parcela E na C pri kupe

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Lenka04

parcela E na C pri kupe

Post by Lenka04 »

Dobrý deň,prosím o radu. Chceli by sme kúpiť pozemok vedený ako orná pôda na parcele E, kde sú traja vlastníci. Kto ho môže previesť na parcelu C ( starí majitelia, ktorí ho predávajú alebo nový majiteľ, ktorý ho kúpi?). A ako postupovať pri prevode, čo je k tomu potrebné? Ďakujem, za radu
TomasI
Posts: 6
Joined: 31.10.2018, 22:31
Contact:

Re: parcela E na C pri kupe

Post by TomasI »

Dobry den, pokial idete kupovat danu E-KN parcelu od vsetkych troch spoluvlastnikov naraz, su dve moznosti:

1. budto ju geometrickym planom prevedu z parcely E na parcelu C povodni traja spoluvlastnici.
- vyhody: Vy to budete mat bez starosti
nebudete musiet riesit geodeta a geometricky plan, ktorym sa parcela prevadza z E-KN na C-KN
- nevyhody: vklad geometrickeho planu do KN trva 60 dni - mate vsak cas pripravit si s kazdym zmluvy, overit podpisy(pozor, musi tam uz byt cislo parcely C-KN)

2. Vykupite podiely od vsetkych troch spoluvlastnikov, mezditym si date vypracovat geometricky plan, ktorym sa pozemok prevedie z E-KN na C-KN a spolu to cele date vlozit do KN (kupnopredajne zmluvy + geometricky plan) pricom po zapise mate danu parcelu uz ako C-KN a budete na nej rovno vlastnikom.
Ak su podmienky odpredaja, resp. kupy spolupodielov nehnutelnosti u vsetkych troch spolupodielnikov rovnake, mozem Vam poradit, dajte to na jednu kupnopredajnu zmluvu a neuzatvarajte ju s kazdym samostatne. Usetrite minimalne 2x 66€ spravny poplatok a nejake € aj na overovani podpisov. Kedze ak bude jedna zmluva, bude ju potrebne vyhotovit v 6 pare, ak to budete riesit s kazdym samostatne, tak to bude nutne vyhotovit v pocte 12 pare a 3x uhradite spravny poplatok 66€. Jeden podpis na stranke sa overuje za min 2€.

Ja som to robil na dvojmo, najprv dal zapisat GP a nasledne vysporiadal podiely.
Lenka04

Re: parcela E na C pri kupe

Post by Lenka04 »

Ďakujem, za radu. Keďže predpokladám, že spolumajitelia spomínanej parcely sa budú chcieť pozemku "zbaviť" bez nejakých ďalších vybavovačiek, tak budeme musieť asi riešiť podľa bodu 2. Takže ak som to správne pochopila, spíšeme jednu kúpno-predajnú zmluvu so všetkými tromi spolumajiteľmi, zapíšeme na kataster a následne dáme vypracovať geometrický plán a ten zas na podať na kataster? :)
trillan

Re: parcela E na C pri kupe

Post by trillan »

Dobrý deň.

Pochopili ste to správne.

Pán Tomáš však zabudol uviesť tu najjednoduchšiu cestu a to dať vyhotoviť GP ešte pred spísaním zmluvy (je úplne jedno ktorým účastníkom - je to ich dohoda) a v zmluve už kupovať novovytvorený pozemok v registri C KN, ktorý je vytvorený z pôvodného pozemku v registri E KN v zmysle priloženého GP, čím dôjde aicky k odbúraniu 60 dňovej lehoty evidenčného zápisu GP (nie je to vklad ale záznam) a zároveň dôjde k odbúraniu zbytočného administratívneho úkonu katastra.
V týchto prípadoch sa samozrejme počíta s tým, že máte súhlas od všetkých vlastníkov so zápisom GP, čo by vo Vašom prípade nemal byť žiadny problém, keďže Vám pozemok chcú všetci spoluvlastníci predať...
Ak niekto nevie napísať takúto jednoduchú zmluvu (bohužiaľ už som sa osobne stretol aj s takýmito osobami), zmluvy by radšej asi písať nemal...
Lenka04

Re: parcela E na C pri kupe

Post by Lenka04 »

Ďakujem Vám, za vaše rady, sú veľmi užitočné :)
TomasI
Posts: 6
Joined: 31.10.2018, 22:31
Contact:

Re: parcela E na C pri kupe

Post by TomasI »

Ano Lenka04, pochopili ste ma spravne presne tak, ako som pisal.
Pisal som vsak, aj ked trochu skryto, aj o moznosti, ktoru napisal trillan, a to konkretne v tejto pasazi:
2. Vykupite podiely od vsetkych troch spoluvlastnikov, mezditym si date vypracovat geometricky plan, ktorym sa pozemok prevedie z E-KN na C-KN a spolu to cele date vlozit do KN (kupnopredajne zmluvy + geometricky plan) pricom po zapise mate danu parcelu uz ako C-KN a budete na nej rovno vlastnikom.

Vyhodou je, ako spominal kolega, odburanie 60 dnovej lehoty a jej skratenie o polovicu, tolko ma prislusny KU na zapis vlastnickeho prava, v tomto pripade kupnopredajnej zmluvy.

Ja som sice napisal, ze som to robil na dvakrat, avsak, musel som to tak ucinit, kedze som bol na jednej strane limitovany casovo(zaznam GP do KN aj ked vzal 60 dni), stale to bolo pre mna menej casu, ako mi zabrala priprava zmluv a naplanovanie terminov podpisov a overenia podpisov s dalsimi 7 spoluvlasntikmi.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests