zákonná lehota

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
marcel1
Posts: 5
Joined: 2.1.2014, 18:36
Contact:

zákonná lehota

Post by marcel1 »

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako sa môžem brániť v prípade že kataster nevydal rozhodnutie v zákonnej lehote? Je možné podať sťažnosť?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: zákonná lehota

Post by lukas »

Sťažovať sa môžete vždy a Vašou sťažnosťou sa bude musieť niekto zaoberať, viz zákon o sťažnostiach. Najprv sa však skúste spojiť s človekom, ktorý má Váš vklad pridelený alebo s jeho nadriadeným a požiadať ho, že to súrne potrebujete.

Pokiaľ by Vás podanie sťažnosti neuspokojilo a vznikla Vám reálna škoda, môžete sa prostredníctvom súdu domáhať jej náhrady. To však musíte súdu dokázať, pretože len za nedodržanie lehoty pokutu kataster nedostane.
marcel1
Posts: 5
Joined: 2.1.2014, 18:36
Contact:

Re: zákonná lehota

Post by marcel1 »

Vyhľadal som zamestnanca a stretol som sa z aroganciou hrubého zrna a išiel som za riaditeľkov. Žiaľ tam som pochodil ešte horšie a nehanbila sa ma opýtať aký mám problém.Dnes mám doma na stole upomienku z banky za nedoručenie vkladu aj keď za túto situáciu nemôžem a nemal som to ako ovplivniť.
trillan

Re: zákonná lehota

Post by trillan »

Dobrý deň.

Pre objektívnosť by bolo vhodné uviesť aj pár detailov a to či zmluva bola v poriadku, či nedošlo aj napr. k prerušeniu konania, či bola zo strany katastra zaslaná aj nejaká výzva na odstránenie nesúladov a pod. Zároveň uviesť, kedy ste podal návrh na vklad, kedy bolo vydané rozhodnutie o vklade, príp. iné rozhodnutia, kedy bol vykonaný zápis na list vlastníctva, a pod.

Tieto všetky skutočnosti preverí osoba, ktorá bude riešiť vašu žiadosť. Z Vašej strany si len môžete zistiť, či aj z Vašej strany nedošlo k nejakému pochybeniu, ktoré taktiež mohlo prispieť k danému stavu
marcel1
Posts: 5
Joined: 2.1.2014, 18:36
Contact:

Re: zákonná lehota

Post by marcel1 »

dňa 10.10.2013 som podpísal zmluvu o záložnom práve v Tatra banke. dňa 14.10.2013 som podal doklady na kataster pre zápis záložného práva. kataster vo veci rozhodol 20.11.2013. deň podania na poštu zo strany katastra(svedčí o tom pečiatka slovenskej pošty) je 10.12.2013. doručené do vlastných rúk 13.12.2013. do dneśného dňa Tatra neobdržala tento doklad, čo môže byť problém pošty ale ak niekto pozná lehoty na rozhodnutie a následné doručenie musí mu byť jasné že to nieje v poriadku. jednoducho to majú na saláme mňa bombarduje Tatra a kataster je arogantný a z celej veci si nič nerobí. KDE SA MÁM SŤAŽOVAŤ???
trillan

Re: zákonná lehota

Post by trillan »

Dobrý deň.

Ohľadom sťažovania Vám už poradil kolega, môj osobný názor je že sťažnosťou niť nevyriešite nakoľko ta môže byť len opodstatnená alebo neopodstatnená a to podľa môjho názoru Váš problém nevyrieši (jedine že by Vám už nešlo vyriešenie problému ale o niečo ine...)

Podľa môjho skromného názoru sa tomu dalo predísť veľmi jednoducho:

1, riešiť úver v inej banke za iných podmienok (v Tatre by som si osobne nevzal nič aj napriek tomu, že mám s nimi niekoľkoročné skúsenosti a to presne kvôli ich zmluvným podmienkam - toto je jedna z nich).

2, ako sám píšete, vydané rozhodnutie bolo ku dňu 20.11.2013, t.j. v tento deň alebo najbližší pracovný deň bolo záložne právo zaevidované na LV a Vy ste mohli takýto LV už od nasledujúceho dňa dokladovať bez problémov banke (taktiež, ak by ste boli už osobne na katastri, mohli ste si aj vyžiadať Vaše rozhodnutie o vklade a taktiež bez problémov ukázať banke, že došlo k vkladu - väčšinou im stačí nimi vytvorená kópia listiny).
(Toľko iba k Vašemu vyjadreniu zo dňa 03.01.2014 - "Dnes mám doma na stole upomienku z banky za nedoručenie vkladu (nedali ste dátum doručenia a nenapísali ste či v zmluvnych podmienkach nie je uvedené, či mate doručiť takúto listinu Vy alebo kataster ) aj keď za túto situáciu nemôžem a nemal som to ako ovplivniť" - rozhodnutie o vklade mate doma od 13.12.2013, bola tu možnosť si ho vyzdvihnúť aj skôr osobne na katastri spoločne aj novým LV a to od 20.11.2013 - to je podľa vás nemožnosť to ovplyniť ???).

3, nie je mi celkom jasné, ako ste vieryhodným spôsobom zistili, že doručenie rozhodnutia bolo vykonané iba Vám a nie banke, nakoľko Vy k takýmto informáciam určite nemáte prístup (systém JPP ?). Ak by ste vykonali bod 2, tento problém by sa Vás netýkal a bol by to iba problém katastra a banky, nie Váš a nikto by Vám nemal žiadny dôvod "bombardovať.

4, to naozaj chcete dnes čakať, kym niekto ten problém "vyrieši" za Vás a potom sa súdiť o prípadnu náhradu škody zo štátom? (teda ak dovtedy sa s Vami nebude súdiť banka za neplnenie zmluvných podmienok...)
marcel1
Posts: 5
Joined: 2.1.2014, 18:36
Contact:

Re: zákonná lehota

Post by marcel1 »

Myslím źe sme sa nerozumeli. Bod 1. je predsa úplne irelevantné kde som si vzal pôžičku aj keby to bolo v prvej Mongolskej banke ale ďakujem za vecnú pripomienku.Bod 2.keďže rozhodnutie prišlo mne bol som v tom že aj v do Tatry. Cez sviatky mi totiž volala zamestnankyňa banky a oznámila mi že im nič neprišlo.Preto som šiel na kataster kde som sa dožil krásnej arogancie. K tomu či som mohol alebo nemohol doručiť doklad do banky poviem len toľko že ja niesom poštár a kataster dostal zaplatené za to aby vec realizovali. Možno vám príde normálne že platíte za veci ktoré dostanete neúplné ale mne to normálne nepríde. Bod 3. povedala mi to zamestnankyňa katastra nakoľko nemala návratku z pošty. To isté mi povedala zamestnankyňa banky. Tu pochybila pošta ale to stále nemení nič na veci že kataster rozhodol po uplinutí zákonnej lehoty. Taktiež viem že je to rádovo niekoľký prípad za posledné obdobie a nie je to JPP ale zamestnanec banky ktorý mi to povedal a moji 2 známi ktorý brali úver v rovnakom čase ako ja jeden vo VUB a druhý v ČSOB ale ani to neovplivnilo činnosť katastra. Chcel som len radu kam sa obrátiť ale je jasné že sa jej od vás nedočkám.
trillan

Re: zákonná lehota

Post by trillan »

1, Jedina lehota, ktorá nebola dodržaná bolo rozhodnutie o vklade o 5 pracovnych dní. Myslím, že kvôli tomu ste zmluvnu pokutu od banky nedostal a to podľa mňa bola podstata, prečo ste tu písal. Lehota na posielanie rozhodnutí zo zákona neexistuje (a neposiela sa hneď, nakoľko veľká väčšina účastníkov si chodí po ne osobne, tak sa asi tak dva -tri týždne čaká - neviem či aj dnes, ale kedysi keď ste dali na pdateľni svoje mobilne číslo, tak Vám prišla aj sms).

2, ak zlyhala pošta (a viete to preukázať) prečo sa nesťažujete tam, keď už Vám principiálne ide o to viď citujem: "Možno vám príde normálne že platíte za veci ktoré dostanete neúplné ale mne to normálne nepríde" (poštovné, ktoré kataster zaplatil išlo z Vášho poplatku).

3, Pozrel ste sa do zmluvy s bankou, je tam uvedené kto ma predložiť taketo listiny? (bohužial bežná praxv bankaách , že väčšinou účastník zmluvy, teda vlastník - nie kataster)

4, a definitívne nakoniec: Radu ako sa mate sťažovať, Vám jednoznačne napísal lukas, pre istou budem aj citovať:
Sťažovať sa môžete vždy a Vašou sťažnosťou sa bude musieť niekto zaoberať, viz zákon o sťažnostiach. Najprv sa však skúste spojiť s človekom, ktorý má Váš vklad pridelený alebo s jeho nadriadeným a požiadať ho, že to súrne potrebujete.
A čo sa týka, kde, každy predsa vie, že sťažnosť je možné podať vždy a všade a to postupne - nadriadený, vedúci, riaditeľ, zriaďovacia organizácia...atď... poznám aj takých čo pokračovali až na príslušnom ministerstve a skončili u prezidenta (ale to je už v niektorých prípadoch až diagnóza....), ale takáto elementárna znalosť (prosím bez urážky) sa očakáva od každého človeka čo ma minimálne stredoškolské vzdelanie a pri prístupe k informáciam nie je problem si to sa pár minut zistiť. Zároveň takéto informácie Vám zo zákona poda aj príslušny kataster, keď o ňu požiadate.
Ale aby sme boli konkretnejší, napr. na katastrálnom odbore to môže byť: nadriadenému, vedúcemu katastrálnemu odboru, katastrálnej inšpekcii (tam je viac možností), prednostovi okresného úradu, UGKK SR, ... výsledok však nezaručujem.
marcel1
Posts: 5
Joined: 2.1.2014, 18:36
Contact:

Re: zákonná lehota

Post by marcel1 »

Vážený pane, tu nejde o súdenie sa z katastrom alebo štátom. Ide o to že som sa slušne opýtal zamestnankyne úradu na to prečo meškajú. Nevtrhol som tam ako bandita ale zaklopal som ako civilizovaný človek. Odpoveď som však dostal ako opica a to aj od riaditeľky čo ma nesmierne vytočilo a preto som sa rozhodol do toho vŕtať. Ja som zamestnaný v Rakúsku a keby si tam úradníčka dovolila niečo obdobné tak s ňou vyrazia dvere a do štátnej správy by ju nevzali pracovať ani ako upratovačku. Nie je podstatné že zarábajú viac či menej ale to že si uvedomujú že sú zamestnané a tak si plnia povinnosti. V neposlednom rade vedia že tam sedia za peniaze daňovníkov takže by si to nedovolili. Škoda však hovoriť o Slovenských úradoch je to katastrófa v každom smere.
trillan

Re: zákonná lehota

Post by trillan »

Važený pane (keď už sme takto začali :),

osobne si myslím, že ste nikdy nepracovali v štátnej sprave na slovensku a ani v rakúsku a vôbec ani netušíte ake sú tam reálne podmienky, za ktorých tam ľudia pracujú. Každy má predstavu, že zamestnanec v štátnej správe funguje tak, ako keby bol niekde na ministerstve zbytočných veci, kde si akúrat za smenu vypije kávičku. Vôbec nemáte ani predstavu, že katastre nemajú k dispozícií veľakrát ani základne vybavenie (napr. papier, toner, blbé zošivačky a podobne...). Mapové operáty sa používajú ešte z R-U, I. a II. svetovej vojny, väčšina operátu bola vytvorená za čias bývaleho režimu, štát investuje len do "nezmyslených" projektov, ktoré väčšinou nikam nevedú (škoda sa vyjadrovať) a popri robote, ktorá je určená zákonnými lehotami nadmerne zaťažuje svojich zamestnancov...(neverím, že za takýchto podmienok robia v rakúsku).

Ale aby sme boli konkretnejší:

Berme, že len v BA bolo podaných za rok 2013 - 32 002 vkladov.
Štatisticky každy 5 je prerušený (určite toto číslo je vyššie).
V Ba pracuje 21 vkladarov, s toho sú dvaja na kontrole a jeden je len na rozhodnutia o prístupe o slobodnom prístupe k informáciam, t.j. zostalo tam 18 vkladarov, t.j. na každeho pripadá asi 1778 vkladov, t.j. po odrataní zákonej dovolenky a štátnych sviatkov asi tak 180 vkladov na mesiac (v prípade že nie je nikto dlhodobo chorý), samozrejme k tomu treba pripočítať okolo 40 rozhodnutí o prerušení, zastavení alebo zamietnutí a následne ak sa v ideálnom stave aj chyby hneď odstránia tak zhruba ďalších 40 rozhodnutí - to máme viac ako 250 rozhodnutí na mesiac na jedného človeka bez PN (a to som nezapočítal porady, projekty, školenia, zavádzanie nových systémov, sťahovania, zakladanie spisov, doručeniek, vybavovanie pošty, atď....a samozrejme vybavovanie telefonátov, lebo aj tu sa niekto sťažoval že sa nedá dovolať - ak by ste dvihli každému účastnikovi telefón, tak pol pracovnej doby by ste len telefonovali, to Vám zaručujem a lehoty by boli ešte horšie). Priemer na slovensku sa pohybuje okolo 200 a to sú už veľmi slušné čísla....
Takže ak vezmeme zhruba priemer, máme tu 50*12 zmlúv podanych viac ako je zamestnancov, bez akejkoľvek PN a iných skutočností...a to je len za ideálnych podmienok, teda je ich určite oveľa viac...
A teraz Vám dam otázku, je toto možné aj v Rakúsku? Ako by ste to riešili Vy ako vedúci, keď štát vám povie, že peniaze na ľudí, vybavenie nie sú a nebudú a treba ešte ušetriť a prepúštať?...a každy druhý Vám prípade nadať (bohužial sme slováci taký), že on ma zákonom stanovenú lehotu a jeho nezaujma nič iné a da Vás na súd, do televízie, nových atď....

PS: samozrejme vždy by mala byť elementárna slušnosť a to zo všetkých strán...
PS2: aby bolo jasne nepracujem v BA na katastri :) a nikoho tu neobahajujem, len hovorím fakty ako to približne funguje, to len aby nedošlo k omylu....
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 47 guests