Rozdelenie

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Pbohacikova
Komentárov: 1
Člen od: 24.6.2019, 9:58
Kontakt:

Rozdelenie

Post autor Pbohacikova » 24.6.2019, 10:09

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať chlaby som rozdeliť dom na 2 bytové jednotky a rozdelenie pozemkov. Mame už vyhotovený geometrický plán kde nám to geodet zapísal. Zároveň by sme chceli rozdeliť LV na dve časti. Ďakujem za radu

trillan

Re: Rozdelenie

Post autor trillan » 2.7.2019, 12:13

Dobrý deň.

Mate v tom trocha chaos.
Ak chcete rozdeliť dom, aby to bolo zapísané na dvoch LV, potrebujete dve rozhodnutia o pridelených dvoch súp. čísiel (nejedna sa o byty).
Ak chcete rozdeliť dom na dve bytové jednotky, v tom prípade bude len jedno LV, na ktorom bude pozemok a stavba s jedným súpisným číslom (žiadne rozdelenie pozemkov podľa bytov) - každý bude mať svoj príslušný podiel, a zároveň na tom istom LV budú zapísané dve bytové jednotky, každé v spoluvlastníckom podiele 1/1-ina. Zároveň v zmysle znaleckého posudku bude mať každý vlastník bytu zapísaný aj príslušný podiel k nebytovým priestorom a to vzhľadom na výmeru svojho bytu).

tibor

Re: Rozdelenie

Post autor tibor » 23.1.2020, 8:44

TRillan chcem sa ťa spýtať, kde si právoplatne vykonal vklad do katastra a rozdelil si rodinný dom na dve bytové jednotky, ja mam kolaudačné rozhodnutie kde rod. dom je rozdelený na dve bytové jednotky, znalecky posudok k rozdeleniu. Na katastri mi povedali, že mam ešte doložiť aj notársku zápisnicu o dohode o užívaní stavby. S následne povedali, že to aj tak nezapíšu do katastra.

trillan

Re: Rozdelenie

Post autor trillan » 27.1.2020, 8:18

Zdravím,

celkom nerozumiem Vašej otázke, ale skúsim:

- vklad som neriešil, pretože som predpokladal, že pani bola vlastníčkou pozemku a domu a dala si zapísať byty na seba (následne možno prevedie na niekoho iného). Keďže nedochádza k zmene vlastníckych práv, tak zápis do KN sa vykonáva formou záznamovej listiny a nie vkladu (len evidenčný zápis podľa listiny, ktorú vydal stavebný úrad a iné orgány).

Váš problém je niekde inde, čo jasne vyplýva z toho, že od Vás žiadajú "dohodu o užívaní stavby", t.j. užívanie nie je to isté ako vlastníctvo a kataster rieši iba vlastnícke vzťahy, nikdy nie užívacie. Tento problém ste mali riešiť priamo zo stavebným úradom a mal sa s nim vysporiadať tak, aby kataster mohol rovno zapísať vlastnícke práva k jednotlivým bytom.

Inak termín " dohoda o užívaní stavby" nepoznám a nenašiel som ho ani v žiadnom zákone (samozrejme môžem sa aj mýliť), osobne poznám len termín "dohoda o predčasnom alebo dočasnom užívaní stavby", ale to je o inom...

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: No registered users a 9 hosť