Darovanie bytu vs. dedičské konanie

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
mischeell

Darovanie bytu vs. dedičské konanie

Post by mischeell »

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, manželov dedko nám v podiele 1/2 daroval svoj byt. Dedko ešte žije a má dvoch synov, ktorí o tom, že nám dedko daroval byt nevedia a do dedkovej smrti ani vedieť nebudú (dedko si to neželá). Lenže synov nevydedil. Tak som sa chcela opýtať, či po jeho smrti, pri dedičskom konaní, budú môcť nejak napadnúť darovaciu zmluvu a či by sme mohli prísť potom o byt? Pretože viem, že dar si môže žiadať späť iba darca v prípade, ak by sme sa k nemu, alebo členom jeho rodiny správali tak, že by sme hrubým spôsobom porušovali dobré mravy. Ale viacerí nám tvrdia, aby dedko ešte počas života napísal ešte iný papier, aby sme o ten byt po jeho smrti neprišli.
A ešte jedna otázka - dedko nám byt daroval celý aj so zariadením, lenže to nikde v darovacej zmluve nie je zapísané a dedko má dosť cenné veci, ako kryštál atď. Nič iné, čo by mohlo spadať do dedičského konania nemá. Môžu sa od nás jeho synovia pri dedičskom konaní dožadovať dohto zariadenia bytu? Aj keď sme počas jeho života dostali ten byt my a kopec vecí v ňom je už naších? Ďakujem pekne za odpoveď.
Peterx

Re: Darovanie bytu vs. dedičské konanie

Post by Peterx »

Zneplatniť ju môžu jedine tak, že preukážu porušenie dobrých mravov alebo že zmluva nebola uzavretá v súlade so zákonom. Ako zabrániť tomu prvému je samozrejme na Vás. Ten druhý prípad za Vás vyriešil kataster, ktorý v zmluve nenašiel problém a povoli jej vklad.

Čo sa týka ostatných vecí, na tie hodnotnejšie si radšej napíšte zmluvu a nechajte dedkov podpis overiť na matrike alebo u notára. V prípade problémov po jeho smrti sa určite dá dokázať že Vám v byte nechal aj tie veci, takže Vám ich daroval bez písomnej zmluvy (podľa zákona treba zmluvu len na nehnuteľnosti), ale papier je papier.

Pokiaľ dedko nebol extrémne bohatý človek (neobvyklé darovanie sa započíta do dedičstva), netrápi Vás, že polovica toho bytu je výlučným vlastníctvom manžela a viete, že dedkovi synovia to nejako prežijú, keď sa o tom dozvedia, tak neviem o ďalších problémoch s darovaním.
irenaklimcova
Posts: 2
Joined: 10.6.2014, 13:48
Contact:

Re: Darovanie bytu vs. dedičské konanie

Post by irenaklimcova »

dobry den chcela bi som sa spytat .mam manzela a jeho mama a jeho otec chcu prepisat dom na mojho muza a chcela bi som vediet co potrebujeme. dakujem
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Darovanie bytu vs. dedičské konanie

Post by lukas »

irenaklimcova wrote:dobry den chcela bi som sa spytat .mam manzela a jeho mama a jeho otec chcu prepisat dom na mojho muza a chcela bi som vediet co potrebujeme. dakujem
2x kúpnu alebo darovaciu zmluvu, predávajúci (alebo darujúci) musí mať na zmluve overené podpisy u notára alebo na matrike, potom predložiť na zápis do katastra spoločne s návrhom vklad a 66 eurový kolok. Alebo ak k tomu pridáte vytlačený elektronický formulár o zamýšľanom návrhu na vklad, potom je poplatok 51 eur.
Guest

Re: Darovanie bytu vs. dedičské konanie

Post by Guest »

dobry den mi mame velky rodiny dom , ale ten dom je rozdeleny na dve časty jednej časty byvam ja z manzelom a v druhej jeho babka zos synmi .Ale mi mame len ten stari list vlastnistva ,lebo babka prepisala na dvoch synov svoju polovicu a oni maju novi list vlastnistva chcela by som vediet ze či manzelovi stači aj ten stari list . A napiste mi ze ake papiere potrebuju.Akde mi daju darovaciu zmluvu.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Darovanie bytu vs. dedičské konanie

Post by lukas »

Guest wrote:dobry den mi mame velky rodiny dom , ale ten dom je rozdeleny na dve časty jednej časty byvam ja z manzelom a v druhej jeho babka zos synmi .Ale mi mame len ten stari list vlastnistva ,lebo babka prepisala na dvoch synov svoju polovicu a oni maju novi list vlastnistva chcela by som vediet ze či manzelovi stači aj ten stari list . A napiste mi ze ake papiere potrebuju.Akde mi daju darovaciu zmluvu.
K predajú nehnuteľnosti list vlastníctva nepotrebujete; na katastri ho majú aktuálny. Darovaciu zmluvu Vám môže napísať ktokoľvek, ak s tým však nemáte skúsenosti, odporúčam obrátiť sa na notára alebo advokáta.
irena

Re: Darovanie bytu vs. dedičské konanie

Post by irena »

to ak chcu prepisat dom na svojho syna potrebuju darovaciu zmluvu
irenaklimcova
Posts: 2
Joined: 10.6.2014, 13:48
Contact:

Re: Darovanie bytu vs. dedičské konanie

Post by irenaklimcova »

keby som chcela prepisat na syna dom co mame potrebovala bi som len darovaciu zmluvu ci aj nejake ine doklady
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Darovanie bytu vs. dedičské konanie

Post by lukas »

irenaklimcova wrote:keby som chcela prepisat na syna dom co mame potrebovala bi som len darovaciu zmluvu ci aj nejake ine doklady
Návrh na vklad, kolky, 2x zmluvu. V niektorých prípadoch môžu byť potrebné aj iné doklady, to však záleží od ďalších okolností.
Samogin

Re: Darovanie bytu vs. dedičské konanie

Post by Samogin »

Mama spolu s nevl.otcom vlastnila byt v panelovom dome.Každý polovicu.Nevl.otec daroval svoju polovicu svojim trom deťom a mama darovala svoju polovicu mojej sestre.Ja ani sestra nemáme k nevl.otcovi žiadne právne nároky (adopcia,osvojenie a pod.)Potiaľto je všetko v poriadku.Mama následne zomrela. Ja som potom zistil,že darovaný byt je riadne prepísaný na KN na sestru a 3 deti nevl.otca,ale pozemok k bytu (spoluvlastnícky podiel pod domom a vedľa domu) je stále majetkom mamy a nevl.otca a sú takto stále zapísaní v KN. Jedná sa o cca 14m2.Dotazom na KN som zistil, že byt bol na jednom LV a pozemok na druhom LV,teda pravdepodobne mama s nevl.otcom "zabudli" darovať aj túto súčasť bytu. Na môj dotaz e-mailom mi KN odpovedal toto:Parcely č.xxx a yyy, ktoré sú evidované na LV č.0000, tvoria spoločný dvor prislúchajúci k bytovým domom postaveným na parc.č.xxx a yyy.
Spoluvlastnícky podiel na spoločnom dvore je neoddeliteľne spojený s vlastníctvom bytu alebo nebytového priestoru (§ 13 ods. 1 a §19 ods. 1 zákona č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov). Neviem, čo mám teraz robiť?Môžem napadnúť darovaciu zmluvu? Musí byť vykonané dedičské konanie na tento pozemok,keď je súčasťou už darovaného a zapísaného bytu v KN? Je tento darovaný byt "predajný" bez vyporiadania sa zo spoluvlastníckym podielom? Doteraz nechápem prečo bol byt a podiel zapísaný každý zvlášť na dvoch LV. A prečo toto nezistil KN pri vklade darovacej zmluvy na byt?Nezistil to ani súd po smrti mamy ani notárka poverená vyporiadať dedičstvo. Ďakujem za odpoveď a prípadné rady.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 115 guests