výmena pozemkov nad rámec jedného KÚ

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
sunqiuck
Posts: 1
Joined: 29.7.2011, 9:36
Contact:

výmena pozemkov nad rámec jedného KÚ

Post by sunqiuck »

Dobry den,

zaujímalo by ma,ci je mozné realizovat výmenu pozemkov s SPF aj nad rámec jedného katastrálneho územia. Dedicstvom som nadobudol spoluvlastníctvo k pozemkom char. ako TTP alebo OP, ktoré sú vzdialené od môjho trvalého bydliska cca. 100 km a sú v správe iného RO. Táto skutocnost mi zamedzuje obhospodarovaniu tejto pody z mojej strany a znacne predurcuje sposob a druh hospodárskeho vyuzitia,nakolko tak nie je mozné realizovat dlhodobejsie polnohospodárske plány. Existuje legislativna moznost poziadat SPF o vymenu pozemkov, za pozemky v lokalite mojho trvalého bydliska ? Ak je to mozné, je mozná aj zámena pozemkov char. TTP resp. OP za stavebný pozemok ?
V prípade moznosti by som takisto poziadal o informácie ohladom patricnej administátívnej cesty, ako aj o informáciu o príslusnych orgánoch.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: výmena pozemkov nad rámec jedného KÚ

Post by lukas »

503/2003 Z.z. o navrátení vlastníctva k pozemkom a o zmene a doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 180/1995 Z.z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom v znení neskorších predpisov
§6
(1) Vlastníctvo k pozemkom alebo k jeho častiam nemožno navrátiť, ak
a) pozemok je vo vlastníctve fyzickej osoby a právnickej osoby okrem povinnej osoby (§ 4 ods. 1),
b) na pozemku sa nachádza cintorín,
c) pozemok sa nachádza v pásme hygienickej ochrany vodných zdrojov prvého stupňa alebo tvorí koryto vodného toku, alebo na pozemku sú prírodné liečivé zdroje a zdroje prirodzene sa vyskytujúcich stolových minerálnych vôd, 15)
d) pozemok bol po prechode alebo prevode do vlastníctva štátu alebo inej právnickej osoby zastavaný,
e) na pozemku bola zriadená záhradková alebo chatová osada, 16) botanická záhrada a arborétum zamerané na záchranu a zachovanie genefondu, šľachtiteľská plocha na šľachtenie nových druhov a odrôd rastlín alebo les určený na lesný výskum, 17)
f) na pozemku sú telovýchovné zariadenia a športové zariadenia, alebo
g) pozemok je podľa schválenej územnoplánovacej dokumentácie vyššieho územného celku určený na vyvlastnenie vo verejnom záujme, 18)
h) pozemok sa nachádza v obvode projektu pozemkových úprav a jeho vykonanie bolo schválené. 18a)

(2) V prípade uvedenom v odseku 1 sa oprávnenej osobe prevedú bezodplatne do vlastníctva iné pozemky vo vlastníctve štátu (ďalej len "náhradný pozemok") v primeranej výmere a bonite, v akej boli jej pôvodné pozemky, a to
a) v prvom poradí v tom istom katastrálnom území, v ktorom sa nachádzal pôvodný pozemok alebo v inom katastrálnom území obce, v ktorej katastrálnom území sa nachádzal pôvodný pozemok,
b) v druhom poradí v katastrálnych územiach obcí bezprostredne susediacich s obcou, v ktorej katastrálnom území sa nachádzal pôvodný pozemok, alebo
c) v treťom poradí v okrese, v ktorom sa nachádzal pôvodný pozemok,
ak s tým oprávnená osoba súhlasí, alebo oprávnenej osobe sa poskytne finančná náhrada. Ak oprávnená osoba s náhradným pozemkom trikrát nesúhlasí, poskytne sa jej náhrada v peniazoch. Náhradný pozemok sa prevedie na oprávnenú osobu, ak jej bol rozhodnutím priznaný nárok na náhradu za pozemky alebo za spoluvlastnícky podiel k pozemkom, ak výška takého nároku predstavuje výmeru nad 400 m2 a ak nárok v peniazoch je väčší ako 166 eur. Ak oprávnená osoba nespĺňa podmienky na priznanie nároku na náhradu za pozemky, náhrada za pozemky sa poskytne v peniazoch.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests