Ako aj fyzicky užívať pozemok vedený v registri "C"

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Hubatá
Komentárov: 14
Člen od: 26.5.2012, 5:30
Kontakt:

Ako aj fyzicky užívať pozemok vedený v registri "C"

Post autor Hubatá » 26.5.2012, 6:39

Dobrý deň,
v roku 1992 sme 3 vlastníci požiadali bývalé ŠM o vydanie pozemkov v celkovej výmere cca 20 árov. Napriek tomu že k pozemkom bol prístup aj autom zo štátnej cesty, bývalé ŠM rozorali celý chotár a vytvorili náhradné pozemky tak že posunuli vlastnícke hranice všetkých pozemkov o pár metrov. Po sťažnosti sme ako náhradný pozemok do užívania dostali 4 áre, ktoré sme po odsťahovaní sa z dediny museli vrátiť: nemohli sme ho predsa fyzicky ďalej užívať bez toho aby sme si na ňom nemohli umiestniť aspoň bedňu na náradie a vykopať studňu. Do ROEP sme mali spísanú zmluvu o užívaní pozemkov s firmou - právnym nástupcom ŠM, po ROEP na tieto náhradné pozemky už s nami nebola spísaná zmluva o užívaní, takže ani nedostávame nájomné. V roku 2011 som si všimla, že celý chotár je zarastený, neobrábaný, starí členovia ŠM zomreli, deti sa odsťahovali, alebo nemali záujem o obrábanie pôdy. Preto som zašla na obecný úrad, kde som sa dozvedela to čo som vedela: zmluvy o užívaní náhradných pozemkov sú spísané na zomrelých alebo prestárlych členov ŠM a nikto sa o ne nestará, okrem tých našich, pretože sa jedná o prvé pozemky v extraviláne a obrábajú ich majitelia posledných rodinných domov v dedine, ktorí si ich pri ROEP dali zapísať do EN do registra "C".
Z obavy že prídeme o atraktívne pozemky vydržaním sme si aspoň jeden o výmere cca 1200 m2 dali vymerať na vlastné náklady geodetom, avšak fyzicky ho nemôžme znova užívať, nakoľko obec na časti z nich v roku 2012 mala v územnom pláne výstavbu benzínovej pumpy, ale doteraz nezačala ani s vykupovaním, naďalej sú zarastené, nevyužívané. Nemôžme užívať ani tú časť ktorá by prichádzala do úvahy, lebo pozemok je v tejto časti úzky cca o šírke 8 metrov.

Čo máme robiť, na koho sa obrátiť aby nám bolo k tejto parcele v registri "C" pridelených zvyšných 10 árov z registra "E", ako náhradné pozemky aby sme mali možnosť pozemky užívať, nezarastali, neznehodnocovali sa. Od roku 1992 teda 20 rokov my nemôžme užívať vlastné pozemky vo výmere cca 22 árov, hoci je k nim prístup zo štátnej cesty, časť je v registri "C", od nikoho nedostávame nájomné. Obecnému úradu za pozemok v registri "C" ešte platíme aj dane, dokonca aj za posledný rodinný dom ktorý o rozlohe 16 m2 zasahuje do nášho pozemku v registri "C". Pomohol by nám Obvodný pozemkový úrad?
Last edited by Hubatá on 23.6.2012, 12:43, edited 1 time in total.

JUDr. Milan Ficek
Komentárov: 23
Člen od: 5.2.2012, 16:54
Kontakt:

Re: Ako aj fyzicky užívať pozemok vedený v registri "C"

Post autor JUDr. Milan Ficek » 20.6.2012, 18:16

Dobrý deň,
pokiaľ Vám pozemok patrí, máte ho právo užívať. Nikto Vám nemôže brániť v užívaní Vášho pozemku. Pokiaľ Vám pozemok nepatrí, musíte sa obrátiť na vlastníkov pozemkov. Vlastníkov je možné zistiť na príslušnej správe katastra. Nerozumiem, čo máte na mysli "aby nám bol k tejto parcele pridelený pozemok". Čo máte na mysli pod pridelením pozemku? Každý pozemok totiž patrí určitému subjektu (osobe).

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

Hubatá
Komentárov: 14
Člen od: 26.5.2012, 5:30
Kontakt:

Re: Ako aj fyzicky užívať pozemok vedený v registri "C"

Post autor Hubatá » 23.6.2012, 12:27

Dobrý deň pán doktor,
ďakujem za odpoveď, ale zrejme som to zle vysvetlila.
Skúsim teda takto: pozemok č. 1 o výmere 1200 m2 máme na Správe katastra vedený v registri "C", mohli by sme si ho oplotiť a užívať. Problém je v tom že je úzky a dlhý (bývalá roľa). Okrem tohto pozemku máme ešte pozemok č. 2, o výmere 800 m2, ktorý je na Správe katastra evidovaný v registri "E", nie je však susediaci s pozemkom č. 1.
Susediace pozemky nie sú obrábané, sú zarastené, občania ich dostali do užívania v rámci ROEP do vykonania pozemkových úprav v obci. Je možné si podať žiadosť na Obvodný pozemkový úrad aby týmto občanom boli zrušené ich zmluvy a s nami uzavretá nová zmluva o užívaní ich doterajších náhradných pozemkov. Tým by sa nám pozemok zväčšil až na 2000 m2 a čo je hlavné rozšíril by sa po oboch stranách.

Na takto rozšírenom pozemku by sme si na svojom čo máme vedený na Správe katastra v registri "C" mohli postaviť napr. skleník, búdu na náradie, studňu. Ako záhradu by sme potom užívali náhradný pozemok zmluvne pridelený do užívania Obvodným pozemkovým úradom do skončenia pozemkových úprav o výmere 800 m2.

Je to trošku komplikované ale bez toho že by nám nepomohol Obvodný pozemkový úrad nemôžme užívať (oplotiť) ani pozemok č. 1, vedený na Správe katastra v registri "C"pretože bývalé Štátne majetky posunuli hranice náhradných pozemkov v celej lokalite o cca 5-6 metrov a tak vlastne nikto neužíva ten svoj a presným vymeraním a oplotením by sme narušili ostatných užívateľov.

Vďaka za odpoveď.

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: No registered users a 1 hosť