Zákonné záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Zuzana Paulisová
Posts: 2
Joined: 13.1.2017, 15:18
Contact:

Zákonné záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Post by Zuzana Paulisová »

Dobrý deň,

Chceli by sme kúpiť byt, lenže v liste vlastníctva sme objavili ťarchu :

Zákonné záložné právo na byt č....podľa §15 ods.1 zákona 182/1993 Z.z.v znení neskorších
predpisov v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Informovali nás, že to môže byť zapísané ak vznikli nejaké nedoplatky, informovali sme sa u správcu a ten nám tvrdí že žiadne nedoplatky nie sú.

Ako môžeme zistiť čo je príčinou takejto informácie v katastri a či naozaj nie je na byt nejaký nedoplatok niekde inde?

Ako postupovať ak by sme chceli takéto záložné právo odstrániť z katastra?

Ďakujem
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Zákonné záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Post by lukas »

Príčinou je zákon, podľa ktorého bolo toto záložné právo zapísané - existuje ku každému bytu a to z dôvodu, aby bolo možné vymáhať prípadné nedoplatky. Skutočnosť, či k danému bytu existujú nedoplatky potvrdzuje správca, ktorý vám (resp. terajšiemu vlastníkovi) potvrdenie vydá a Vy ho budete mať ako prílohu k návrhu na vklad.
Ak to z predošlého textu nie je zrejmé, tak len zdôraznim, že toto záložné právo sa nedá odstrániť.
Zuzana Paulisová
Posts: 2
Joined: 13.1.2017, 15:18
Contact:

Re: Zákonné záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Post by Zuzana Paulisová »

V prvom rade ďakujem za odpoveď.

Ak to teda správne chápem, nemusíme si s danou ťarchou robiť starosti? Môžeme byt v kľude kúpiť?(Pokiaľ teda žiadne nedoplatky niesu evidované)

Keď ho teda má každý byt, prečo takáto ťarcha nie je v katastri uvedená ku každému bytu?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Zákonné záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Post by lukas »

Aj keď vzniká zo zákona, ak nie je zapísané v katastri, môže vzniknúť pochybnosť o poradí tohto záložného práva. Napr. niekto kúpil byt na hypoúver minulý rok bez tohto záložného práva - ak by vznikli dlhy, bude prvá v poradí uspokojená banka alebo správca, ktorého záložné práva na rozdiel od tej banky nebolo zapísané?

Ja to mám na vlastnom byte - záložné právo podľa § 15 bolo zapísané niekedy pred desiatimi rokmi ešte na pôvodného vlastníka keď odkupoval od bytového družstva, medzitým to vlastnili ešte dvaja ľudia a pár rokov dozadu som to s týmto záložným právom kúpil aj ja.

Ak máte chuť na právnické texty, Úrad geodézie, kartografie a katastra má k tomu niečo napísané tu.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 34 guests