spor

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
lubomir

spor

Post by lubomir »

Dobrý deň,
mám otázku a poradí mi niekto, som vlastníkom 1/2 domu a 1/2 domu môj dedo, ktorý v roku 2002 zomrel.
V roku 2003 sa konalo dedičské konanie,na ktorom dcéra prehlásila,že dedo je nemajetný a notárka konanie prerušila.
Existuje o tom zápisnica. Dnes tá istá dcéra obnovila dedičské konanie a trvá na vyplatení podielu z 1/2 domu spolu
s ďalšími podielnikmi.Medzitým som investoval do opravy domu svoje financie a nevieme sa dohodnúť.Čo mám robiť dakujem.
Hereditas
Posts: 13
Joined: 4.6.2013, 10:57
Contact:

Re: spor

Post by Hereditas »

Dobrý deň,
aj keď si dcéra vášho deda nárokuje vyplatenie 1/2 domu, má nárok na svoj podiel (tak ako všetci ostatní dediči) a to v hodnote, ktorú táto nehnuteľnosť mala v čase, keď sa konalo pôvodné dedičské konanie. Výška ich podielu sa nevypočíta z hodnoty nehnuteľnosti dnes, ale z hodnoty, ktorú nehnuteľnosť mala v roku 2003. Pokiaľ ste úpravy robili po roku 2003 tak je to potom v poriadku. Ak ste úpravy robili aj pred rokom 2003 a nedokážete sa dohodnúť, tak im oznámte, že si tieto vaše nároky (zhodnotenie budovy) budete uplatňovať cestou súdu a v prípade ich neúspechu budú znášať nemalé trovy konania.Takže v konečnom dôsledku dostanú z dedičstva menej, ako keby využili dohodu. ;) Dohodu o vysporiadaní môžete urobiť ako dedičia pred notárom v prípade dedičského konania. Dobrá rada - pokiaľ budete riešiť cestou súdu, najdite si advokáta.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 96 guests