pozemok dedicstvo

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
dana
Posts: 1
Joined: 19.3.2014, 10:33
Contact:

pozemok dedicstvo

Post by dana »

pri dedicskom konaní po matke, som nasla pozostalostny vykaz o decícstve zo 40_tych rokoch z otcovej strany. Uvadzaju sa tam pozemky v centre mesta o vymere 400 m2 a ako vlastnici su tam uvedeni moj otec, jeho brat a ich matka. Pozemky su zaevidovane aj na katastri ako neznamy vlastnik a parcela je oznacena pismenom "E". Brat nemal deti, takze vyhradnym dedicom by som mala byt ja. Je mozne sa o tieto pozemky uchadzat a otvorit dedicske konanie a co k tomu potrebujem.
V pozostalostnom vykaze som nasla este dalsie pozemky, ale na katastri sa nenachazaju moji predkovia ako vlastnici. V jednom pripade je uvedena uplne ina osoba a v druhom pripade sa nachadzaju moji predkovia, ale len s tretinovou vymerou oproti pozostalostnemu vykazu.
dakujem
trillan

Re: pozemok dedicstvo

Post by trillan »

Dobrý deň.

K prvej časti, môžete sa uchadzať o vlastníctvo v rámci dedičského konania, stačí požiadať na okresnom súde, ktorý pralúha miestu úmrtia poručiteľa alebo podľa katastráleho územia, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Vlastníctvo poručiteľa dokladujete na základe výpisu z listu vlastníctva, napr. z katasterportálu alebo z katastra (ako budú od Vás žiadať na súde).

K tej druhej záležitosti je veľmi ťažko sa vyjadriť, nakoľk od 40-tých rokov po dnes mohlo dôjsť k veľkému množstvu právnych prevodov a to ešte v pozemkovej knihe, evidencií nehnuteľností alebo v katastri nehnuteľnosti. V súčasnosti na každú parcelu by ste si museli dať vyhotoviť identifikáciu alebo geometrický plán (po zápise diela ROEP už len GP), kde by sa obnovila pôvodná parcela do katastrálneho stavu a postupne by ste zisťovali spätne ako súčasný vlastníci nadobúdali pôvodné nehnuteľnosti čo je veľmi pracná a veľakrát aj nereálna úloha aj pre ľudí, ktorí sa vyznajú v pozemkovom práve (nemožnosť nahliadnuť do listín, vlastníci nespolupracujú a pod.)
Čo sa týka tretinovej výmery, je zrejmé že zvyšné 2/3-iny boli taktiež predmetom nejakého právneho prevodu.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 76 guests