hranica - zateplenie

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
sepi

hranica - zateplenie

Post by sepi »

Chcem sa spytat, ak ma sused postaveny dom na hranici pozemku a chce ho zateplovat, ci mu to musim dovolit ?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: hranica - zateplenie

Post by lukas »

§ 127, ods. 3 Občianskeho zákonníka:
Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.
sepi

Re: hranica - zateplenie

Post by sepi »

...to chapem, ale ide o to, ze sused ma dom na hranici pozemku a jeho zateplenie by bolo na ukor nasho pozemku a zasah do nasho vlastnickeho prava...
My sme si kvöli par centimetrom pri vchode museli zvolit alternativu pristresku garaze, namiesto murovanej, aby sme mali aj nadalej bezproblemovy prechod cez pozemok... Tak ja som sa na svojom pozemku musel uskromnit, prispösobit, aby som si nevyrobil dalsie problemy a sused sa zastraja, ze on zateplovat bude tak, ci tak, ze pöjde hoci aj na sud... Möze mu take nieco sud povolit a mne nariadit ?
trillan

Re: hranica - zateplenie

Post by trillan »

Dobý deň.

Tak Vás a ani Vášho suseda by som za susedov teda v žiadnom pripade nechcel, to by som sa radšej od Vás odsťahoval....typicky slovenský prístup keď nemám ja, nebude mať ani sused...

Ale k veci:
- na Vašu otázku Vám jednoznačne odpovedav lukas. Čo sa týka súdu ten môže v podstate "čokoľvek čo uzná za správne a najvhodnejšie". Kedže mi nepoznáme podmienky za akých chce alebo musí sused zateplovat (stará omietka, opadávanie, a pod.) tak asi ťažko sa ktomu tu niekto kvalifikované vyjadrí. V podstate záleži ak k súdu dôjde, bude záležať na tom ako bude podaná žaloba a aká bude z Vašej strany obhajoba.
- "My sme si kvöli par centimetrom pri vchode museli zvolit alternativu pristresku garaze, namiesto murovanej, aby sme mali aj nadalej bezproblemovy prechod cez pozemok" - kto normálny na svojom pozemku by si zamuroval prístup ku svojej stavbe??? čo to ma spoločné s Vašim susedom keď ste stale na svojom pozemku? Len nenapíšte, že Vám nechcel predať pozemok pred stavaním prístrešku....
- ale aby ste na mna len nenadávali:
na Vašom mieste by som to riešil cez stavebný úrad, sused by mal mať minimálne ohlasovaciu povinnosť, t.j. tam by som sa informoval ako môžem ďalej postupovať. Ale ešte predtým by som si zavolal geodeta (dajme tomu aj za účasti suseda a stavebného úradu), aby mi vytýčil hranicu pozemku a vyhotovil mi na mieste protokol o vytýčení s možnosťou vyjadrenia sa všetkých strán (pre Vašu info, nestačí len pozrieť do katastrálnej mapy, hlavne keď Vám ide len o "cm"). A to ešte len budete prekvapený, keď Vám osoba opravnená vykonávať geodetické a kartografické práce povie s akou presnosťou je hranica vytýčena pozemku (napr. 3.trieda presnosti čo je prevažná väčšina určenia pôvodných bodov je 24 cm s dvojnásobnou odchýlkou s pravdepodobnosťou 95 %)...takže hor sa nebyť na súde o 10-15 cm, ktoré neposúdi ani najlepší ználec, ale zo susedom radšej zajdite na pivo a tešte sa z toho, že budete mať pekné, kultúrne prostredie zo strany suseda a hlavne Vám nebude opadavať susedová omietka do Vašej záhrady...čo by za to väčšina susedov na SR dala....
-
bobor

Re: hranica - zateplenie

Post by bobor »

Pekne napísané.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests