vydrzanie

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
boris
Posts: 1
Joined: 21.1.2014, 16:12
Contact:

vydrzanie

Post by boris »

Dobry den poprosil by som Vás o radu.. Moj otec už 20 rokov obhospodaruje pozemok, je aj riadnym platitelom dane z nehnutelnosti z tohto pozemku.. CHcel by som sa spýtat či je možné v tomto prípade vydržanie.. Problem je v tom ze tento pozemok je vo v podielovom vlastníctve asi dalšich 16 osob. otec v tomto vlastnictve priamo podiel nemá ale jeho Babka mala podiel v pomere 1/8 pozemku... Mozno ho na zaklade tehto podielu povazovat tiez za spoluvlastnika kedze babka uz nezije a dedickym konanim by podiely mali prejst na neho. Moja otazka budu splnene podmienky na vydrzanie ? Mozno povazovat mojho otca na zaklade teho ze jeho babka mala na tomto pozemku podiel za opravneného drzitela ? mozno povazovat to ze otec platil dan a obhospodaroval pozemok za drzbu ?
Bolo by mozne tento pozemok takto vydrzat ? alebo bude sa treba vyporiadat s ostatnými podielovymi spoluvlastníkmi i ked tito o tento pozemok uz dlhe roky záujem neprajavili...
Dakujem Vám za rady
trillan

Re: vydrzanie

Post by trillan »

Dobrý deň.

Vaša ozázka je dosť rozsiahla, ale v princípe platí, že to čo sa da dediť (po babke), by si mal otec podediť a nie vydržať.

Čo sa týka zvyšku, vždy je možné požiadať o vydržanie (napr. od notára), od známych vlastníkov by to však chcelo priložiť súhlas, za neznámych napr. SPF.
Ak sa nedohodnete, je tu ešte môžnosť skúsiť pozemok vydržať cestou súdu, ale to je už skôr otázka na právnikov.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: vydrzanie

Post by lukas »

Ako napísal trillian, po babke musí otec dediť, nie vydržať.
Čo sa týka samotného vydržania, pokiaľ nenájdete niekde na katastrom nezapísanú zmluvu, ktorou tých 16 ľudí predalo pozemok babke/otcovi, tak na to môžete zabudnúť. To, že užíva, platí dane a pod. nestačí, ale musí byť objektívne presvedčený, že mu pozemok skutočne patrí.
V prvom rade sa skúste so všetkými ostatnými spoluvlastníkmi spojiť a dohodnúť si kúpu. Až keď táto možnosť zlyhá, podielového spoluvlastníctvo môže vysporiadať aj súd (napríklad tak, že všetko sa zapíše na otca, ale bude musieť ostatným zaplatiť náhradu).
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 23 guests