kupa bytu na hypoteku

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Viera

kupa bytu na hypoteku

Post by Viera »

Dobry den, ideme kupovat byt na hypoteku. Chcela by som poprosit, ci by ste mi mohli dat sumar toho, ako to bude prebiehat.
Moja predstava bola taka, ze 2.1.2014 pojdeme k notarovi, podpiseme zmluvu (predpokladam, ze nam bude treba este tak 4 kopie), pojdeme na kataster a potom do banky a peniaze sa prevedu na predavajucu, ale asi to bude zlozitejsie, mohli by ste mi, prosim vas, napisat, ako to bude prebiehat? Banka od nas chce aj LV s plombou.
trillan

Re: kupa bytu na hypoteku

Post by trillan »

[quote="Viera"]Dobry den, ideme kupovat byt na hypoteku. Chcela by som poprosit, ci by ste mi mohli dat sumar toho, ako to bude prebiehat.
Moja predstava bola taka, ze 2.1.2014 pojdeme k notarovi, podpiseme zmluvu (predpokladam, ze nam bude treba este tak 4 kopie), pojdeme na kataster a potom do banky a peniaze sa prevedu na predavajucu, ale asi to bude zlozitejsie, mohli by ste mi, prosim vas, napisat, ako to bude prebiehat? Banka od nas chce aj LV s plombou.[/quote]

Dobrý deň.

Malo by to prebiehať asi takto:
1, nachystate si kúpnu zmluvu, ktorú budu akceptovať obe strany.
2, zajdete do banky a podate žiadosť o úver, date spraviť znalecký posudok (treba LV a kopisu s katastrílnej mapy - každy 8 EURO), alebo ho spraví banka, doložite príjem, jeden podpisany rovnopis kúpnej zmluvy (zväčša nemusi byť úradne overený, stačia bežne podpisy).
3, v prípade, že Vám banka úver schváli, pojdete do banky aj s predávajúcimi a oni ako vlastníci ehnuteľnosti podpíšu záložne zmluvy.
4, záložné zmluvy v dvoch vyhotoveniach predložite na okresný úrad, odobr katastra, spoločne s navrhom na vklad (dá vám ich banka) a 66 EURO kolkom (zrýchlený vklad do 15 dní 266 EURO).
5, zväčša hneď následne po záložných zmluvách (nesmiete zmeniť poradie) predložite kúpne zmluvy s overenými podpismi aspoň predávajúcich (v dvoch verziach, ktoré zostávajú na katastri - odporúčam dať si vyhotoviť navyše toľko rovnopisov, koľko je účastníkov zmluvy), v ktorých kupite nehnuteľnosť spoločne už so záložným právom uvedeným v kúpnej zmulve,
6, po predložení oboch zmluv do 24 hodín, príslušny katastrálny odbor vyznačí plomby o zmene vlastníckych práv k nehnuteľnostiam a Vy alebo predávajúci môžete v stránkovej miestnosti požiadať o výpis takéhoto LV aj s plombou (V-xxx/2013) - 8EURO kolok. Následne banka prevedie peniaze na účet predávajúceho. Niektorým bankam stačí aj výpis s katasterportálu, avšak treba si uvedomiť že tam nie je denná aktualizácia).
7, po vydaní rozhodnutia o vklade, ktoré Vám bude doručené alebo si ho môžete vyzdvihnúť priamo na katastrálnom odbore, date si vyhoviť nový LV (8 EURO kolok), kde už budete evidovaný ako vlastníci Vy a ten následne už ako vlastníci predložite ho banke.
8, prajem veľa štastia pri zadlžení skoro na cely život:)

PS: Postup je iba približný. Jednotlive body sa môžu meniť alebo upravovať v závislosti od inštitúcií, s ktorými budete v kontakte.
Viera

Re: kupa bytu na hypoteku

Post by Viera »

Dakujem velmi pekne za promptnu odpoved :) Konecne zacinam do toho vidiet. Je super, ze sa mam na koho obratit :) Este som by sa chcela spytat jednu vec - podla toho, co som citala, tak kataster to spracuje za 30 dni. Je nejaka sanca, ze by predavajuci pocas tych 30 dni mohol odstupit (alebo aj neskor)? vdaka a pekny den :)
trillan

Re: kupa bytu na hypoteku

Post by trillan »

Dobrý deň.

Na Vašu otázku nie je jednoznačná odpoveď, skôr je to otázka na komoru právnikov (100 pravnikov = 100 právnych názorov :)). V princípe však platí, že keď už máte podpísané a overené všetky zmluvy (záložnu aj kúpnu), predložili ste ich na zápis do KN a nemajú žiadne náležitosti, na základe ktorých by malo dôjsť k prerušeniu alebo k zastavaniu konania, v princípe by nemal byť žiadny zákonný dôvod nepreviesť nehnuteľnosť na kupujúceho (tieto skutočnosti sú prehlásené aj v samotných zmluvách).
Viera

Re: kupa bytu na hypoteku

Post by Viera »

dobry den, este sa chcem spytat na jednu vec :) ako najviac stare moze byt potvrdenie z bytoveho druzstva o tom, ze tam nie su nedoplatky? vdaka :)
trillan

Re: kupa bytu na hypoteku

Post by trillan »

Dobrý deň.

Danú vec som konzultoval s osobami, ktoré vykonávajú vkladové konanie. Podľa ich názoru lehota nie je žiadna, skôr je to o tom, čo akceptuje kupujúca strana (s prípadnými neskoršími dlhmi môže mať naskôr kupujúci problém).
Viera

Re: kupa bytu na hypoteku

Post by Viera »

Dobry den,
este som sa chcela spytat, ze to potvrdenie o nedoplatkoch sa priklada ku kupnej zmluve, alebo je jej sucastou alebo sa ani nemusi davat?
vdaka
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: kupa bytu na hypoteku

Post by lukas »

Viera wrote:Dobry den,
este som sa chcela spytat, ze to potvrdenie o nedoplatkoch sa priklada ku kupnej zmluve, alebo je jej sucastou alebo sa ani nemusi davat?
vdaka
Pri prevode bytu naň nesmiete zabudnúť a dáva sa ako príloha k návrhu na vklad.
Viera

Re: kupa bytu na hypoteku

Post by Viera »

som myslela, ze navrh na vklad da banka, mohla by som sa este spytat, ze ake vsetky potvrdenia este k tomu bude treba? vdaka
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: kupa bytu na hypoteku

Post by lukas »

Viera wrote:som myslela, ze navrh na vklad da banka, mohla by som sa este spytat, ze ake vsetky potvrdenia este k tomu bude treba? vdaka
Obávam sa, že banka nemá pracovníka, ktorý by ľuďom vybehal všetko na katastri :D. Pozrite si bod č. 4, čo napísal trillian vyššie, banka Vám návrh na vklad napíše, ale podať si ho budete musieť sami.

Základné veci, ktoré treba pri prevode bytu:
Návrh na vklad
kolky
potvrdenie o nedoplatkoch
2x zmluva

Nepovinne:
vytlačené oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad z katasterportálu (potom sa platia kolky v inej sume)

Ostatné:
Občas sa stane, že katastrálny odbor potrebuje k rozhodnutiu ešte aj niečo iné, ale to sa rieši v prvom rade prerušením konania (plomba aj všetko ostatné ostáva, len sa návrh dočasne preloží z jednej kôpky na druhú), takže máte čas doložiť čo treba a potom katastrálny odbor normálne rozhodne. Ale toto je problém len občas, netreba sa tým príliš zaoberať; a keby aj, určite by všimol nutnosť niečoho takého pracovník v banke, ktorý by si pozrel list vlastníctva aj zmluvy.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 54 guests