zmena velkosti pozemku

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
swift
Posts: 2
Joined: 19.9.2012, 12:13
Contact:

zmena velkosti pozemku

Post by swift »

Boli sme s manzelom na dovolenke a za ten cas sused zmenil plot, ktory je uz 30 rokov medzi nasimi pozemkami v nas neprospech. Na zaklade toho si zavolal geodetov, aby mohol dany stav zapisat do katastra. Svoje rozhodnutie odovodnil, ze on ma uz celych 30 rokov dojem, ze toto je jeho a tak si to teraz zobral. Je taketo nieco mozne bez akehokolvek sudneho, alebo ineho rozhodnutia? Je mozne, aby nam len tak doslova "ukradol" sused kus pozemku napriek tomu, ze mame list vlastnictva a my si rovnako myslime, ze ten kus pody je nas ?
Nakolko sa to stalo len pred 3 dnami, nevieme, ako mame postupovat. Vie niekto poradit?
XXX

Re: zmena velkosti pozemku

Post by XXX »

Nie, poradit neviem, no nam sa deje nieco podobne. Mam katastralnu mapu a aj kataster nam neoficialne potvdil kde su hranice...no a zrazu, ked sme chceli robit vytycenie hranic, pracovnik katastra nam povedal nieco o nejakom posune hranic, ci co... nechapem... Ale jedno viem, sused ma znamych na vyssich miestach a tak zrejme zase raz smola chudobnych je dokazana... Kupila som nieco, o co ma sused ide obrat... a netusim, kam sa da obratit, ked aj urady su proti vam... kto pomoze, ked tí, čo by mali nechcú?? ...
Dodo

Re: zmena velkosti pozemku

Post by Dodo »

Kataster eviduje iné miery na našom pozemku, ktoré sú menšie od pôvodného GOplánu. Odpovede z katastra boli v rovine posunu hraníc,ale o zmene mier poz.mlčí.Zákon hovorí o nedotknuteľnosti hraníc pozemku.Je tu diera v legislatíve,ktorá dovoľuje GOplánom zmenu hraníc pozemku.Záleží len na tom,kto ho skôr na kataster podá. Zákon by mal však zabrániť katastru takýto GOplán zaevidovať bez upovedomenia druhého suseda a mohlo by sa tak predísť súdnym sporom.Je to aj námet pre poslancov.
Janka11

Re: zmena velkosti pozemku

Post by Janka11 »

Dobrý deň,
niečo obdobné riešime aj my, kúpili sme nehnuteľnosť + pozenky a z geo. plánom ale sú zapísané v "E", keďže tam chceme postaviť chatu, zaplatili sme geo. za novy plán a pri premeriavaní sme sa dozvedeli, že sa nejako "stratili" m2 (spolu 120m2), tiež nechápem, pozemky aj nehnuteľnosť majú t.č. menej ako na starom geo., čo sme zapatili. Z jednejstrany je susedov plot, ktorý si svoj pozemok posunul k nám na šírku 1,5m, na druhej str. na šírku o 4m, o dhĺžke ani nehovorím a nechce sa dohodnúť, pretože "vraj jeho zameranie je správne. Sused je tiež parcela "E".
Poprosím Vás, čo stým. Zdá sa, že kto skôr príde, ten sa vezie, teda na "drzáka kto si spraví plot je za vodou", a my ostatní, čo cez poplatky a kolky dobrovoľne prispievame do štátnej správy, lebo stále od Vás pýtajú nové geo., vklady, zápisy, beháme od dverí k dverám, sa riešenia nedočkáte, pretože to nie je v ICH kompetencii. Fakt je, že plot je v občian. práv. spor - pozemok z jednej str., pozemok z druhej str. zapísané cez geo. rozdelenie parciel o užívaní, vklad spravený bez našeho súhlasú ako spoluvlastníka ( táto druhá str. sa netýka vyššie uvedených m2).

ďakujem za odpovede
Jarina
Posts: 6
Joined: 17.10.2012, 21:36
Contact:

Re: zmena velkosti pozemku

Post by Jarina »

Skuste sa dohodnúť s geogetom, aby vám vyznačil do GOplánu časť, ktorá vám bola zabratá podľa pôvodného GOplánu.Ak už však táto zmene na katastri bola prevedená bez vášho vedomia zápisom susedovho GOplánu, potom vám zostávajú dve možnosti : dohoda so susedmi o odkúpení časti zabratého pozemku,alebo žalobou na súd. Musíte mať však v rukách podrobný pôvodný GOplán,podľa ktorého dokážete vlastnícke hranice vášho pozemku. Bude to však vec dokazovania a zasa na to dopláca nevinný!!! Páni poslanci zamyslite sa konečne nad týmto stavom a urobte zákon na zabránenie takýchto podvodov,pretože narastá počet dotknutých nevinných !!!
Mnohí ani nevedia, ako je ich pozemok na katastri zapísaný ! Aj ja už tretí rok riešim takýto problém a nakoniec skončím na súde, lebo sa mi niekto o problém postaral.
fero

Re: zmena velkosti pozemku

Post by fero »

Dobry den
Nam posunuly E hranicu o 33metrov a stratily sme vymeru 3600 m2
predtym som to mal vymerane geodetom E parcelu no do C to nepreniesol a nebol ani GO plan.
Bolo tam vela lomovych bodov a GO plan by bol drahy je to len TTP mimo obce ked som tam chcel sadit ovocne stromy
aby som nesadil na cudzom tak som zavolal geodeta a prizval susedov jeden nesuhlasil z vymeranim na druhy den hneť vytrhal koliky
a teraz sa hranica na mape posunula bez GO planu sused ma stale parcelu v "E" a ja tiež "E".
Tak neviem na zaklade čoho pola posunuta hranica ? Ako dalej postupovať ? Teraz mam sad posadeny na cudzom.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: zmena velkosti pozemku

Post by lukas »

fero wrote:Dobry den
Nam posunuly E hranicu o 33metrov a stratily sme vymeru 3600 m2
predtym som to mal vymerane geodetom E parcelu no do C to nepreniesol a nebol ani GO plan.
Bolo tam vela lomovych bodov a GO plan by bol drahy je to len TTP mimo obce ked som tam chcel sadit ovocne stromy
aby som nesadil na cudzom tak som zavolal geodeta a prizval susedov jeden nesuhlasil z vymeranim na druhy den hneť vytrhal koliky
a teraz sa hranica na mape posunula bez GO planu sused ma stale parcelu v "E" a ja tiež "E".
Tak neviem na zaklade čoho pola posunuta hranica ? Ako dalej postupovať ? Teraz mam sad posadeny na cudzom.
Výmera parcely EKN nie je záväzná. Najlepšie bude informovať sa na katastri.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests