Dom a LV iba na "E" parcely

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Ibo81
Posts: 3
Joined: 13.8.2014, 15:45
Contact:

Dom a LV iba na "E" parcely

Post by Ibo81 »

Dobrý deň,
chcem poprosiť o erudovanú radu. Po dedičskom konaní a odkúpení istých častí pozemkov a rodinného domu som sa stal spolumajiteľom súboru troch E-čkovych parciel, na ktoré mám spolu s mojou matkou listy vlastníctva. Zarážajú ma však trochu nasledovné skutočnosti:

- podľa katastra a výpisu sú tieto E-čkové parcely (orná pôda) evidované na listoch vlastníctva, ale zároveň patria pod hranice vytvorených "C"-čkových parciel, na ktoré listy vlastníctva nejestvujú (teda tri E parcely s listom vlastníctva patria pod dve C parcely bez listu vlastníctva)

- v rámci jednej z E parciel stojí rodinný dom - nemusí byť táto parcela evidovaná ako "C" ?

- je potrebné mať vytvorené listy vlastníctva na "C" parcely, alebo je možné ich ponechať na "E" parcely? Je to z právneho a zákonného hľadiska v poriadku?

Ďakujem pekne vopred.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Dom a LV iba na "E" parcely

Post by lukas »

Parcela EKN musí byť vždy zapísaná na nejakom list vlastníctva, kde sú zapísaní jej vlastníci. Ak by na totožnú CKN parcelu bol založený list vlastníctva, potom by ste na jeden pozemok mali dva listy vlastníctva - išlo by o duplicitu vlastníctva.

Dom je identifikovaný súpisným číslom a parcelou CKN, na ktorej je postavený. To, že samotné vlastníctvo pozemku je evidované v registri EKN, nie je dôležité.

EKN parcelu nie je potrebné meniť na CKN. Z pohľadu zákona je to v poriadku a pre Vás ako vlastníka to stále znamená, že vlastníte nejaký pozemok. To, že je vlastníctvo zapísané k CKN a nie EKN, nie je dôležité.
Ak by ste však chceli, môžete si zaplatiť komerčného geodeta, ktorý na to spraví geodetický plán a ten potom stačí aj so žiadosťou poslať na kataster, aby to zapísali (zmenili).

Treba však spomenúť aj trocha odlišné postavenie oproti CKN:
  • - druh pozemku EKN nie je záväzný, treba sa pozrieť na druh pozemku totožnej CKN (takže si skontrolujte, za čo platíte obci dane, aby ste náhodou zbytočne neplatili viac)
    - výmeru parcely EKN je možné meniť aj bez konania (čiže ak kataster zistí chybu vo výmere, spraví protokol o oprave a vás len informuje, pri konaní Vás musí vopred informovať, že začína konanie (samozrejme nemôže opravovať len tak bez nejakých podkladov)
    - ak to budete chcieť niekedy predať, záujemcom budete musieť vysvetliť rozdiel medzi EKN a CKN
Pre ešte viac informácií si prečítajte vysvetlenie pojmov - Parcela registra C a Parcela registra E.
trillan

Re: Dom a LV iba na "E" parcely

Post by trillan »

Dobrý deň.

Keď už chcete "erudovanú radu" (však prečo nepoužiť nejaké slovnenské synonym, keď ich je toľko, že ano? :-), s tým čo napísal Lukas sa dá len súhlasiť. Len by som dodal, že ak ste už kúpili a dedili pozemky v registri "E", ich hranice v teréne nie sú zrejmé a nie je zaručené, že tie vlastnícke hranice tych troch pozemkov naozaj presne zodpovedajú tým dvom pozemkom v registri "C" (to, že ste niekde videli nejakú približnú identifikáciu možno v ROEP a pod. Vám to nikdy nezaručí). Však prečo najprv kupiť a až potom zisťovať čo som vlastne kúpil nie (zamerať, vytýčiť v teréne)? A to ešte nehovorim o tom, že 80 % slovákov úžíva niečo iné ako vlastní....Slovami klasika - To je také slovenske :)
Ibo81
Posts: 3
Joined: 13.8.2014, 15:45
Contact:

Re: Dom a LV iba na "E" parcely

Post by Ibo81 »

Dobrý deň,
ďakujem za odpoveď. Pozastavil som sa však pri tomto:
- druh pozemku EKN nie je záväzný, treba sa pozrieť na druh pozemku totožnej CKN (takže si skontrolujte, za čo platíte obci dane, aby ste náhodou zbytočne neplatili viac)

Je tu napr. rozpor v druhu pozemku - jedna C parcela, pod ktorú patrí veľká čast E, je klasifikovaná ako druh pozemku "Zahrady", pričom ta E-čková parcela ako "Orna poda"

Na základe čoho boli vlastne tie C-čkove parcely vytvárané a kategorizované? A ktoré parcely sú smerodajné (záväzné) pri daniach z nehnuteľnosti, C-čkové alebo E-čkové ?

Ďakujem.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Dom a LV iba na "E" parcely

Post by lukas »

Druh pozemku je záväzný v CKN, takže dane by ste mali platiť podľa toho.

Skúste si prečítať tie odkazy v mojej odpovedi vyššie, je to tam veľmi zjednodušene popísané, aký je rozdiel medzi EKN a CKN.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests