Dedičský podiel

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Engy
Posts: 4
Joined: 14.3.2014, 15:20
Contact:

Dedičský podiel

Post by Engy »

Dobrý deň,

mám dotaz ohľadom ošetrenia dedičského podielu. Konkrétne ma zaujíma, ako si zaistiť, aby som nebola, bez môjho vedomia, vyradená z práva na podiel z dedičstva nehnuteľnosti po rodičovi. S matkou sa normálne stretávam a kontaktujem, no súrodenec si nárokuje na jej byt, manipuluje s matkou a tým pádom matka so mnou ohľadom tejto veci odmieta jednať.

Vopred vďaka za odpoveď, s pozdravom
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Dedičský podiel

Post by lukas »

Pokiaľ sa bojíte toho, že by Vaša matka za života darovala Vášmu bratovi byt, tak Vy s tým len ťažko niečo spravíte. Vaša matka je svojprávna a ako sa rozhodne, tak bude.
Každopádne v tomto prípade by išlo o neobvyklý dar a započítalo by sa to do dedičstva (buď sa nejako dohodnete alebo ak by ste mali s dohodou problém, takto by podľa § 484 občianskeho zákonníka rozhodol súd). Síce by Vás súrodenec nemusel vyplatiť, ale ak by v dedičstve ešte niečo ostalo, tak by to nedostal (samozrejme v závislosti od hodnoty toho, čo ostalo).
Engy
Posts: 4
Joined: 14.3.2014, 15:20
Contact:

Re: Dedičský podiel

Post by Engy »

Pekný večer,

áno, správne ste pochopili môj dotaz - Vďaka za odpoveď.
Čo sa dohody týka, tak tá možná nebude. Matka v tejto veci odmieta so mnou jednať a o jej svojprávnosti (úplnej v tejto veci), dlhodobo pochybujem. Mám pocit, že má riadne psychické problémy a "vyletí" na človeka každodenne úplne bezdôvodne. A vzhľadom na problémy, ktoré mi už spôsobila, aj so sestrou (nejde o brata) a jej dcérou, aj pochybujem, že bude niečo riešiť. A to som ju v živote uprednostnila a nechala si ňou prekaziť množstvo životných príležitostí. Nebyť najbližšou rodinou, riešila by som sestrine, a na to naväzujúce aj neterine a mamine skutky na patričnom orgáne.

Život je občas zložitý a len sami si zaň zodpovedáme, nehladiac na to, či som niekoho rešpektovala, milovala a tým si spôsobila množstvo ujm.

Čo sa súdneho rozhodnutia týka, tomu som príliš nerozumela. To by som zrejme musela riešiť až po podpise Darovacej zmluvy na sestru.

Dnes som matke, ako vždy úprimne, povedala o verejne dostupnom portály katastra, aj o tejto diskusii. V tejto súvislosti ma zaujíma, či v príp., už spomenutého, podpisu Darovacej zmluvy (na sestru), je nový vlastník nehnuteľnosti, resp. pôvodný, povinný uskutočniť nový zápis do katastra. Ak áno, do akého termínu a v akom časovom intervale bude daný zápis prístupný na portály správy katastra príslušného okresného úradu.

Vopred vďaka za odpoveď.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Dedičský podiel

Post by lukas »

Engy wrote: Čo sa súdneho rozhodnutia týka, tomu som príliš nerozumela. To by som zrejme musela riešiť až po podpise Darovacej zmluvy na sestru.
To bolo myslené v dedičskom konaní, keď Vaša matka zomrie. Takže to po podpise darovacej zmluvy riešiť nebudete.
Engy wrote: Dnes som matke, ako vždy úprimne, povedala o verejne dostupnom portály katastra, aj o tejto diskusii. V tejto súvislosti ma zaujíma, či v príp., už spomenutého, podpisu Darovacej zmluvy (na sestru), je nový vlastník nehnuteľnosti, resp. pôvodný, povinný uskutočniť nový zápis do katastra. Ak áno, do akého termínu a v akom časovom intervale bude daný zápis prístupný na portály správy katastra príslušného okresného úradu.
Povinnosť nie je, ale aby to na katastri zapísali, bolo by fajn podať návrh na vklad do troch rokov od podpisu zmluvy. Katastrálny odbor má na rozhodnutie 30 dní, samotný zápis najneskôr do ďalšieho dňa. Dostupnosť na internete záleží na tom, kedy sa aktualizujú údaje katasterportálu (ide len o informatívne údaje, takže aktualizácia neprebieha hneď, ale s nejakým časovým odstupom, najčastejšie však raz za deň-dva).
Engy
Posts: 4
Joined: 14.3.2014, 15:20
Contact:

Re: Dedičský podiel

Post by Engy »

Vďaka za odpoveď, no nepozrúc sa sem, ani neviem, že ste zareagovali.
Ono je to oveľa zložitejšie - najbližší mi robia zo života peklo a ja si chcem, konečne, obhájiť, na čo mám právo.
To chcete povedať, že vlastne v tejto veci nemám žiadne. Dobre tomu rozumiem?
trillan

Re: Dedičský podiel

Post by trillan »

Dobrý deň.

Laicky povedané mate také právo, ake Vám zakon určuje (to Vám ani žiadnemu oprávnenemu dedičovi nikto nevezme). To, že Vy máte za to, že mate mať zo subjektívnych alebo objektívnych príčin "iné ako zákonom určené právo" a neviete sa dohodnúť, musite si nárok preukázať a domáhať sa tohoto práva zákonnými možnosťami.
Engy
Posts: 4
Joined: 14.3.2014, 15:20
Contact:

Re: Dedičský podiel

Post by Engy »

Skutočne neviem, kam mierite. Žiadne "iné ako zákonom určené právo", ako uvádzate, si nemienim uplatňovať.
Dajte konkrétnu radu, nie zaútočíte na niekoho, kto si to nezaslúži a ani ho nepoznáte!
Vďaka za pochop, s pozdravom
trillan

Re: Dedičský podiel

Post by trillan »

Dobrý deň.

Prepáčte, nikoho som nechcel uraziť a ani na neho zaútočiť (ak chcete môžete si pozrieť predchádzajúce diskusie a urobte si sama obraz).

V princípe som len reagoval na Vaše otázky:

1. "najbližší mi robia zo života peklo a ja si chcem, konečne, obhájiť, na čo mám právo" - len toľko, že to čo si Vy predstavujete, že na to právo máte (napr. z morálneho hľadiska) ešte neznamená, že máte na to právo z právneho hľadiska (nemusí to byť vždy to isté a hlavne keď mate medzi sebou spor s rodinnými príslušníkmi, ako sama uvádzate).
2. "To chcete povedať, že vlastne v tejto veci nemám žiadne. Dobre tomu rozumiem?" - bez ohľadu na súčasny stav medzi rodinnými príslušníkmi, Vám ani iným opravneným dedičom sa práva nadobúdať veci po poručiteľovi nemenia.
3. "Skutočne neviem, kam mierite. Žiadne "iné ako zákonom určené právo", ako uvádzate, si nemienim uplatňovať." - inými slovami chcete "svoj" podiel po rodičoch, nakoľko zrejme už teraz sa cítite dosť "znevýhodnena". Absolútne nechcete akceptovať, aby sa Vaša mama slobodne rozhodla, ako so svojim (nie Vašim, alebo v budúcnosti možno aj Vám prislúchajúcim) bude nakladať. Ak ju považujete za nesvojprávnu, tak to je už o inom (nikde ste nič take nespomenula).

PS: Aby ste rozumeli, Vaše reakcie sú skôr emotívne ako racionálne (dá sa to samozrejme pochopiť), lenže práve tie emotívne riešenia bývajú skoro vždy najhoršie. Ja som, Vám to napísal len preto, aby ste mali aj iný ako zaujatý názor, bez ohľadu na rodinné pomery a nie preto aby som Vás útočil, osočoval alebo niečo ine. Je m jasné, že takéto veci sa moc dobre nečítajú a je len na Vás čo a či vôbec niečo si s toho vyberiete.

PS2: A aby ste nepovedali, že som Vám nedal riešenia, tak tie sú zhruba takéto:
1. dohodnúť sa a vyriešiť to "k spokojnosti" všetkých,
2. vysporiadať majetok "za živa" na všetkých, alebo adekvátne každému, čo mu prísluha a mame zriadiť doživozne právo bývania,
3. ak sa obávate, že by mama mala prísť o strechu nad hlavou, keď nebude iná možnosť zbaviť ju svojprávnosti a súdobne určiť dôveryhodného opatrovníka, ktorý bez súhlasu súdu nebude môcť previesť nehnuteľnosti na inú osobu (tým si v podstate nepriamo zabezpečite, to čo ste chceli na začiatku)
4. v prípade, že sa vám riešenia nepodarí a dôjde k tomu čo nechcete, buď rezignujete alebo to budete riešiť dodatočne súdnou cestou...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 68 guests