase užívalo JRD však nikdy neprišlo, lebo pôdu stále užíva RD. V roku 1980 zomrel najstarší syn poručiteľky, a po roku 1996 si tieto pozemky nechal prepísať do vlastníctva jeho najstarší syn. Je možné sa v súčasnosti súdne domáhať vrátenia nevyplateného dedičstva v podiele 1/3, aj keď nie sú svedkovia, ktorí by potvrdili nevyplatenie dedičského podielu, alebo toto právo je už premlčané.
Ako by sme mali postupovať, aby nám podiel vrátil? Je vhodné najskôr súčasného vlastníka (najstarší syn poručiteľovho syna) vyzvať na vrátenie nášho podielu, a prípade, že odmietne, tak podať žalobu na súd na vydanie veci, alebo sa domáhať, aby bolo do katastra dopísané vecné bremeno v náš prospech na náš podiel, ak by túto pôdu predal niekdy v budúcnosti.
Ďakujem

lukas
Komentárov: 875
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Vrátenie dedického podielu

Post autor lukas » 8.5.2017, 13:46

Skúste si to zobrať z druhej strany. Po takmer polstoročí za Vami niekto príde a povie Vám, že váš prapraprapra niečo dlžil jeho praprapra, nemá žiadne dôkazy a bude chcieť od Vás náhradu. Nikto nemôže od Vás očakávať, že budete vedieť dokázať niečo tak ďaleko do minulosti, aj keby sa to týkalo priamo Vás a premlčanie je v takom prípade Vašou ochranou.

Predpokladám, že k premlčaniu došlo po troch rokoch, čiže niekedy v 1975-1976.

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: No registered users a 6 hosť