DOTAZ - údajový model ISKN a DzN

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
lfurtkevicova
Posts: 9
Joined: 23.4.2016, 13:19
Contact:

DOTAZ - údajový model ISKN a DzN

Post by lfurtkevicova »

Dobrý deň,

Obraciam sa na Vás s otázkou, ktorá sa týka dát údajového modelu informačného systému katastra nehnuteľností (ISKN).
Verím, že svoj dotaz opíšem zrozumiteľne.
Totiž .. Súčasťou údajového modelu ISKN je aj tabuľka „CS“ a to popisné údaje o stavbách.
Mohla by som sa opýtať ako sa do tejto tabuľky dostane záznam? Vždy na základe žiadosti o zápis stavieb,
kde prílohou je geometrický plán, kolaudačné rozhodnutie a informácia o určení súpisného a orientačného čísla?
Je táto tabuľka „prepojená“ s tabuľkou „PA“, t.j. nehnuteľnosti CKN alebo aj s tabuľkou „EP“, t.j. parcely registra EKN?
Ozrejmím dôvod prečo ma tieto informácie zaujímajú: Dalo by sa predpokladať, že pri podávaní dane z nehnuteľnosti by pre daň z nehnuteľností,
t.j. pozemkov, stavieb, bytov mali slúžiť dáta z tabuľky PA, EP a CS?

Za odpoveď/radu/názor vopred veľmi pekne ďakujem.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: DOTAZ - údajový model ISKN a DzN

Post by lukas »

Toto je skôr dotaz na Úrad geodézie, kartografie a katastra, ale podľa mojich užívateľských znalostí s WISKN súpisné číslo by nemalo byť naviazané na parcelu EKN.
trillan

Re: DOTAZ - údajový model ISKN a DzN

Post by trillan »

Dobrý deň.

Musím súhlasiť s tým, čo uviedol p. lukas a to, že súp. č. vo WISKN nikdy nie je viazané na parcelu E KN, vždy len na parcelu C KN.

Každá databáza je tvorená ako samostatný celok (z dôvodu, že program bol tvorený začiatkom 90-tých rokov a išlo na tu dobu o nadpriemerne veľké súbory). Na spájanie predmetných databáz slúži práve samotný program alebo by sa to malo dať spájať pomocou rôznych databázových programov (tu už treba mať určitú znalosť aj v programovaní, osobne som to videl spracovávať ale sám by som so na to určite netrúfol).

V prípade, že chcete s Vaším problémom sa ďalej pohnúť, obratťe sa na VUGK ako tvorcu programu (odporúčam napr. p. Norulák), určite Vám s tým pomôže.
lfurtkevicova
Posts: 9
Joined: 23.4.2016, 13:19
Contact:

Re: DOTAZ - údajový model ISKN a DzN

Post by lfurtkevicova »

Ďakujem Vám. Práve spájania tabuliek a ostatných programových, resp. funkčných záležitostí sa môj dotaz netýka.
Skôr ma zaujíma táto databáza údajov z hľadiska obsahu, procesu - a to, kedy sa napĺňa novými údajmi (ako som spomenula, či je to len na žiadosti o zápis stavby alebo je tam aj iná komunikácia, napr. stavebný úrad, atď.) - jednoducho, či dáta katastra môžem považovať za dôveryhodný zdroj informácií, ak chcem s databázou pracovať, napr. v prípade podávania dane z nehnuteľností.

Lebo predpokladám, že v katastri by mali byť evidované všetky stavby - tie, ktoré majú vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie alebo v prípade rozostavanej stavby, tie so znaleckým posudkom. Tie, na ktoré je vydané len stavebné povolenie asi nie, lebo (ak sa nemýlim) kataster nehnuteľností „stavebné pozemky“, ktoré sa stanú stavebnými iba na určitý čas, osobitne neeviduje, to sa už asi musí odsledovať len na základe stavebných povolení.

Poskytuje kataster niečo také ako súpis stavieb konkrétneho vlastníka? Alebo je to len klasicky cez výpis všetkých listov vlastníctva ako v prípade parciel?
Už nech je to akokoľvek, ešte raz vďaka za Vašu ochotu.
trillan

Re: DOTAZ - údajový model ISKN a DzN

Post by trillan »

Dobrý deň.

Čo sa týka zápisov, tie sa na kataster doručujú poštou alebo osobne a to až po právoplatnosti a následne sa až vykoná zápis do KN. Kataster vôbec nerieši či sa nejaké konanie niekde deje alebo nie (výnimkou je obmedzujúca poznámka o súdnom konaní).
Jediná výnimka je, ak sa vykonáva celková revízia katastra v teréne (OKO), vtedy sa do KN doplňujú údaje podľa skutočného stavu prešetrovaním v teréne, príp. sa vyzvú vlastníci na doplnenie údajov (ale to je minimálne, tak dve - tri k.ú. za rok).

Databázu z KN môžete považovať za vierohodnú, nakoľko jedine stavby evidované na LV majú jednoznačne určených vlastníkov. Treba si uvedomiť, že bežne sa stáva, že kataster eviduje len čiastočný podiel ku stavbe, nakoľko ostatný vlastníci o zvyšok zápisu nepožiadali (väčšinou pri dedičstvách a pod.)
Ak obec vyberá daň za nehnuteľnosť na základe užívania, tak je možné, že koná protiprávne, lebo officiálne takáto stavba nebola nikdy skolaudovaná, t.j. nebola daná do užívania a teda by sa ani nemala officiálne užívať. Stavebný úrad keď zistí akúto skutočnosť, mal by buď rozhodnúť o povolení takejto stavby ale takúto stavbu asanovať. Následne v zmysle zákona aj tu vždy platí, že každý vlastník je povinný do 30 dní na kataster nahlásiť všetky zmeny, týkajúce sa údajov evidovaných v KN.

Kataster neeviduje pozemky s názvom stavebné pozemky (je to len výraz, ktorý sa bežne používa pri stavbách a pozemkoch určených na zástavbu). Eviduje len pozemky, ktoré sú vyňaté z pôdneho fondu a to ako ostatné alebo zastavané pozemky (spôsob využívania pozemku je potom učený kódom, ktorý zodpovedá skutočnému stavu v teréne - určuje ho štát alebo osoba oprávnená vykonávať geodetické a kartografické práce priamo v GP).

Ak je jeden vlastník stavby (žiadny iný vlastníci, žiadne obmedzujúce poznámky, žiadne rôzne záložne práva a vecné bremená, a pod.), zápis je pokiaľ je to možné vždy vykonaný na rovnaký LV (ak to tak nie je, vlastník môže kedykoľvek požiadať aj o zlúčenie do jedného LV).

Teoreticky kataster vie v rámci softwaru zistiť všetky nehnuteľnosti (teda aj stavby) na evidované na konkrétnu osobu, ale ešte som sa nestretol, že by takýto výpis reálne aj niekde vyhotovili (jednak to nevedia väčšinou spoplatniť a aj keby, vyšlo by Vás to zrejme veľmi draho, nakoľko tam sa platí za každé katastrálne územie samostatne a to v každom hľadanom území, bez ohľadu či tam aj reálne niečo nájde). A aby som nezabudol, každý kataster Vám vie dať výpis len na katastrálne územie, ktoré patria len do jeho okresu. Ak by ste to chceli centrálne, je potrebné sa obrátiť na UGKK SR.
lfurtkevicova
Posts: 9
Joined: 23.4.2016, 13:19
Contact:

Re: DOTAZ - údajový model ISKN a DzN

Post by lfurtkevicova »

Super,

čiže z odpovede mi vyplýva hlavne to, čo som v podstate potrebovala - databázu z KN môžem považovať za vierohodnú a kataster by v rámci svojho SW zisťoval informácie zo svojich dát, t.j. tabuľky "CS", resp. do úvahy prichádza aj FPU.
Ďakujem!
Ondrej_Kozlovsky
Posts: 73
Joined: 27.8.2015, 10:13
Contact:

Re: DOTAZ - údajový model ISKN a DzN

Post by Ondrej_Kozlovsky »

Dobry den,

databazu mozete povazovat za doverihodnu, ale nie pre pripad pouzitia v danovom priznani z dane nehnutelnosti.

Brani tomu viacero veci jednym z nich je rozdielny pohlad samosprav na dane a kazda ma ine vseobecne zavazne nariadenie na dane a vlastnu databazu kde su inak evidovane vymery stavieb. Bohuzial nie kazda stavba ma samostatne parcelne cislo (je len zappar) a tak nevieme jej vymeru, vieme to len podla toho co ten, ktori vlastnik priznal. V pripade rodinného domu to nie je problem, no v pripade velkeho podnikového arealu sa mozeme hybat v rozdiele 5000 € a viac. Tiez treba brat do uvahy, rozne zlavy pre seniorov, ale aj zlavy pre velke firmy. Rovnako niektore pozemky/stavby sa niekde ocenuju danou a niekde nie. Pekny priklad je napr. pozemok les v Bratislave je nulova dan, no niekde mimo kde je les hospodarsky vyuzivany a nie je cena nulova. Rovnako tak mozu byt urcene zlavy pre stavby. Rovnako danove urady casto pouzivaju uzivacie listy a podla toho zdanuju. Tiez treba brat do uvahy, ze stavby sa ocenuju podla vysky stavieb resp. podla poctu poschodi a to asi v databaze pre kancelarsku budovu nebude. Rovnako niektore podzemne priestory - garaze pod zemou zasahuju viac ako vyhradena parcela na povrchu t.j. opat by sa to nespravne zdanovalo.

Robit tak, danove priznania podla udajov katastra nie je mozne pokial nepoznate vsetky vseobecne zavazne nariadenia miest a verte ze su naozaj rozdielne a nemate databazu od samostnych miest t.j. to co vlastnici priznali.

Ano databaza z katastra vam moze pomahat zistit rozdieli a tie riesit no je zavazne to co vlastnik prizna - preto to stale nazyvame danove priznanie.
------------------------------
Ondrej Kozlovský
autorizovaný geodet / mediátor
http://www.gkng.sk
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests