Oračina ktorú vlastním ja a 1/4 moja sesternica.

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
DANKA
Komentárov: 1
Člen od: 27.1.2012, 15:42
Kontakt:

Oračina ktorú vlastním ja a 1/4 moja sesternica.

Post autor DANKA » 27.1.2012, 16:03

prosím Vás chcem sa Vás spýtať vlastním orčinu, moja rodina má z toho 1/4,ale ja by som túto oračinu chcela v celku,viem ,že by som ich mala vyplatiť,ale neviem ako a ako mám postupovať,kedže spolu nekomunikujeme a akú hodnotu má táto 1/4.?

lukas
Komentárov: 875
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Oračina ktorú vlastním ja a 1/4 moja sesternica.

Post autor lukas » 27.1.2012, 16:17

Občiansky zákonník:
§ 141

(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.

§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: Bing [Bot] a 3 hosť