nevieme čo robiť

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
Anetta Dobisová
Posts: 1
Joined: 18.8.2014, 7:35
Contact:

nevieme čo robiť

Post by Anetta Dobisová »

Dobrý deň
chcela by opísať a opýtať sa čo robiť v takomto prípade:
Moji starí rodičia v roku 1965 kúpili a riadne vyplatili pôvodných vlastníkov ornej pôdy. Spísali o tom dohodu pred svedkami a pracovníkom vtedajšieho úradu v obci, avšak k zápisu tejto zmeny z neviem akých dôvodov v katastri nedošlo. Pôvodní vlastníci zomreli, a preto sme ešte pred začatím dedičského konania boli za ich deťmi s dohodou o predaji pozemku (z roku 1965) s tým, že tento by nemal ísť do dedičského konania s tým, že ich rodičom už nepatril, o čo aj ich deti vedeli. Aj napriek tejto vedomosti však dedičstvo tejto im nepatriacej pôdy prebehlo a na liste vlastníctva boli zapísané deti predávajúcich pôvodných vlastníkov ornej pôdy, ktorú riadne kúpili moji starí rodičia. Opakovane sme žiadali "nových vlastníkov" o prinavrátenie ornej pôdy, avšak doteraz nič neurobili, daný stav im vyhovuje.
Nevieme čo robiť v danej situácii, ako ju vyriešiť a domôcť sa svojho vlastníckeho práva. Máme záujem o priateľské vyriešenie daného problému, nakoľko si naše rodiny boli v minulosti veľmi blízke. Prosím Vás o radu a odpoveď.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: nevieme čo robiť

Post by lukas »

Kataster to zmeniť nemôže, pretože to prešlo už ďalším prevodom (dedičským konaním). Pokiaľ sa neviete dohodnúť, vždy to môžete riešiť súdnou cestou.
Daniela Tarabová
Posts: 1
Joined: 18.8.2014, 20:38
Contact:

Re: nevieme čo robiť

Post by Daniela Tarabová »

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Kupujeme v Malackách v záhradkárskej osade Nad Výhonom chatku so záhradkou. Predávajúca má pripravenú kúpno-predajnú zmluvu v ktorej uvádza, že je majiteľom. Chcela by som vedieť, či má podaný návrh na vklad do katastra, alebo kto je majiteľom. Nevieme, či to môžeme kúpiť, alebo ako máme postupovať ďalej.


Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

S pozdravom

Daniela Tarabová
trillan

Re: nevieme čo robiť

Post by trillan »

Dobrý deň.

Pre Anette:
Ak ste sa doteraz bez nátlaku nedohodli, tak sa už ani nedohodnete. Na Vašom mieste by som začal vyvíjať postupne tlak na jednotlivých vlastníov (napr. písomne na doručenky by som vyzval každého vlastníka na dohodu aj s termínom dokedy) s tým, že ak odmietne tak pôjdete aj na súd a ako argument by ste použili práve tu podpísanú dohodu na obci a prípadných svedkov, ktorý sa tejto dohody zúčastnili, aby ste mali na súde doklad, že oni sa nechceli dohodnúť a to bremeno potom zostane na nich). Ak si s tým neviete dať rady, najdite si na to osobu, ktorá s tým ma skúsenosti a bude to riešiť na neutrálnej pôde. Určite s väčšinou sa po tlaku na ich osoby aj dohodnete.

V prípade akejkolvek nemožnosti dohodnúť sa, odporúčať dať na súde predbežné opatrenie zákazu nakladania s nehnuteľnosťami a to až do ukončenia sporu, tak aby ju nemohli previesť na iné osoby a tým Vám absolútne znemožniť danú vec vyriešiť (tam by ste sa práva už asi nedovolala nikdy), takže čas je určite proti Vám a Vy ak chcete zjednať nápravu, musite čo najskôr konať a to už bez ohľadu na dôsledky.

A prečo sa to nedostalo na kataster? No zrejme preto, že na kataster to nikto nezaniesol, mohla to byť dohoda o buducej zmluve, alebo ta dohoda nemala všetky náležitosti, na základe ktorých by bolo možné vykonať vklad na katastri, príp. iných množstvo možností. V každom prípade, Vy alebo osoba v ktorej prospech táto dohoda mala byť vyhotovená ste ju na kataster nepredložili. Otázkou zostáva, či účastnici tej dohody boli všetci vlastníci, ktorí boli evidovaný na liste vlastníctva v tom čase. Ak boli neznámi alebo mŕtvi, bolo potrebné najprv vykonať dedičské konania, resp. tieto neznáme osoby nájsť a ich identifikovať.

Pre Danielu:
Predávajúca Vám jednoducho môže ukázať aktuálny platný list vlastníctva, že je vlastníkom. Ak Vám ho ukázať nevie alebo nechce, môžete si to overiť na príslušnom katastri, alebo na www.katasterportal.sk (predpokladám, že údaje o chatke a pozemku viete, kedže ich chcete kúpiť).
Ak nemáte žiadne informácie o nehnuteľnostiam, ppríp. iné pochybnosti, obratťe sa na geodeta alebo inú osobu, ktorá sa vyzná v pozemkovom práve a s tým Vám aj pomôže. Návrh kupnej zmluve bez vykonania samotného vkladu nič nerieši.

Inak na Vaš problém je v podstate jednoduchá odpoveď, v zmluve sa zaviažte, že vyplatite kúpnu zmluvu až po odvkladovaní na katastri a doložení nového listu vlastníctva už na Vašu osobu (alebo použiite viankulovaný účet v banke alebo u notára, príp. iné možnosti). v prípade, že vklad z akehokolvek dovodu neprejde, Vy sa nestanete vlastníkom a zároveň neprídeta ani o svoje financie. V každom prípade si najprv prečítajte čo podpisujete alebo to dajte prečítať niekomu kto sa vyzná (radšej aj za uhradu, ako potom plakat nad rozliatym mliekom).

A ešte niečo, v zahradkárskych osadách si ľudia často zamieňajú užívanie s vlastníctvom (a to najmä preto, že užívajú chatky dlho a zároveň platia daň mestu a poplatky vedeniu osady) - niektorí vedome, niektorí nevedome, niektorí po zistení stavu sa ich chcú zbaviť, iných zavádza vedenie - ťažko povedať dôvody, t.j. zistite si či chatka je naozaj zapísaná na LV, či naozaj pod chatkou sú už vysporiadané vlastnícke vzťahy (na katastri, na vedení zahrad. osady, na meste, u geodeta, atď...) a či hlavne či naozaj kupujete to, čo si myslite....
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests