ulička k nehnuteľnosti

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
nitrancan
Posts: 3
Joined: 28.7.2014, 12:24
Contact:

ulička k nehnuteľnosti

Post by nitrancan »

Dobrý deň,

vlastním nehnuteľnosť, ktorá má prístup z uličky, túto uličku pred časom (pred r. 1989) kúpila suseda. O tejto skutočnosti sme sa dozvedeli (další susedia) nedávno, keď som túto nehnuteľnosť zdedil a neskor chcel predať. Ovšem, keď sa mi naskytne kupec, suseda vyštartuje s tým, že ulička je jéj a nedovolí nikom po nej chodiť, natož autom, aby mohol parkovať vo dvore. Samozrejme, že mi tým odradí každého kupca.
Je, prosím možné, aby (i keď je vlasníkom uličky) mohla zamedziť prístup k nehnuteľnosti?, poprípade žiadať náhradu za používanie?
Stávajúcím majitelom a ani mně problém nerobí (prídem, odídem a i parkujem vo dvore), ale prípadný nový majitel je tým zaskočený a upustí od zámeru odkúpeni. Ako sa dá s takouto situaciou vyporiadať? Ďakujem za odpoveď.
nitrancan
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: ulička k nehnuteľnosti

Post by lukas »

Pokiaľ sa dohodnete, vecné bremeno v prospech vlastníka parcely (nie konkrétnej osoby, ale v prospech vlastníka parcely, aby toto právo prešlo aj na budúcich vlastníkov) je možné zriadiť aj bezodplatne, ale budete musieť katastru zaplatiť za návrh na vklad.
Pokiaľ sa nedohodnete, môžete to riešiť súdne, ale súd jej prizná primeranú náhradu.
Takže ak sa nedá riešiť prístup cez Vaše pozemky, zadarmo to nebude.
nitrancan
Posts: 3
Joined: 28.7.2014, 12:24
Contact:

Re: ulička k nehnuteľnosti

Post by nitrancan »

...neviem ako je možné, že sme (ostatný susedia) neboli prizvaný k vyjadrení. Najskor je už premlčaná doba, ale nedá sa to napadnúť? Chcel som odkúpiť podiel, žial dohoda nieje možná (hrajú na lacný odkup). Jak je vidieť, zákony sú na strane špekulantov.
trillan

Re: ulička k nehnuteľnosti

Post by trillan »

Dobrý deň.

Je až neskutočne, čo si predstavujete pod pojmom "premlčacia doba vlastníctva". To by ste naozaj chceli, aby vlastníctvo napr. Vášho domu a pozemku pod domom bolo možné premlčať povedzme za 10 rokov? Bez urážky. ale sám ste špekulant ako vyšitý...

A čo sa týka vysporiadania prístupu ku domu, za to a môžete poďakovať rodičom že to nedoriešli, resp. môžete byť vlastne rád (a aj Vaši predchodcovia), že vlastníci pozemku doteraz od Vás nepýtali nič za používanie ich majetku a že Vás nechajú stále bez problemov užívať pozemok....

Čo je to "lacny odkup"? To Vám to chcu predať lacno? (draho si pod tym pojmom nepredstavujem)...ale v podstate rada je jednoduchá, pozemok odkúpte (vzhladom k domu je cena takmer zanedbatelna) a následne predajte pozemok aj z domom za trhovu hodnotu (v strate na 100% nebudete), alebo znížte cenu a následne si nový majitelia vysporiadajú aj prístup.
nitrancan
Posts: 3
Joined: 28.7.2014, 12:24
Contact:

Re: ulička k nehnuteľnosti

Post by nitrancan »

pre trillana:
je zrejmé, že ste si to prčítal iba zbežne, inak by ste nemohol napísať to čo ste napísal.

Je jasné, že tu asi žiadnu chytrú radu nezískam.
trillan

Re: ulička k nehnuteľnosti

Post by trillan »

Dobrý deň.

Kedže som zrejme podľa Vás nepochopil, skuste mi kvalifikovane odpovedať na par otazok:

1. Čo si predstavujete pod chytrou radou keď ste nikdy (a ani Vaši právny predchodcovia) pozemok, ktorý tvorí pristup nevlastnili?
2. Čo je to lacný odkup?
2. Je podľa Vás správne napadnúť legálne nadobudnute vlastníctvo iného len preto, že ho chcete užívať (dokonca najradšej by ste ho aj vlastnili) aj Vy?
3. Čo je podľa Vás zle na tom, že ste tu dostali všetky legálne rady, ako dany problem vyriešiť? O špekuláciach sa radšej nebavme...
4. Prečo suseda od Vás nič nevybera keď jej chodite po jej pozemku? To Vám nevadí?
5. Keď ste 100%-tne presvečený, že Vaši prechodcovia boli (museli byť) úmyselne zavedený do omylu (dokonca to možno aj viete dokázať), prečo ste to neriešili dohodou, príp. prečo ste to ešte nedali na súd (ak dohoda nie je možna)? Veď predsa keď viem, že mam pravdu, viem že na súde vyhram....

Alebo viete čo? Kľudne ani nemusíte odpovedať. Toto nie je právna poradňa. Toto je hlavne o katastri nehnuteľnosti, kartografii a geodezií.Vy v podstate ani radu ako to je možne bežne legálnou cesto vyriešiť nepotrebujete a zrejme ani nechcete. Odporúčam Vám obrátiť sa na advokátov a keď Vás dostatočne vyciciajú, možno si spomeniete, že to bolo možné vyriešiť aj jednudochšou a lacnejšou cestou....
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests