Zámena parciel z toho 1 nezapísaná v katastry

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
janajanosova
Posts: 2
Joined: 26.4.2012, 8:31
Contact:

Zámena parciel z toho 1 nezapísaná v katastry

Post by janajanosova »

Prosím neviete mi niekto poradiť, ako mám postupovať: Môj starý otec už dávno vymenil svoj pozemok s iným pozemkom.
Pán XX s ktorým si ten pozemok vymenil na našom bývalom pozemku hneď postavil dom a tak si ten pozemok dal zapísať do katastra. Môj starý otec tak neurobil. A tak pán XX momentálne v katastry má zapísané oba pozemky. Počula som však, že výmena by mohla byť zapísaná v nejakej histórií na katastry(alebo niekde inde).
Neviete mi niekto poradiť čo mám teraz robiť, kde sa to dá overiť, poprípade aké dokumenty mám zháňať a kde. Veľmi pekne ďakujem za radu.
Michale

Re: Zámena parciel z toho 1 nezapísaná v katastry

Post by Michale »

Bola na tú zámenu robená nejaká zmluva?
Aké tituly nadobudnutia má ten XX na listoch vlastníctva, kde má zapísané tie pozemky (dedičstvo, vydržanie, kúpa, niečo iné)
janajanosova
Posts: 2
Joined: 26.4.2012, 8:31
Contact:

Re: Zámena parciel z toho 1 nezapísaná v katastry

Post by janajanosova »

Ten pán XX sa tváry, že o výmene nič nevie, preto potrebujem zistiť ako skutočne nadobudol ten náš pôvodný pozemok.
To by malo byť práve niekde v histórii zapísané, ale neviem na koho sa mám obrátiť, aby som sa k tomu údaju dostala.
Žiadne iné doklady k tomu nemám.
lucia
Posts: 3
Joined: 30.3.2012, 13:32
Contact:

Re: Zámena parciel z toho 1 nezapísaná v katastry

Post by lucia »

Na LV k pozemku pána XX si pozrite titul nadobudnutia. Je to údaj zapísaný pod menom.
Peter

Re: Zámena parciel z toho 1 nezapísaná v katastry

Post by Peter »

[quote="janajanosova"]Neviete mi niekto poradiť čo mám teraz robiť, kde sa to dá overiť, poprípade aké dokumenty mám zháňať a kde. Veľmi pekne ďakujem za radu.[/quote]
Pokiaľ Váš otec ten pozemok vlastnil, tak by mal mať právo nahliadnúť (alebo si za poplatok nechať urobiť kópiu) do listín týkajúcich sa toho pozemku.
Čo za listinu to bolo, to by malo byť vidieť v tituloch nadobudnutia na tom liste vlastníctva. Ak to z neho nebude zrejmé, kľudne sa obráťte na kataster, tam by mali zistiť, akým spôsobom to od Vášho otca nadobudol.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests