Ochrana pred okradnutím

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
jozefhorvat
Komentárov: 40
Člen od: 27.6.2011, 13:46
Kontakt:

Ochrana pred okradnutím

Post autor jozefhorvat » 3.2.2014, 8:08

Prosím aby mi nejaký poradca zareagoval na moju otázku :
Prax na katastroch je taká a aj metodické pokyny k výkonu zápisov vlastníctva ako i aj samotné predpisy a zákony určujú ako sa podáva vklad, čo má obsahovať, ktorý podpis má byť overený, ktorý pracovník to preberá, ktorý to číta a ktorý to odsúhlasuje. Väčšinou je to právnne oddelenie na povoľovanie vkladov. Pracovník však skúma iba to, či má podanie všetky náležitosti čo má mať. Nie je povinný však preverovať žiadne skutočnosti, ani pravosť podpisov, odtlačkov pečiatok, alebo si spárovať s registrom notárstva, alebo matriky, či bol taký podpis niekde zaevidovaný a na akej zmluve, alebo splnomocnení. Z praxe však všetci vieme, a to nie v málo prípadoch, že sa vyhotovia falošné doklady predávajúcich, herci to zariadia, nedá sa veriť ani notárom a ani ostatným úradníkom- a môžu sa dať návrhy na vklad. Nakoniec, ako to bolo pri bytovej mafie zmiznú aj predávajúci, respektíve ich nájdu mŕtvych.
Nepomáha ani založiť nehnuteľnosť za nejakú pôžičku / napr. známemu/ a mať záložnú ťarchu na LV. Veď na to aby sa táto ťarcha vymazala stačí !!! obyčajný list bez akéhokoľvek overenia a overenia podpisu záložného veriťeľa , že mu dlžník vrátil dlh a tak mu dáva kvitanciu a môže sa odblokovať nehnuteľnosť a predať. To mi dokonca kludne potvrdili aj na KÚ. Neochránia ani autorizovaná zmluva. Na čo je zákon o legalizácii príjmov z trestnej činnosti, prevenčná povinnosť a najma povinnosti bankárov, advokátov, úradníkov, podnikateľov a ostatných, aby hlásili nezvyčajné obchody, neobvyklé rýchle zmeny majiteľov, neštandarte vysoké, alebo nízke transakcie, a čo vlastne má za povinnosť aj právnik, čo schvaľuje na katastri vklady? Má ako Justícia zalepené oči?
Pýtam sa aj za všetkých - ako je možné zabrániť tomu, že ak niekto nechce, aby sa uskutočnil prevod jeho nehnuteľnosti bez jeho slobodného a pravého súhlasu - ktorý vyjadrí priamo, osobne, na katastrálnom úrade, alebo neviem kde, / ale nie na podanom papiery alebo aj poštou na podateľni Katastrálneho úradu, čo urobí hociktorý podvodník/ . Aký spôsob, doklady, techniku, postup, doklady, systém, vymyslieť aby sa to nedalo previesť? Poradte, pomôžte! Pokiaľ možno rýchlo, lebo prídeme o majetok! A k o s a m ô ž e m o c h r á n i ť ?
P.S. Policajti bez trestného oznámenia nezačnú nič robiť, a samotné podanie vkladu bez expertízy pravosti nezadá dôvod na akékoľvek konanie, škoda ešte nevznikla, tak oni nič nespravia a ani nemôžu zabrániť dokončeniu prevodu.
Každý príspevok pomôže.Vďaka

bimbo

trillan

Re: Ochrana pred okradnutím

Post autor trillan » 3.2.2014, 8:32

Dobrý deň.

Nakoľko ste sa tu už celkom dosť rozpísali, skúsim to zhrnúť:

Kataster nie je inštitúcia, ktorá ma riešiť spory (na to sú tu iné orgány),
kataster nie je inštitúcia, ktrorá by mala posudzovať, či došlo k nejakému tresnemu činu (nemá na to ľudí, techniku, zákonné možnosti - na to sú tu iné orgány, činné v tresnom konaní).

Odpoviem Vašou otázkou, ako ma kataster zistiť, že Vy ktorý poukazujete na tresny čin, ste ho nevykonali sám, napr. úmyslenym zavádzaním alebo neposkytnutím všetkých a pravdivých informácií?

Ak raz nejaká inštitúcia niečo v rámci svojej kompetencie overí, kataster nemá zákonný dôvod spochybňovať jej konanie, pokiaľ sa relevantným spôsobom (napr. úradne overenou listinou) nepreukáže opak. Túto problematiku rieši §70 katastrálneho zákona - hodnovernosť a záväznosť údajov katastra. Nápravu v danej veci môže vvykonať len inštitúcia, ktorá vykonala právny úkon alebo súd.PS: nemám záujem k tejto problematike sa ďalej rozpisovať, skúste radšej právnikov.

bimbo
Komentárov: 9
Člen od: 8.5.2012, 19:15
Kontakt:

Re: Ochrana pred okradnutím

Post autor bimbo » 3.2.2014, 15:04

V prvom rade ďakujem za Vašu odpoveď Trillan, a asi už len počkám na odpovede iných radcov keď Vy už nemáte záujem. Priznám sa však, že nerozumiem časti odpovedi tou mojou otázkou, ale nechajme to tak. Ešte raz vďaka. Bimbo

lukas
Komentárov: 873
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Ochrana pred okradnutím

Post autor lukas » 3.2.2014, 17:49

Ak sa bavíme o skutočnej bytovej mafii, kde Vám hrozí "zmiznutie", tak máte smolu, pretože žiaden úradník nebude riskovať a prípadný malý nedostatok s radosťou prehliadne. Na všetko ostatné, ako napísal trillian, sú iné orgány (súdy, polícia, prokuratúra).

bimbo
Komentárov: 9
Člen od: 8.5.2012, 19:15
Kontakt:

Re: Ochrana pred okradnutím

Post autor bimbo » 4.2.2014, 10:12

Ďakujem za úprimné slová, Lukas, myslím si, že nemá význam teraz rozoberať problematiku správania sa úradníkov, súdov, polícii, prokuratúry prípadne podvodníkov s nehnuteľnosťami a podobne, nakoniec toto je poradňa o problémoch s nehnuteľnosťami.
Ak si môžem dovoliť zopakovať moju otázku: Ako si môžem legálne a čo najistešie ochrániť nehnuteľnosť? / ako príklada uvediem, že niekto si na LV dá záložné právo veriteľa, doživotné užívanie, a iné/ Je nejaká možnosť?
Podotázka: nebolo by možné aby úradník mal právo a možnosť preveriť, spárovať overenie či predávajúci svoj súhlas, napríklad ten čo vyjadril svojím podpisom pri zmluve, pred notárom, matrikou overiť? / Zmenou zákona, predpisu?/ Nebolo by možné aby predávajúci bezpodmienečne musel svoj súhlas potvrdiť hodnoverne slobodne ešte raz? Napríklad osobne na katastrálnom úrade, v momente rozhodovania o povolení vkladu? / neviem síca ako imobilný/ Dnes je možné mať podpis predávajúceho aj bez overenia ako to je pri zmluvách autorizovaných advokátom, ten má dobrú poistku, chráni iba svojho klienta - kupujúceho podvodníka.... Alebo nie je možné dať na LV ťarchu, vecné bremeno alebo inú podmienku, napríklad, že tá konkrétna nehnuteľnosť sa nemôže prevádzať do nejakého času, alebo iba za podmienky, že budú súhlasiť ďaľšie dosoby uvedené na listine v spise, ale neviditľné na LV pre verejnosť?
Ďakujem vopred za odpovede.

lukas
Komentárov: 873
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Ochrana pred okradnutím

Post autor lukas » 4.2.2014, 16:20

Momentálne sa pripravuje úplne nový katastrálny zákon, môžete sa skúsiť obrátiť (alebo počkať až sa to dostane do pripomienkového konania) na Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, aby tam nejakú možnosť "silnejšej" ochrany zapracovali. Pokiaľ si dobre pamätám, rieši sa tam aj overovanie podpisov tak, aby to mohli pre kataster robiť len notári (tj. zmluva overená obecným úradom nebude spôsobilá na zápis)... ale nie som si stopercentne istý, už je to nejaký mesiac, čo som to prečítal.

bimbo
Komentárov: 9
Člen od: 8.5.2012, 19:15
Kontakt:

Re: Ochrana pred okradnutím

Post autor bimbo » 4.2.2014, 17:11

Ďakujem, určite si najdem nejaký spôsob ako sa k tomu dostať, a nejako to pripomienkovať, alebo presadiť ochranu predávajúcich - majiteľov. teraz mi to cice nepomôže, potom to pmôže aspoň druhým. Ďakujem za reakcie na môj príspevok. Nazozaj sa teraz nedá nič urobiť?

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: No registered users a 8 hosť