Duplicitné vlastníctvo parcely

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
NIKA
Posts: 6
Joined: 30.5.2011, 13:28
Contact:

Duplicitné vlastníctvo parcely

Post by NIKA »

Mám list vlastníctva parcely C , ktorú som chcela založiť banke , ale nie je to možné z dôvodu duplicitného vlastníctva , keďže na tú istú parcelu , ale E má list vlastníctva iný majiteľ. Ako mám postupovať , aby som mohla parcelu založiť ?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Duplicitné vlastníctvo parcely

Post by lukas »

Najprv treba vyriešiť tú duplicitu.

Ak je duplicita je vyznačená na liste vlastníctva, potom predpokladám, že správa katastra takúto chybu nemohla vyriešiť v rámci svojich právomoci ako opravu chyby v katastrálnom operáte (§ 59 katastrálneho zákona) a budete to musieť riešiť na súde žalobou o určenie vlastníctva.

Určite sa ešte informujte na príslušnej správe katastra, čo Vám povedia. Takto, bez prístupu ku všetkým podrobnostiam, Vám iné neporadím.
NIKA
Posts: 6
Joined: 30.5.2011, 13:28
Contact:

Re: Duplicitné vlastníctvo parcely

Post by NIKA »

Dobrý deň,
keď sa to bude riešiť súdnou cestou , môže sa stať , že budem musieť od majiteľa E parcely jeho časť odkúpiť ? Ako dlho môže tento proces trvať ?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Duplicitné vlastníctvo parcely

Post by lukas »

Podla toho, ako to posudi sud. To je najlepsie dat podklady pravnicke a nechat ju povedat svoj nazor.
NIKA
Posts: 6
Joined: 30.5.2011, 13:28
Contact:

Re: Duplicitné vlastníctvo parcely

Post by NIKA »

Dobrý deň ,
na pôvodnom liste vlastníctva z roku 1976 duplicita zapísaná nie je, dozvedeli sme sa o tom až pred týždňom , keď sme si boli vytiahnuť list vlastníctva pre banku a tam bola duplicita vyznačená. Pozemok bol ešte v roku 1976 otcovi pridelený obcou .
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Duplicitné vlastníctvo parcely

Post by lukas »

takže potom ostáva ida súdna cesta.
Ak je ten druhý vlastník ochotný, tak to dlho trvať nebude. Treba však počítať s pár mesiacmi.
NIKA
Posts: 6
Joined: 30.5.2011, 13:28
Contact:

Re: Duplicitné vlastníctvo parcely

Post by NIKA »

Dobrý deň , dnes som sa dozvedela ,že otec spomínanú parcelu nedostal od obce, ale ju v roku 1976 kúpil od okresného národného výboru za 10 000 korún , od čoho má aj papiere . Je aj v tomto prípade možné že tú istú parcelu vlastní aj niekto iný ?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Duplicitné vlastníctvo parcely

Post by lukas »

NIKA wrote:Dobrý deň , dnes som sa dozvedela ,že otec spomínanú parcelu nedostal od obce, ale ju v roku 1976 kúpil od okresného národného výboru za 10 000 korún , od čoho má aj papiere . Je aj v tomto prípade možné že tú istú parcelu vlastní aj niekto iný ?
Určite to možné je. Duplicita vlastníctva je vždy chyba a môže sa spraviť nech už je pôvodný vlastník ktokoľvek.
NIKA
Posts: 6
Joined: 30.5.2011, 13:28
Contact:

Re: Duplicitné vlastníctvo parcely

Post by NIKA »

Aj v takomto prípade je potrebná dohoda s vlastníkom tej E parcely ? Nie je to len chyba , ktorá sa dá opraviť podľa § 59 ?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Duplicitné vlastníctvo parcely

Post by lukas »

to musíte zistiť na katastri, kde majú všetky papiere k tomu.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests