Spoluvlastníctvo

Voľná diskusia na ľubovoľnú tému (píšte otázky bez registrácie)
lasica99
Posts: 1
Joined: 2.9.2014, 11:11
Contact:

Spoluvlastníctvo

Post by lasica99 »

D.den, pred rokom sme s priatelom kupili byt je v OV .Ja mam v nom 16 200 eur on v nom ma 31 100 .Byt je písany nanho.Chcem sa opytat aky je postup ak chcem byt zapísana na katastri ako vlastnik mojho podielu v byte , takisto mat list vlastnictva mojho podielu.Kolko ma to bude stát?Je potrebne ist aj k notarovi spisat osvedcenie o peniazoch?alebo stači ist na kataster?
Dakujem za radu.
trillan

Re: Spoluvlastníctvo

Post by trillan »

Dobrý deň.

V prvom rade Vám musím napísať, že podľa toho čo píšete je teraz jediným vlastníkom Váš priateľ a to bez ohľadu či ste niečo platila niekomu.

Postup je nasledovný:
1, Dohodnete sa s priateľom na spoluvlastníckych podieloch k bytu (súčet musí dať 1/1-inu) a na podieloch k spoločným priestorom (súčet musí dať to, čo teraz vlastní Váš priateľ), ktoré budete každý vlastniť. Ak vlastní aj podiel k pozemku pod domom, odporúčam rozdeliť aj ten podiel.
2, Napíšete darovaciu alebo kúpnu zmluvu, kde bude uvedené čo bude kto vlastniť a za akých podmienok - sami, advokát, notár, iná osoba...od toho bude závisiť cena za zmluvu (2x zmluva na kataster, odporúčam po jednom kuse aj každému účastnikovi, nakoľko kataster posiwla už len rozhodnutie o vklade). Súčasťou bude aj návrh na vklad (1x pre kataster a 1x pre Vás - tu nemusia byť overené podpisy). (Ak už mate napr. záložne právo na byt, vecné bremon a pod. účastníkmi sú všetky dotknuté osoby, ktoré majú na byte akekoľvek vlastnícke právo a musia s prevodom súhlasiť)
3, Donesiete zmluvy na kataster (s overenými podpismi aspoň predávajúceho alebo darujúcehpo) aj s návrhom na vklad, priložíte 66 eur kolok. Súčasťou musí byť aj vyjadrenie s bytového družstva, že vlastník nemá žiadne podlžnosti (sumu za to vám povedia priamo tam).
4, Po odvkladovaní si zbehnte na kataster po nový list vlastníctva (8 eur kolok) a aj na Vašu osobu a skočite si nahlasiť zmenu na mesto alebo obec, kvôli dani z nehnuteľnosti a pod. (napr. zmena trvalého pobytu, smeti, elektrina, plyn, bytové družstvo atď)

Treba mať na vedomí, že pokiaľ nemate žiadnu zmluvu s priateľom, že musí Vám byt, resp. časť bytu podpísať Vy nemate žiadne možnosti ho k tomu prinútiť. V prípade, že sa s priateľom nedohodnete a nebude chcieť zmluvu s Vami vyhotoviť, budete sa asi musieť súdiť o svoje peniaze....ale to je už skôr parketa pre právnikov..
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests