Vysporiadnie pozemkov po zosnulych predkoch

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
dedicka
Posts: 10
Joined: 14.5.2018, 14:50
Contact:

Vysporiadnie pozemkov po zosnulych predkoch

Post by dedicka »

Dobrý deň.

Chcela by som sa opýtať.
Ako vysporiadať pozemok, ktorého vlastníkom su naši už zosnulí predkovia. E-čkové parcely , trvalé travnaté porasty a orné pôdy v blízkosti obce.

Jedná sa o celkovú výmeru asi 17 000m2 rozdelenú do 16 tich parciel roztrusených v okoli dediny.
LV je napísaný na 3och súrodencov, z ktorých jeden z nich je náš pra, pra, pra, pra dedo, zrejme predkovia ktorí žili ešte niekedy v rokoch 1800 niečo.
( LV neobsahuje adresu vlastníkov, ale je pri každom mene vlastníka záznam o PKV a nejaké čislo – neviem čo presne to znamená.)

Príklad uvedenia jedného z vlastníkov vo LV :

NAGY BAČO J*** (nezl.,syn Jurajov,PKV 1**)

Titul nadobudnutia je nasledovný :

skutočná držba č.d.4132/1935 a skutočné rozdelenie č.d.5743/1935 (PKV 1** B*)
zápis ROEP č. C 4/2007/And - Z 5**/0*


Dá sa vôbec takýto pozemok vysporiadať návrhom na dedičské konanie?
Netušim zatiaľ o koľkých didičov tam ide, ale zrejme ich bude vela. Je nejaký jednoduchší sposob vysporiadania takéhoto majetku ?

Zatiaľ Ďakujem za odpoveď.

Marianna
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Vysporiadnie pozemkov po zosnulych predkoch

Post by lukas »

Predediť sa dá všetko. Pokiaľ natrafíte na skúseného notára, bude to ľahšie, v opačnom prípade sa budete musieť sama posnažiť vydokladovať že naozaj ide práve o Vašich predkov.

Jednoduchšie by bolo, ak by ste už vlastnili v tom konkrétnom pozemku nejaký podiel a to pomocou vyporiadania podielového spoluvlastníctva.
dedicka
Posts: 10
Joined: 14.5.2018, 14:50
Contact:

Re: Vysporiadnie pozemkov po zosnulych predkoch

Post by dedicka »

Ďakujem za odpoveď zatiaľ. Viete mi aj povedať, čo presne znamenajú tie záznamy o PKV pri mene vlastníka a potom tiež záznamy o skutočnej držbe, s číslami nejakých dokumentov? Poprípade, dajú sa tieto dodatkové dokumenty k LV vyhľadať online?

skutočná držba č.d.4132/1935 a skutočné rozdelenie č.d.5743/1935 (PKV157 B3)
zápis ROEP č. C 4/2007/And - Z 539/07


Nemohli tieto majetky nejakým spôsobom prepadnuť pozemkovému fondu? Keďže sa za tie dlhé roky doteraz nikto nezaujímal o vysporiadanie?

Tak skôr by som to vydokladovanie nechala na notára, inak netuším kde by som zháňala takéto potvrdenia. Viete aj odporúčiť niekoho konkrétneho v Košiciach ?

Ďakujem.

S pozdravom.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Vysporiadnie pozemkov po zosnulych predkoch

Post by lukas »

Č.d. - číslo denníka - spisova značka listiny súdu, ktorú by ste mohli nájsť v príslušnom štátnom archíve.

Pkv157 B3 - zápis z pozemnoknižnej vložky číslo 157 pod poradovým číslom 3. Predchodca súčasných listov vlastníctva. Mali by sa nachádzať na príslušnom katastrálnom odbore.

Roep... - register obnovenej evidencie pozemkov. Pre vaše potreby táto listina nie je nutná.

Vlastníctvo je nepremlčateľné, takže prepadnutia sa nemusíte obávať. To by najprv muselo prísť k zmene ústavy, ale to je v súčasnosti veľmi nepravdepodobné.

Notára si nevyberiete. Prideľuje ho súd náhodne pre dané dedičské konanie.
dedicka
Posts: 10
Joined: 14.5.2018, 14:50
Contact:

Re: Vysporiadnie pozemkov po zosnulych predkoch

Post by dedicka »

Ďakujem za odpoveď
eva rakociova

Re: Vysporiadnie pozemkov po zosnulych predkoch

Post by eva rakociova »

chcela by som vediet ci sa da zistit ci ostal nejaky pozemok po mojom zosnulom otcovi v rimavskej sobote ,totiz vsetko z dedicskeho konania z banky nam ukradli krsnata po druhej manzelke ,pretoze mali kluce od jeho bytu,pred dvoma rokmi ma telefonicky oslovilo jedno to zlodejske krsna ze po otcovi su pozemky a zrazu sa nikto neozyva ci sa to neda nejako sfalsovat a previest tie pozemky jednoducho ci nas znova neokradli.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Vysporiadnie pozemkov po zosnulych predkoch

Post by lukas »

Cez internetový portál ESKN je možné vyhľadávať vlastníkov podľa mena a priezviska.
Môžete si tak vyhľadať či už vášho otca alebo iných príbuzných a zistiť aj na základe čoho svoje vlastníctvo nadobudli - či dedením alebo kúpou.
Heskova

Re: Vysporiadnie pozemkov po zosnulych predkoch

Post by Heskova »

Ja by som sa chcela spýtať, či je možné pri dedičskom konaní sa vzdať dedičstva pozemkov po mojej matke v prospech môjho syna a teda jej vnuka. Ďakujem. Dedičské konanie bude v blízkej dobe.
Benc

Re: Vysporiadnie pozemkov po zosnulych predkoch

Post by Benc »

Dedič v zmysle zákona sa môže dedičstva vzdať za náhradu alebo bez náhrady, avšak len v prospech ostatných dedičov podľa ich dohody. Teda nemôže sa vzdať dedičstva v prospech niekoho, kto dedičom v príslušnom dedičskom konaní nie je.
jany

Re: Vysporiadnie pozemkov po zosnulych predkoch

Post by jany »

lukas wrote: 14.5.2018, 17:33 Predediť sa dá všetko. Pokiaľ natrafíte na skúseného notára, bude to ľahšie, v opačnom prípade sa budete musieť sama posnažiť vydokladovať že naozaj ide práve o Vašich predkov.

Jednoduchšie by bolo, ak by ste už vlastnili v tom konkrétnom pozemku nejaký podiel a to pomocou vyporiadania podielového spoluvlastníctva.
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať či v prípade "vysporiadania podielového spoluvlastníctva" myslíte nejaký legislatívne zakotvený špeciálny režim pre vysporiadanie spolupodielov, alebo ide o klasické rokovanie so spoluvlastníkmi. Predpokladám, že chápete, že v tomto prípade nie je s kým rokovať.

Ďakujem vopred za reakciu.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests