Prepis nehnutelnosti

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Marol

Prepis nehnutelnosti

Post by Marol »

Dobrý deň,

ospravedlňujem sa ak sa opakujem, ale vo fóre som túto tému nenašiel.

Chcel by som sa opýtať čo všetko potrebujem k tomu ak chcem zapísať moju partnerku na list vlastníctva k bytu.

Fakty:
- byt momentalne vlastnim ja, splácam zaň hypoteku
- nie sme manželia, avšak máme spolu 2 deti
- chcem na ňu byt prepísať celý, prípadne polovičku

Ďakujem pekne
TomasI
Posts: 6
Joined: 31.10.2018, 22:31
Contact:

Re: Prepis nehnutelnosti

Post by TomasI »

Ahoj, ak sa nemylim, malo by sa to spravit standardne cez zmluvu a to nasledovne:
1. mozes vyuzit moznost darovacej zmluvy
2. mozes vyuzit moznost predaja za symbolicku cenu

Budes potrebovat 4 pare zmluvy(darovacej, kupno-predajnej) zviazanej a s overenymi podpismi (2 pare na kataster, po 1 pare kazdemu z Vas). Zmluvy si mozes pripravit doma aj sam, zviazat tiez, ak vies ako, overenie podpisu stoji cca 2€ za stranku (v tomto pripade cca 16€).

Dalej 2 pare navrhu na vklad vlastnickeho prava do katastra nehnutelnosti(pozor od 1.10.2018 musi uz aj navrh na vklad obsahovat statnu prislusnost). Podpisy nemusia byt uradne overene.

Na katastri si podas ziadost na zapis vlastnickeho prava do katastra nehnutelnosti, zaplatis 66€ kolok v normalnom, nie skratenom konani, pockas 30 dni a ak bude vsetko v poriadku, zapis vlastnickeho prava prebehne.
Marol

Re: Prepis nehnutelnosti

Post by Marol »

Skvele, dakujem za presnu a hlavne promptnu odpoved.

Prajem pekny den.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Prepis nehnutelnosti

Post by lukas »

Keďže na byte je aj hypotéka nesmiete zabudnúť na súhlas banky.
trillan

Re: Prepis nehnutelnosti

Post by trillan »

Dobrý deň.

Len by som doplnil, že súčasťou zmluvy musí by uvedené aj existujúca ťarcha, ktorú nadobúdateľ berie na seba (predpokladam, že záložne právo banky je už evidované na LV, keďže pán spomínal hypotéku) a preto kataster odvkladuje takúto zmluvu aj bez súhlasu banky (odporúčam jej to však uviesť). Banke je úplne jedno kto je aktuálny vlastník a kto úver spláca, ona ma založenú nehnuteľnosť a v príp. neplateniu si svoje záložné právo aj uplatní (nový vlastník súhlasí, že nadobúda takúto nehnuteľnosť už s existujúcou ťarchou).
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 41 guests