Predaj pozemku so zosnulým vlastníkom

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
richard2
Komentárov: 4
Člen od: 20.4.2016, 17:28
Kontakt:

Predaj pozemku so zosnulým vlastníkom

Post autor richard2 » 22.11.2017, 11:44

Dobrý deň, na E pozemku, ktorý má približne 2500m2 sme traja vlastníci v podieloch, kde jeden už nežije. Tento jeho podiel by sme chceli nejakým spôsobom odkúpiť, a následne svoje podiely predať ako stavebný pozemok, lebo sa tam teraz menil územný plán a náš pozemok by mal byť v tých vyčlenených na stavanie, len nevieme ako postupovať. Na LV figuruje stále ako vlastník pozemku ten zomrelý, nie je tam plomba ani nič, je možné že nemá žiadnych dedičov?

Ako v takomto prípade postupovať ak napr. nemá žiadnych dedičov? ďakujem

trillan

Re: Predaj pozemku so zosnulým vlastníkom

Post autor trillan » 23.11.2017, 14:05

Dobrý deň.

Treba urobiť všetky možné kroky, tak aby bolo možné vykonať dedičské konanie /matrika, centrálny register obyvateľstva, pôvodný obyvatelia a pod./.
Keď zlyhajú všetky kroky a viete to vydokladovať môžete pozemok:
- vydržať u notára so súhlasom obce - intravilán /existuje aj možnosť tzv. súdobného vydržania/, pri extraviláne Vám SPF súhlas zrejme nedá.../ak je pozemok evidovaný v pôvodnej mape ako extravilán, ale v skutočnosti v katastrálnej mape by sa nachádzal v intraviláne, odporúčam dať vyhotoviť geometrický plán a obídete tým SPF/,
- odkúpiť podiel od SPF v zmysle znaleckého posudku,
- dať súdobne vyčleniť spoluvlastnícky podiel /vysporiadanie spoluvlastníckych podielov, tu bude potrebný aj geometrický plán/

richard2
Komentárov: 4
Člen od: 20.4.2016, 17:28
Kontakt:

Re: Predaj pozemku so zosnulým vlastníkom

Post autor richard2 » 23.11.2017, 20:06

Ďakujem veĺmi pekne za odpoveď a radu pán trillan,

Ešte by som sa chcel spýtať na niektoré veci, ktoré mi nie sú celkom jasné
"pri extraviláne Vám SPF súhlas zrejme nedá.../ak je pozemok evidovaný v pôvodnej mape ako extravilán, ale v skutočnosti v katastrálnej mape by sa nachádzal v intraviláne, odporúčam dať vyhotoviť geometrický plán a obídete tým SPF/,"
-ako ste to mysleli, že je pozemok v pôvodnej mape evidovaný ako extravilán, ale v skutočnosti v kat. mape ako intravilán?
Na LV čo sme si vytlačili z katastru je políčko umiestnenie pozemku a tam je dvojka, na internete som si našiel, že je to mimo obce, teda asi extravilán.
Teda ten GP môžeme dať vyhotoviť? a ako tým obídeme ten SPF?
- odkúpiť podiel od SPF v zmysle znaleckého posudku,
-Takže tu by sme si dali vypracovať nejaký znalecký posudok a s ním by sme zašli na SPF či by nám neodpredal daný diel, a to je všetko, už netreba nič viac?
-A ak by sa to dalo odkúpiť, tak prečo ten tretí bod, či to je len ďalšia možnosť?

-A ešte posledná vec, toho geodeta na ten GP máme osloviť hneď teraz, či až keď si dohladáme dedičov ak nejaký budú a pebehne dedičské konanie, prípadne odkúpime ten podiel od SPF? ďakujem.

trillan

Re: Predaj pozemku so zosnulým vlastníkom

Post autor trillan » 24.11.2017, 7:58

Dobrý deň.

K bodu 1:
Hranica intravilánu E KN parciel je zväčša iná ako hranica intavilánu C KN /katastrálna mapa/.
Nakoľko záväzný údaj je register C KN, niekedy zapísaním GP docielite, že aj keď pozemok je v registri E KN evidovaný v extravilán a novovytvorený pozemok, ktorý je totožný s pozemkom by sa nachádzal v intraviláne, po zápise GP by pôvodný pozemok zanikol a už by boli evidované len pozemky, ktoré sa bude nachádza v zmysle katastrálnej mapy v intraviláne obce.
Jedná sa o veľmi špecifickú záležitosť, ale občas sa som s tým stretol.

Musel by ste uviesť, či ste si vytlačili pozemok v registri C KN /v tomto prípade by k tomu prislúchala katastrálna mapa/ alebo pozemok v registri E KN /v tomto prípade by tomu prislúchala mapa tzv. určeného operátu, resp. pozemkovej knihy, prip. iných operátov/.

ak Vám to nie je úplne jasne, každý geodet, ktorý má prístup k údajom vo Vašej lokalite, by Vám mal dať na daný problém bez problémov odpoveď.

K bodu 2:
Funguje to asi tak, že oslovíte SPF a oni Vám povedia čo všetko budú potrebovať doložiť. Čo sa týka ceny, nakoľko sa jedná o štátny orgán cenu nie je možne štandartne dohodnúť medzi kupujúcim a predávajúcim, teda je potrebný "objektívny a nezávislý" nejaký doklad s ktorého sa cena bude odvíjať a to môžu byť rôzne kúpne zmluvy, týkajúce sa Vášho pozemku, príp. pozemkov v lokalite, cenovej mapy a v prípade, že sa neviete dohodnúť aj znaleckého posudku, nakoľko tieto peniaze idú so zábezpeky /v príp. že v nejakej danej lehote sa o vlastníctvo prihlási pôvodný vlastník /nástupca/, tak bude vykonaná náprava už priamo s SPF/.

K bodu 3:
Táto otázka je čisto na Vás. Ja na Vašom mieste:
- ak by pozemok bol v registri C KN, tak by som GP neriešil, podiel vyriešiť nie je problém.
- ak by pozemok bol v registri E KN, v každom prípade každému odporúčam dať vyhotoviť GP, pretože jedinými záväznými údajmi takéhoto pozemku je jeho číslo a vlastník /nemá hranice v teréne a hlavne výmera nie je záväzným údajom/. Tu Vás ešte musím upozorniť na to, že zápis GP kataster vykoná len so súhlasmi všetkých vlastníkov, to znamená v tomto prípade aj SPF.

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: No registered users a 7 hosť