zmena udaju "umiestnenie pozemku"

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
peter
Posts: 5
Joined: 27.1.2014, 21:01
Contact:

zmena udaju "umiestnenie pozemku"

Post by peter »

Kupili sme pozemok v obci Brestovany.
Je to novovybudovana ulica a pozemok sa nachadza v uzemnom plane v casti urcenej pre IBV. V uzemnom plane je zakreslena hranica zastavaneho uzemia tak, ze nas pozemok by mal patrit do tohoto uzemia. V katastralnej mape je ale uvedene, ze sa pozemok nachadza mimo zastavaneho uzemia....

tu je odkaz na mapu uzemneho planu - fialova prerusovana ciara ma znacit hranicu zastavaneho uzemia... pozemok sa nachadza v cervenej oblasti v zapadnej casti mapy..
http://www.brestovany.sk/files/-PN-Bres ... -zmene.pdf

Nas problem je, ze poda je vedena ako orna. Keby sme ju chceli vynat z fondu, museli by sme platit 15 eur/m... Je to dost nelogicke, ze mame platit odvod za podu, ktora je urcena na bytovu vystavbu, stoji tam asfaltova cesta a su na nej vybudovane siete a kanalizacia a v uzemnom plane sa s nou rata ako so zastavanym uzemim.

Je mozne zmenit tuto klasifikaciu na katastralnom urade? Pokial hej, ake podklady treba k tomu?

dakujem za odpoved
trillan

Re: zmena udaju "umiestnenie pozemku"

Post by trillan »

Dobrý deň.

Stav platný na katastri sa považuje za platný dovtedy, pokiaľ sa vieryhodnym spôsobom nepreukáže opak (a nezmení to ani nový územny plán, ten Vám pomôže akurát tak pri drobení pozemkov...).

Zmenu hranice zastavaného územia obce zmení kataster len na základe právoplatnej listiny a podľa súčasne platnej legislatívy nie je zrejmé, kto ma právomoc takúto listinu pre obec vydať (kedysi bola na to zriadená komísia, ktorá už však bola dávnejšie zrušená, niektoré obce to riešli napr. zápisom diela ROEP, záleži od starostu a vedenia obce)....
peter
Posts: 5
Joined: 27.1.2014, 21:01
Contact:

Re: zmena udaju "umiestnenie pozemku"

Post by peter »

hmmm... tak to je mrzute...

nasiel som este v zakone tento odsek:
§ 2 (2) Základná sadzba odvodu podľa § 1 ods. 1 a 2 sa znižuje o 30 %, ak ide o poľnohospodársku pôdu, ktorá priamo nadväzuje na zastavanú plochu v obci.

Ako som uz spominal, je to novovybudovana ulica (asfaltova cesta, siete, kanalizacia, chodnik a aj osvetlenie). Pozemok na ktorom je cesta hranici s nasim.
Vsetky ulice v obci su v mape vedene ako Zastavané plochy a nádvoria a Pozemok, na ktorom je postavená inžinierska stavba - cestná, miestna a účelová komunikácia, lesná cesta, poľná cesta, chodník, nekryté parkovisko a ich súčasti
az na tu nasu - ta je vedena ako Ostatné plochy + Pozemok, na ktorom sú skaly, svahy, rokliny, výmole, vysoké medze s krovím alebo kamením a iné plochy, ktoré neposkytujú trvalý úžitok, co je samozrejme uz 2 roky neaktualna informacia

Teraz dve otazky:
* pokial by bola ta cesta spravne oznacena ako Zastavané plochy a nádvoria, mali by sme narok na 30% znizenie odvodu?
* na koho sa mame obratit so ziadostou o opravu chybneho oznacenia druhu pozemku?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: zmena udaju "umiestnenie pozemku"

Post by lukas »

peter wrote: Teraz dve otazky:
* pokial by bola ta cesta spravne oznacena ako Zastavané plochy a nádvoria, mali by sme narok na 30% znizenie odvodu?
* na koho sa mame obratit so ziadostou o opravu chybneho oznacenia druhu pozemku?
1) neviem (ak sa nikto nenájde, spýtajte sa susedov, museli riešiť rovnaký problém)
2) okresný úrad, pozemkový a lesný odbor, volá sa to odňatie poľnohospodárskej pôdy (§ 17 zákona 220/2004 Z.z.) a potom s rozhodnutím na katastrálny odbor, ktorý podľa toho zmení druh pozemku.
peter
Posts: 5
Joined: 27.1.2014, 21:01
Contact:

Re: zmena udaju "umiestnenie pozemku"

Post by peter »

lukas wrote:
peter wrote: Teraz dve otazky:
* pokial by bola ta cesta spravne oznacena ako Zastavané plochy a nádvoria, mali by sme narok na 30% znizenie odvodu?
* na koho sa mame obratit so ziadostou o opravu chybneho oznacenia druhu pozemku?
1) neviem (ak sa nikto nenájde, spýtajte sa susedov, museli riešiť rovnaký problém)
2) okresný úrad, pozemkový a lesný odbor, volá sa to odňatie poľnohospodárskej pôdy (§ 17 zákona 220/2004 Z.z.) a potom s rozhodnutím na katastrálny odbor, ktorý podľa toho zmení druh pozemku.
1) :roll:
2) ja sa nepytam, kde mi zmenia ornu podu na inu. ja sa pytam, koho kontaktovat v pripade zmeny "ostatnych ploch" na "zastavane plochy", kedze je tam cesta a nie skaly...
trillan

Re: zmena udaju "umiestnenie pozemku"

Post by trillan »

Ja by som na Vašom mieste sa poradil s miestne prislušnými geodetmi, resp. priamo na katastri ake sú miestne zvyky, nakoľko v oboch prípadoch sa jedná o nepoľnohospodársku pôdu a tak by to môžno zmenili aj na základe nového GP, kde by bola navrhnutá zmema druhu pozemku podľa skutočného stavu (takto podobne sa to rieši, alebo riešilo pri zápise rozostavanej stavby kde sa dal druh pozemku ostané plochy a pri zápise súpisného čisla sa už da priamo zast. plocha).

Príp. ak bude k tomu treba aj nejakú listinu, na katastri Vám presne uvedú aku mate doložiť....ťažko radiť, často sa stáva že, iny kraj = iný mrav.
Guest

Re: zmena udaju "umiestnenie pozemku"

Post by Guest »

Vraj, keď je parcela v zastavanom území obce, a výmera je do 500m2, nemusíme riešiť vyňatie, popr. platiť. Je to možné?
trillan

Re: zmena udaju "umiestnenie pozemku"

Post by trillan »

Malo by to byť bezplatne, budete však potrebovať vyjadrenie obce (v meste napr. vyjadrenie architekta a pod.), potom s tým zajdete na pozemkový odbor a oni vám dajú písomne vyjadrenie na základe, ktoreho kataster zmení druh pozemku (ak nie je predmetom vyňatia celý pozemok, treba aj GP)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests