vydržanie pozemku

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
vcielkamajka
Posts: 1
Joined: 2.4.2013, 18:13
Contact:

vydržanie pozemku

Post by vcielkamajka »

Dobrý deň,
potrebovala by som Vašu radu. Počula som o vydržaní pozemku,tak či sa to dá v našom prípade.

Otec staval v r.1987 dom na časti pozemku, ktorej sa stal vlastníkom. Pozemok z dvoch strán obmýva potok. V r.1989 pri hradení pozemku povedal otcovi p.starosta nech hradí pekne s potokom, nech zbytočne nerastie burina a nie je bordel pri potoku (pozemok sa popri potoku rozširoval), čím vzniklo to, že časť pozemku vlastnil a časť bola obecná. O dva roky neskor dal spraviť nové zamerania a vyhotovili mu nové geometrické plány, s ktorými dal žiadosť na obecný úrad o odkúpenie časti obecného pozemku, ktorú nevlastnil. Doma má záznam ešte aj o prevzatí žiadosti bývalým starostom obce z r.1991. Vtedy z obecného úradu neprišlo nič a časom sa na to fakt zabudlo. Až do tohoto roku kedy nový p.starosta začal vyberať peniaze za obecné pozemky.

Obecná časť pozemku tvorí 700 m2, pozemok nie je ani v intraviláne ani extraviláne obce a je klasifikovaný ako ostatná pôda. Otec sa po celú dobu 20tich rokov žil vtom, že tento pozemok je už jeho, veď viac ako 20 rokov platil aj za túto obecnú časť DAŇ (o čom svedčia aj doklady). Nakladal s pozemkom ako so svojím, staral sa a udržiaval celú záhradu a ešte aj za potokom. Ak prišli povedne tak čistili potok, aby čo najmenej škôd sposobili povedne. Samozrejme ak povodne prišli tak bola zahrada zatopená, o čom svedčí, že nový p. starosta nemôže takúto ostatnú kamenistú pôdu pri potoku brať za rovnakú cenu ako za stavebný pozemok!!! Dá sa takýto pozemok vydržať, resp. im oponovať znížením ceny z nejakých dôvodov? Poraďte mi prosím.
Ďakujem
Michale

Re: vydržanie pozemku

Post by Michale »

Ťažko povedať. Keď mal objektívny dôvod (doslovne, máte v rukách nejaký papier) myslieť si, že mu ten pozemok patril, tak áno. Lenže aj tak je potrebný súhlas posledného vlastníka, čiže v tomto prípade obce.
Ja by som išiel za notárom (osvedčenie o vydržaní je aj tak ich práca) a spýtal sa ho...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 85 guests