info

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
vlocka2910
Posts: 1
Joined: 7.3.2014, 12:04
Contact:

info

Post by vlocka2910 »

Dobrý deň chcela by som sa informovat mame rodinny dom vedla ktoreho je par mertou ornej pody tu ma 6 malitelou ja viem ze oni maju prednostne pravo na odkupenie ale nikto o to nemal zaujem az kym sme mi neodkulily 2 a zachvilku budeme mat 3 podiely chcem sa spytat ze keby to jeden s majitelou napadol sudne ale ty čo nam to predali mu to nechcu predat ako by to bolo potom s tymi našmi odkupenymi podielmy . A mi ako majitelia tych 2 podielou mame nejake väčšie pravo ? ( je to bez podielove vlastnictvo čo mame teda robyt kupovat dalšie alebo čakat lebo ta jedna vlasnička to dala na sud ako mame dalej postupovat .Dakujem
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: info

Post by lukas »

Rieši to občiansky zákonník 40/1964 Zb. takto:

Ak bola ostatným spoluvlastníkom spravená ponuka a odmietli ju alebo na ňu nezareagovali, tak napadnúť to nemôžu. Ak im ponuka spravená nebola, môžu si predkupné právo uplatniť do troch rokov od povolenia vkladu (§ 40a), po tejto lehote to však už napadnúť nemôžu (§ 101).

Čo sa týka Vašich práv ako vlastníkov "väčšiny podielov":
§ 139

(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.

(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

(3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 107 guests