vysporiadanie BSM

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
jamok.99@gmail.com
Posts: 1
Joined: 28.6.2011, 15:28
Contact:

vysporiadanie BSM

Post by jamok.99@gmail.com »

Som čerstvo rozvedený a chcem vysporiadať BSM čo sa týka nehnutelnosti teda bytu,ktorý je v osobnom vlastníctve.Dohodli sme sa,že byt zostane ex.manželke s tým,že sa finančne vysporiadame.Chcem vedieť,čo potrebujem predložiť na kataster
k tomu,aby bol prevod uskutočnený.Ďakujem
jozefhorvat
Posts: 40
Joined: 27.6.2011, 13:46
Contact:

Re: vysporiadanie BSM

Post by jozefhorvat »

Aj ja som rozvedený, najprv všetko dobre a potom vojna, len sa neponáhľajte s prepisom, najprv si doriešte to vyrovnanie, už Vás vyplatila ex? Ak nie tak opatrne, prepísať sa to dá, ale ako si zabezpečíte, že Vás doplatí, ak to ešte neurobila?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: vysporiadanie BSM

Post by lukas »

Dohodu o vysporiadaní BMS (zrejme bude najlepšie nájsť si notára a nechať ho, nech Vám to spíše tak, aby to bolo OK).
jozefhorvat
Posts: 40
Joined: 27.6.2011, 13:46
Contact:

Re: vysporiadanie BSM

Post by jozefhorvat »

Ešte raz sa do toho zamiešam, ale otázkou:
Po právoplatnosti rozvodu tri roky sme sa nevyporiadali, platí teda nevyvrátiteľná zákonná domnienka, že nehnuteľnosti nadobudnuté počas manželstva sa delia na polovicu. § 149 O.z. / V tomto prípade to bolo počas manželstva aj na LV napísané na obidvoch manželov a po návrhu/ o tri roky po rozv./bolo zapísané vlastníctvo každému v 1/2/ Ja som byt prestal obývať, presťahoval som sa, ale trvalý pobyt ešte v občianskom preukaze stále mám. V byte zostala bývať bývalá aj so spoločným potomkom pričom obaja sú dospelý, zdravý, samostatne zárobkovo činní, byt nemienia opustiť, bývalá odmietla ponuku na predkupné právo na polovicu bytu, ja sa do bytu násilím nemienim dobýjať / nemám ani kľúče, a neviem si predstaviť spolužitie v jednom byte/.
Predať inému polovicu bytu asi nebude možné. Ako najrýchlejšie, najúčinnejšie dosiahnuť speňaženie mojej časti, alebo ich odtiaľ dostať von, alebo zostáva iba súd, akú typ žaloby?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: vysporiadanie BSM

Post by lukas »

jozefhorvat wrote:Ešte raz sa do toho zamiešam, ale otázkou:
Po právoplatnosti rozvodu tri roky sme sa nevyporiadali, platí teda nevyvrátiteľná zákonná domnienka, že nehnuteľnosti nadobudnuté počas manželstva sa delia na polovicu. § 149 O.z. / V tomto prípade to bolo počas manželstva aj na LV napísané na obidvoch manželov a po návrhu/ o tri roky po rozv./bolo zapísané vlastníctvo každému v 1/2/ Ja som byt prestal obývať, presťahoval som sa, ale trvalý pobyt ešte v občianskom preukaze stále mám. V byte zostala bývať bývalá aj so spoločným potomkom pričom obaja sú dospelý, zdravý, samostatne zárobkovo činní, byt nemienia opustiť, bývalá odmietla ponuku na predkupné právo na polovicu bytu, ja sa do bytu násilím nemienim dobýjať / nemám ani kľúče, a neviem si predstaviť spolužitie v jednom byte/.
Predať inému polovicu bytu asi nebude možné. Ako najrýchlejšie, najúčinnejšie dosiahnuť speňaženie mojej časti, alebo ich odtiaľ dostať von, alebo zostáva iba súd, akú typ žaloby?
toto je už mimo katastrálnych vôd, v ktorých sa orientujem...
jozefhorvat
Posts: 40
Joined: 27.6.2011, 13:46
Contact:

Re: vysporiadanie BSM

Post by jozefhorvat »

Nevadí, ďakujem pekne aj za promtnosť.
JUDr. Milan Ficek
Posts: 23
Joined: 5.2.2012, 16:54
Contact:

Re: vysporiadanie BSM

Post by JUDr. Milan Ficek »

jamok.99@gmail.com wrote:Som čerstvo rozvedený a chcem vysporiadať BSM čo sa týka nehnutelnosti teda bytu,ktorý je v osobnom vlastníctve.Dohodli sme sa,že byt zostane ex.manželke s tým,že sa finančne vysporiadame.Chcem vedieť,čo potrebujem predložiť na kataster
k tomu,aby bol prevod uskutočnený.Ďakujem
Dobrý deň,
katastru musíte predložiť dohodu o vysporiadaní BSM. Pokiaľ je predmetom dohody nehnuteľnosť (byt), zmluva musí obsahovať náležitosti podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993 Z.z. a ako aj katastrálneho zákona č. 162/1995 Z.z. Byt musí byť riadne identifikovaný, aby Vám Správa katastra zmluvu nevrátila a katastrálne konanie neprerušila do odstránenia prípadných chýb. Podpisy oboch účastníkov zmluvy o vysporiadaní BSM musia byť overené. K zmluve o vyporiadaní potrebujete aj návrh na vklad do katastra nehnuteľnosti.

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava
akoszeghy@yahoo.com

Re: vysporiadanie BSM

Post by akoszeghy@yahoo.com »

Dobry den,

som rozvedeny 4 roky pricom BSM ohladom nehnutelnosti sme vysporiadali uplynutim 3 rokoch po rozvode.Ake dokumenty musim predlozit katastru aby sa tato skutocnost zohladnila na liste vlastnictva predmetnej nehnutelnosti.
Dakujem za odpoved.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 41 guests